Spis treści
- Ciało po porodzie: czym myć krocze po porodzie
- Ciało po porodzie: kiedy miesiączka po porodzie?
- Ciało po porodzie: gojenie się i bolesność krocza po porodzie
- Ciało po porodzie: problemy z oddawaniem moczu i nietrzymanie moczu
- Ciało po porodzie: problemy z wypróżnianiem w połogu
Sześć tygodni – tyle czasu potrzebuje organizm kobiety, aby po porodzie powrócić do normalnego funkcjonowania. Co w tym czasie dzieje się w okolicach intymnych? Jakie mogą tam nastąpić zmiany i czy wszystkie one znikną po tych sześciu tygodniach połogu? Odpowiadamy na pytania, których niektóre młode mamy nie zadają nawet swoim bliskim, bo są dla nich zbyt intymne i krępujące.
Przeczytaj również: POŁÓG: Wszystko, co musisz wiedzieć o higienie intymnej po porodzie
Ciało po porodzie: czym myć krocze po porodzie
- Czy w połogu trzeba się podmywać po każdej zmianie podkładu i skorzystaniu z toalety?
Wystarczy podmywać się kilka razy dziennie – pod bieżącą, letnią wodą, używając delikatnego środka do higieny intymnej. Na pewno trzeba umyć krocze po wypróżnieniu, aby nie narażać miejsc intymnych na kontakt z bakteriami kałowymi. Warto myć ręce nie tylko po zmianie podpaski, ale i przed – by na brudnych dłoniach nie przenieść bakterii w okolice rany na kroczu.
- Czy to prawda, że w szpitalu trzeba pokazywać położnej zużyty podkład?
Zapach i wygląd wydzieliny z dróg rodnych jest ważnym wskaźnikiem, czy proces gojenia się rany w macicy przebiega prawidłowo. Dlatego w szpitalu położna być może będzie chciała obejrzeć podkład higieniczny, aby móc ocenić, jaki kolor mają odchody połogowe, ile ich jest, czy nie ma tam ciemnej krwi albo skrzepów.
- Jeśli kobieta woli tampony od podpasek, czy może je stosować także po porodzie?
Zdecydowanie nie. Przez jakiś czas po urodzeniu dziecka pochwa będzie obolała, krocze może być bolesne – i choćby dlatego stosowanie tamponów nie jest dobrym pomysłem. Ale najważniejsze, że w macicy jest świeża rana po łożysku wielkości męskiej dłoni – wprowadzając do ciała tampon, który zatrzymuje krew i odchody połogowe w pochwie, stwarza się idealne warunki do zakażenia. Dlatego, dla własnego bezpieczeństwa, nie można używać tamponów przynajmniej przez okres krwawienia połogowego. Po zakończeniu połogu można będzie do nich powrócić.
Zobacz nasz poradnik: Jak myć krocze po porodzie
Ciało po porodzie: kiedy miesiączka po porodzie?
- Kiedy pojawi się miesiączka po porodzie? Czy zależy to od porodu?
Nie. Rodzaj porodu nie ma wpływu na czas pojawienia się miesiączki. Natomiast jest to związane z karmieniem piersią. Brak miesiączki po porodzie to efekt wysokiego poziomu prolaktyny, która wydziela się podczas karmienia. Kobiety karmiące piersią mogą nie mieć miesiączki przez cały okres laktacji – jeśli karmią często. Zazwyczaj jednak po kilku miesiącach karmienie nie jest już tak częste, wtedy stężenie prolaktyny spada i pojawia się miesiączka. Trudno dokładnie określić, kiedy to będzie. Nawet gdy kobieta nie karmi piersią, nie można precyzyjnie określić, kiedy zacznie miesiączkować. To sprawa indywidualna – miesiączka może pojawić się zarówno po czterech, jak i po ośmiu tygodniach od porodu.
- Czy zmieni się obfitość krwawienia i długość cyklu?
Intensywność kilku pierwszych krwawień może być różna: od skąpych do obfitych, ale potem się stabilizuje. Wiele kobiet twierdzi, że po porodzie skurcze menstruacyjne są słabsze, więc miesiączki – mniej bolesne. Na początku mogą być bardzo nieregularne. Zdarza się, że między pierwszą a następną upływa sześć tygodni. Unormuje się to po kilku miesiącach.
Zobacz też: pierwsza miesiączka po porodzie: co wpływa na czas jej pojawienia się podczas połogu?
Ciało po porodzie: gojenie się i bolesność krocza po porodzie
- Jak długo będę krwawić po porodzie i jak wyglądają te odchody?
Tak zwane odchody połogowe zmieniają się wraz z upływem kolejnych dni. Przez pierwsze 3–4 dni po porodzie są krwiste, jasnoczerwone i przypominają obfite krwawienie miesiączkowe. Potem stają się różowe lub brązowoczerwone, następnie żółtawe, białawe, w końcu śluzowe. Tempo tych zmian i ilość wydzieliny to sprawa indywidualna – jedne kobiety krwawią ok. 10 dni, inne dłużej. Trzeba pamiętać, że jest to wydzielina z rany jamy macicy. Na początku odchody zawierają nie tylko krew, ale też złuszczoną błonę śluzową macicy; są tam liczne bakterie pochwowe. Odchody połogowe mają intensywniejszy zapach niż zwykła miesiączka, ale wszystko jest w porządku, dopóki nie wydzielają cuchnącej, gnilnej woni – to bowiem może świadczyć o stanie zapalnym.
- Jak długo goi się nacięte krocze? Czy można ten proces przyspieszyć?
Nacięcie goi się zwykle całkowicie w ciągu maksymalnie 8–10 dni. Aby tak się stało, trzeba myć i wietrzyć krocze kilka razy dziennie. Można je dodatkowo przemywać środkami o działaniu antyseptycznym i przyspieszającym gojenie, np. Tantum Rosa, Octenisept, Rivanol, maść nagietkowa. Dobrze robi też naświetlanie lampą solux – przyspiesza gojenie i łagodzi swędzenie w miejscu nacięcia.
- Po porodzie okolice pochwy i odbytu bywają zdrętwiałe. Czy to normalne odczucie? Jak długo może trwać?
To dosyć częste i normalne odczucie, bo podczas nacięcia krocza przecina się nerwy czuciowe występujące w skórze okolic krocza i odbytu. Niezbyt przyjemne uczucie drętwienia może utrzymywać się nawet przez okres dwóch-trzech miesięcy.
Przeczytaj również, czym są odchody połogowe: jaki mają kolor i jak długo trwają
Ciało po porodzie: problemy z oddawaniem moczu i nietrzymanie moczu
- Dlaczego tuż po porodzie sikanie jest takie trudne? Jak opróżnić pęcherz?
Bezpośrednio po porodzie pęcherz nagle zwiększa swoją objętość (w ciąży był ściśnięty), trudniej go więc wypełnić i często kobieta w ogóle nie czuje parcia na mocz. Poza tym przy oddawaniu moczu trzeba uruchomić dokładnie te same mięśnie, które pracowały podczas porodu, a są one rozciągnięte i przez to „nieposłuszne”. Może też powstać blokada psychiczna: lęk przed bólem podczas siusiania prowadzi do mimowolnego skurczu cewki moczowej, uniemożliwiając wypływ moczu. Aby zrobić pierwsze siusiu, trzeba maksymalnie się rozluźnić – najlepiej stanąć pod prysznicem i polewać krocze wodą.
- Czy z popuszczaniem moczu należy coś robić, czy problem ten minie sam?
Nietrzymanie moczu zwykle ustępuje po kilku miesiącach od porodu, w czym bardzo pomagają ćwiczenia Kegla (zacznij je jak najwcześniej). Jeśli jednak – mimo regularnych ćwiczeń – przez kilka miesięcy nie ma żadnej poprawy, trzeba zgłosić się do urologa lub ginekologa.
Ciało po porodzie: problemy z wypróżnianiem w połogu
- Czy pierwsze wypróżnienia są bolesne? Mogą spowodować pęknięcie szwów na kroczu?
Pierwsze wypróżnienia są trudne, ale niebolesne. Problem wynika z tego, że mięśnie umożliwiające parcie na stolec są rozciągnięte, a jelita puste. Ale nie można z tym zwlekać. Trzeba jak najszybciej przywrócić właściwą pracę jelit, bo przyspiesza to zwijanie się macicy, zapobiega zastojom żylnym i zaparciom. Parcie podczas wypróżnienia nie spowoduje rozejścia się szwów na kroczu – to jest niemożliwe!
- Czy hemoroidy, które pojawiły się po porodzie, zostaną na zawsze? Jak złagodzić ich bolesność?
Hemoroidy, czyli żylaki odbytu, są efektem długotrwałego i silnego parcia. Na szczęście, jest to zmiana odwracalna – zwykle hemoroidy ustępują w ciągu kilku tygodni po porodzie. W złagodzeniu bólu wywołanego przez hemoroidy pomogą maści i czopki dostępne bez recepty, np. Proktosanol, Posterisan. Ulgę przynoszą też zimne kompresy. Warto zadbać o dietę zapobiegającą zaparciom. Jeśli po dwóch miesiącach hemoroidy nie ustąpią – trzeba zgłosić się do lekarza.
- Jak zapobiegać zaparciom?
Po porodzie ważne jest regularne wypróżnianie, a pomaga w tym dieta bogata w błonnik. Jego źródła to: owoce i warzywa, pełnoziarniste pieczywo, otręby, kasze i makarony z grubego przemiału. Trzeba też pić 2–3 litry wody dziennie. I ćwiczyć mięśnie dna miednicy.
miesięcznik "M jak mama"