Spis treści
- Jak schudnąć po ciąży?
- Kiedy zacząć odchudzanie po ciąży
- Co utrudnia odchudzanie po ciąży
- Co zrobić, by skutecznie schudnąć po ciąży
Wiele mam jest bardzo zaskoczonych wyglądem swojego ciała po ciąży. Zdarza się, że po porodzie wygląda tak, jakby nadal była w ciąży. To całkowicie normalne. Zmiana fizyczności następowała przez 9 miesięcy, więc nie ma takiej możliwości, by w ciągu kilku dni wszystko wróciło do normy. Oczywiście, są wyjątki, gdy mamy dwa tygodnie od porodu odzyskują dawną formę, ale zazwyczaj są to nieliczne przypadki i dobroczynne działanie genów. Czas kurczenia się macicy to okres około czterech tygodni i jest to najbardziej intensywny okres chudnięcia samego brzucha. Pozostaje jednak nadmiar tłuszczu i wody zgromadzony pod skórą, którego pozbycie się może trwać nawet 6 miesięcy od porodu. Odpowiednie ćwiczenia i dieta na pewno usprawni proces odchudzania po ciąży.
Chcesz bezpiecznie schudnąć po ciąży i porodzie? Wypróbuj nowy program dietetyczny i wróć szybko do dawnej formy.
Jak schudnąć po ciąży?
W drodze do utraty nadprogramowych kilogramów pomoże ci natura. Pierwszym etapem jest poród i obkurczanie się macicy. W drugim etapie dobroczynne hormony sprawiają, że organizm pozbywa się nadmiaru wody, polepsza się metabolizm i osłabia się apetyt. Takie wsparcie trwa około 6 miesięcy, więc warto to wykorzystać na szybszy powrót do formy. Jeśli karmisz piersią – możesz liczyć na dodatkowe wsparcie. Karmienie piersią pozwala pozbyć się nawet 500 kalorii dziennie, co wpływa na szybkie spalanie zgromadzonej w czasie ciąży tkanki tłuszczowej. Oprócz tego, jako matka karmiąca musisz przestrzegać zdrowej diety, a ta sprawia, że łatwiej chudniesz.
Kiedy zacząć odchudzanie po ciąży
Choć wiele mam już od razu po porodzie chciałoby się „wziąć za siebie”, przejście do ćwiczeń czy odchudzającej diety należy odroczyć w czasie. Pierwsze ćwiczenia można zacząć wykonywać w 2 tygodnie od porodu, ale tylko takie, które zbyt nie forsują organizmu np. delikatne rozciąganie (uwaga na ewentualne szwy po porodzie) lub niektóre ćwiczenia jogi. W poważne ćwiczenia można zaangażować się jakieś 4-8 tygodni po porodzie, jeśli organizm zdąży się dobrze zregenerować. Najlepiej zapytać o to swojego lekarza, który podpowie, jak intensywne ćwiczenia możesz wykonywać. W pierwszej fazie poporodowej, w trakcie połogu kobiety nie powinny uprawiać sportów wytrzymałościowych, a także tych, które mogą przyczyniać się do infekcji miejsc intymnych np. pływanie lub jazda na rowerze.Karmienie piersią to nie jest dobry czas na przechodzenie na dietę odchudzającą. Zbytnie ograniczenie kalorii w posiłkach może sprawić, że będziesz produkować małe ilości mleka, które nie będzie zawierało wszystkich podstawowych składników odżywczych. Racjonalne odżywianie się podczas karmienia piersią to 30 proc. białka, 50 proc. węglowodanów i reszta składająca się z błonnika i tłuszczów.
Co utrudnia odchudzanie po ciąży
- wyczerpanie i zmęczenie – zbyt trudne i obciążające ćwiczenia, niedostosowane do możliwości – mogą zniechęcić do ćwiczeń. Po porodzie organizm jest osłabiony i wymaga dłuższej regeneracji. Nie możesz więc liczyć na to, że dwa tygodnie od urodzenia dziecka zrobisz 100 przysiadów albo 10 pompek. Na mniejszą energię może też wpływać naturalne karmienie.
- brak regularności ćwiczeń – małe dziecko, które jeszcze nie ma ustalonego stałego rytmu dnia i jest karmione na żądanie, znacznie utrudnia ustalenie stałego harmonogramu ćwiczeń. Czasem zamiast godziny dla siebie, może się udać wygospodarować zaledwie 10 minut. Najważniejsze, by każdą nawet krótką chwilę efektywnie wykorzystać.
- wahania nastroju – burza hormonów u młodej mamy może zniechęcać ją do pracy nad powrotem do formy. Depresje poporodowe, baby blues czy chwilowe pogorszenie nastroju – są demotywujące do ćwiczeń. Warto jednak podjąć próbę, bo ćwiczenia często pomagają wrócić nie tylko do dobrej formy fizycznej, ale i znacznie poprawiają samopoczucie.
- zapominanie o swoich potrzebach – młode mamy czują winne, jeśli zamiast trwać przy maluchu, chcą realizować własne potrzeby. Bardzo trudno jest zrozumieć, że każda mama ma prawo do własnego szczęścia i myślenia o sobie. Czasem wymaga to uświadomienia młodej mamie, że szczęśliwa mama to również szczęśliwe dziecko.
Co zrobić, by skutecznie schudnąć po ciąży
- Podziel treningi.
O wiele łatwiej wygospodarować czas na ćwiczenia, jeśli elastycznie będziemy dostosowywać je do dziecka. Krótkie, kilkukrotne treningi w ciągu dnia mogą być równie skuteczne jak jeden długi trening.
- Ułatw to sobie.
Naucz się wykorzystywać okazję i dobieraj ćwiczenia do okoliczności. Gdy np. jesteś na spacerze z dzieckiem – prowadź wózek marszobiegiem. Gdy karmisz na siedząco – ćwicz nogi, gdy usypiasz malucha na rękach – kołysz biodrami.
- Znajdź kogoś do pomocy
Nie bój się poprosić bliskich o pomoc w opiece nad dzieckiem, kiedy chcesz poćwiczyć. Na pewno zrozumieją, że chcesz wrócić do formy i będą cię w tym wspierać. Tobie znacznie ułatwi to życie, bo będziesz mogła regularnie trenować np. na siłowni.Najważniejsza w powrocie do wagi sprzed ciąży jest motywacja i odpowiednie podejście do swojego wyglądu. Nie ulegaj presji otoczenia i nie załamuj się na widok celebrytek, które po urodzeniu dziecka w 3 tygodnie potrafią wrócić do swojego pierwotnego rozmiaru. Nie poddawaj się, jeśli nie widzisz spektakularnych efektów. Rób wszystko na miarę swoich sił, nie wymagaj od siebie zbyt dużo, a regularność przyniesie rezultat. Powodzenia!
Masz pytania do dietetyk, zadaj je na naszym forum.