Odchudzanie po ciąży to temat żywy na wszystkich forach parentingowych i nie tylko, gdzie mamy szukają odpowiedzi na pytanie jak powinno wyglądać odchudzanie po porodzie. O tym, jak odchudzać się po ciąży, by uzyskać jak najbardziej zadowalający efekt, rozmawiamy z lek. med. Małgorzatą Ossowską, która prowadzi gabinet leczenia nadwagi i otyłości (Bossamed, www.bossamed.pl). Najważniejsze jest to, że jeśli chcesz schudnąć po ciąży, nie daj się skusić diecie cud. Szybka utrata wagi po porodzie może ci zaszkodzić, a na pewno doprowadzi do efektu jo-jo.
Czytaj" Jak badania genetyczne pomagają w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych?
Spis treści
- Waga w ciąży: ile można przytyć
- Jak schudnąć po ciąży
- Odchudzanie po ciąży: kiedy zacząć się odchudzać
- Jak odżywiać się w ciąży
- Od czego zacząć odchudzanie po ciąży?
- I to wystarczy, by schudnąć po ciąży?
- Odchudzanie po ciąży: z pomocą specjalisty
Waga w ciąży: ile można przytyć
Tak zupełnie nic nie przytyć w ciąży się nie da?
To by nie było naturalne, mogłoby też nie być zdrowe ani dla matki, ani dla dziecka. Ale kobieta wcale nie musi dużo przytyć w ciąży. Przyrost masy ciała ciężarnej też zależy od jej wagi wyjściowej. Panie z niedowagą mogą przytyć w ciąży nawet do 16–18 kg, natomiast te, które przed ciążą miały nadwagę, tylko 7–9 kg. Gdy odejmiemy od tego wagę dziecka, łożyska, wód płodowych, okazuje się, że do zrzucenia wcale nie zostaje dużo. Powrót do smukłej sylwetki po ciąży może ułatwić fakt, że kobieta karmi piersią. Jeśli więc młoda mama żywi się racjonalnie, nie ma kłopotów z przejadaniem się, a w ciąży nie przytyła ponad normę, już krótko po porodzie może zapomnieć o zbędnych kilogramach.
Jak schudnąć po ciąży
W sposób naturalny schudnąć po ciąży chciałaby każda kobieta. A jak jest najczęściej?
Kobiety tyją w ciąży jednak ponad normę. Bywa, że waga w ciąży skacze w górę o 20, 30 kg, a nawet więcej. Nic dziwnego, że trudno później wrócić do formy i szybko schudnąć po ciąży.
Co przeszkadza w utrzymaniu prawidłowej wagi w ciąży?
Na przykład powszechne, choć błędne przekonanie, że w ciąży powinno się jeść za dwoje. Bzdura – kobieta powinna jeść dla dwojga, dla siebie i dziecka. Ma się więc odżywiać dobrze, zdrowo. I nie chodzi tu o ilość, lecz o jakość posiłków.
A zachcianki ciążowe?
Gdy ma się zachcianki, trzeba też mieć zdrowy rozsądek. Odradzam na przykład zastępowanie słodyczami pełnowartościowych posiłków w ciąży.
Sprawdź: Chcesz schudnąć po porodzie? Wypróbuj nowy program dietetyczny
Odchudzanie po ciąży: kiedy zacząć się odchudzać
Nie zawsze trzeba odchudzać się po ciąży – szczęściary po kilku miesiącach dochodzą do formy bez większych starań. Trzeba dać ciału po porodzie trochę odpocząć. Często po porodzie kobieta tak skupia się na dziecku, że jej własne kształty schodzą na dalszy plan. Nie rozpacza nad niepotrzebną fałdką, nad tym, że nie mieści się w ulubioną spódnicę. Ma ważniejsze zadanie – uczy się być mamą. Bywa, że w tym czasie problem zbędnych kilogramów po ciąży sam się rozwiązuje. Jednak ten początek życia z niemowlakiem i to skupienie na nim bywa często zgubne dla figury młodej mamy: zamiast jeść regularnie, je dopiero wtedy, gdy znajdzie chwilę, na przykład późnym wieczorem. Niekiedy problem ze zbędnymi kilogramami młoda mama zauważa wtedy, gdy zaczyna częściej wychodzić z domu. Albo kiedy widzi inne mamy, które rodziły w podobnym czasie i już wróciły do dawnej wagi po ciąży, podczas gdy ona sama wciąż mieści się tylko w rozciągnięty dres męża. Ale podstawowa zasada jest jednak taka, żeby nie odchudzać się po ciąży, dopóki się karmi piersią.
Sprawdź swoje BMI z pomocą naszego kalkulatora
Jak odżywiać się w ciąży
Ile kalorii potrzebuje ciężarna?
Szacuje się, że to około 2500–2700 kalorii dziennie. Stanowczo nie radzę przesadzać z obliczeniami i stale sobie czegoś odmawiać. Odchudzanie w ciąży jest niewskazane. Ale rozsądek – jak najbardziej. Pamiętajmy, że waga kobiety w ciąży nie jest wprost proporcjonalna do wagi dziecka. A więc założenie: „Im więcej zjem, tym większe i zdrowsze będzie dziecko” jest błędne. Bywa, że mamy, które przytyły po 30 kg, rodzą dwukilogramowe maleństwa. Za to zagrożeń wynikających z nadmiernej wagi jest sporo. Obrzęki, nadciśnienie, zatrucie ciążowe mogą zagrażać i matce, i nienarodzonemu maluchowi. Dlatego w czasie rutynowych wizyt u ginekologa prowadzącego ciążę badana jest waga ciężarnej. Jeśli przyrost jest za duży, lekarz powinien poinformować o tym pacjentkę.
Od czego zacząć odchudzanie po ciąży?
Jeśli chcemy schudnąć po ciąży nie stosujemy żadnych głodówek, diet zasłyszanych u sąsiadki, środków przeczyszczających kupowanych bez konsultacji z lekarzem. Na początek odchudzania po ciąży proponuję rezygnację ze słodyczy i przerzucenie się na owoce. Z chipsami i słodkimi gazowanymi napojami też lepiej się pożegnać, kiedy chcemy schudnąć po ciąży. Dobrze działa również ograniczenie ilości tłuszczów, czyli zamiast kotleta schabowego w panierce – cielęcy bez panierki, zamiast pięciu chrupiących kajzerek na śniadanie – ciemne pieczywo albo bułka grahamka. Mile widziany jest też wysiłek fizyczny, który pomaga schudnąć po ciąży, ale nie zachęcam, aby młoda mama uprawiała od razu fitness czy biegała po kilka kilometrów dziennie. Na początek wystarczy nordic walking albo na przykład codzienny energiczny spacer z wózkiem.
I to wystarczy, by schudnąć po ciąży?
Jeśli wzrost wagi w czasie ciąży był bardzo duży albo jeśli młoda mama ma złe nawyki żywieniowe – nie zawsze. Sporo moich pacjentek to właśnie kobiety, które nie mogą dać sobie rady z wagą po ciąży. Niektóre przychodzą załamane, zestresowane, dla nich ta wizyta to ostatnia deska ratunku. Inne są spokojne, bo wszystko przemyślały: już w ciąży założyły sobie, że wrócą do formy przy pomocy specjalisty.
Odchudzanie po ciąży: z pomocą specjalisty
Jeśli chcemy skorzystać z pomocy specjalisty w odchudzaniu po ciąży, warto to zrobić. Zaczynamy od pomiaru wzrostu i wagi oraz poziomu przemiany materii. Sprawdzamy też poziom wody i tłuszczu w organizmie. Na tej podstawie ustalamy przedział prawidłowej wagi dla pacjentki. Później przychodzi czas na ustalenie indywidualnej diety, która ma 1100–1200 kalorii dziennie. W trakcie odchudzania po ciąży najczęściej wykluczamy z menu wieprzowinę, śmietanę zastępujemy jogurtem, a tłuste wędliny i sery – chudymi. To się sprawdza w większości przypadków. Problem robi się większy, gdy kobieta, która chce schudnąć po ciąży cierpi na przykład na cukrzycę albo alergię pokarmową. Wtedy ustalanie menu jest bardziej skomplikowane. Zawsze ważne jest, aby w trakcie odchudzania po ciąży kobieta odżywiała się regularnie, zamiast dwóch dużych posiłków jadła pięć mniejszych, a ostatni nie później niż 3–4 godziny przed snem.
Ta metoda działa i można bez większego problemu schudnąć po ciąży, jeśli kobieta przestrzega ustalonych zasad z dietetykiem. Wyniki procesu odchudzania oceniamy w czasie comiesięcznych wizyt. Wiele pań przyznaje, że właśnie perspektywa takiej kontroli je dopinguje. Zazwyczaj w czasie pierwszego miesiąca pacjentka chudnie 4–5 kilogramów, w kolejnych około trzech. I bardzo często kobiety są zdziwione, że nie głodzą się, a chudną. Jedna z pacjentek opowiadała: „W pracy koleżanki się dziwią, bo kiedyś wciąż sobie czegoś odmawiałam, byłam na jakiejś diecie i nie chudłam. A teraz widzą, że jem na okrągło, a kilogramów coraz mniej. Jak to możliwe?”. Mogę odpowiedzieć: sekret tkwi w zdrowych nawykach żywieniowych. I zawsze na koniec kuracji życzę moim pacjentkom, żeby o tych zasadach nie zapominały.
miesięcznik "M jak mama"