Ślad po cesarce to nie tylko rana na skórze. Pierwsza poradnia leczenia blizny po CC już działa

2024-04-04 10:22

Cesarskie cięcie jest poważną operacją, która może wiązać się z licznymi powikłaniami. Jednym z nich jest defekt blizny na macicy. Często zapominamy, że ślad po cesarce zostaje nie tylko na wierzchniej warstwie skóry, ale i o wiele głębiej.

Ślad po cesarce to nie tylko rana na skórze. Pierwsza poradnia leczenia blizny po CC już działa

i

Autor: Getty Images Ślad po cesarce to nie tylko rana na skórze. Pierwsza poradnia leczenia blizny po CC już działa

Zgodnie z rekomendacjami WHO, odsetek cięć cesarskich nie powinien być wyższy niż 10-15 proc. Lekarze od lat podkreślają, że to poważna operacja, która powinna być wykonywana ze wskazań medycznych, nie na żądanie.

W Polsce w 2022 roku odsetek cesarskich cięć wynosił… 47 proc. Pod tym względem przodujemy w Europie. Najwięcej cesarek wykonuje się w województwie podlaskim (58 proc. wszystkich porodów), najmniej - w województwie wielkopolskim (43 proc.).

Duży odsetek cesarskich cięć łączy się ze zwiększoną liczbą powikłań pooperacyjnych. Jednym z nich jest defekt blizny na macicy. Same tego nie skontrolujemy - rana na zewnątrz może wyglądać dobrze, a wewnątrz wciąż być niezagojona, niezrośnięta. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u lekarza.

Spis treści

  1. Kontrola po cesarskim cięciu
  2. Tu leczą bliznę po CC
  3. Powikłania mogą być groźne
Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?

Kontrola po cesarskim cięciu

Do lekarza warto wybrać się nie tylko standardowo, na zdjęcie szwów i na zakończenie połogu, ale i później - dobrze po jakimś czasie od porodu sprawdzić, czy rana goi się prawidłowo. Jak zawsze, najważniejsza jest profilaktyka i regularne kontrole. USG transwaginalne pozwoli podejrzeć m.in. jak wygląda blizna po cesarce. Stan mięśnia macicy warto skontrolować także, gdy rodziłyśmy przez CC, a planujemy kolejną ciążę. I najważniejsze - gdy coś się dzieje, nie czekamy, aż "samo się naprawi", leczymy.

Przeczytaj także: Przy cesarskim cięciu towarzyszyła jej fotografka. Efekt okazał się magiczny

Tu leczą bliznę po CC

W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (UCZKiN) funkcjonuje pierwsza i jedyna w Polsce Poradnia Leczenia Blizny Po Cięciu Cesarskim.

Ostatnio przeprowadziliśmy zabieg laparoskopowego zszycia defektu blizny po cięciu cesarskim. Defekt ten był bardzo rozległy. Praktycznie brak było połączenia między szyjką, a trzonem macicy. Odległość szyjki od trzonu wynosiła ponad 2 cm, szerokość defektu aż 3,5 cm. Było to duże wyzwanie operacyjne, ale wszystko przebiegło pomyślnie. Operacja się powiodła. Robimy co możemy w naszej mocy, by przyszłe ciąże były możliwe i bezpieczne, a nasze pacjentki zdrowe - mówi prof. Artur Ludwin, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii UCZKiN WUM.

Jeśli chcesz skorzystać z leczenia, musisz skontaktować się z warszawską kliniką. - Czekamy na Was. Aktualnie jesteśmy jedynym miejscem w Polsce, gdzie możecie otrzymać kompleksową opiekę tego rodzaju - mówi prof. Ludwin. - Wystarczy zadzwonić na rejestrację i poprosić o termin. Nasza wykwalifikowana kadra medyczna odpowie na każde pytanie i wątpliwość – dodaje.

Przeczytaj także: Poród francuski już możliwy w Kielcach. Nowa metoda to połączenie cesarki z porodem naturalnym

Powikłania mogą być groźne

Cięcie pionowe zdarza się rzadko, najczęściej podczas cesarki wykonywane jest tzw. cięcie majtkowe, czyli poprzeczne. Rana jest wtedy stosunkowo niewielka (ma ok. 15 cm), po pewnym czasie praktycznie niezauważalna na skórze. Jednak wewnątrz może ona nie wyglądać tak dobrze. Jak czytamy w komunikacie opublikowanym przez UCZKiN, powikłania po niezrośniętej bliźnie mogą być bardzo poważne. To m.in.:

  • rozejście lub pęknięcie blizny,
  • ciąża w bliźnie po cięciu cesarskim,
  • plamienia pomiesiączkowe,
  • bóle podczas współżycia,
  • problemy z oddawaniem moczu.

Niestety, im więcej cesarek, tym większe ryzyko wystąpienia powikłań. Dlatego warto pamiętać, że po CC możliwy jest poród naturalny - to tzw. Vaginal Birth After Caesarean Section (VBAC). I nie zapominajmy o regularnych wizytach u ginekologa, nawet jeśli wydaje nam się, że wszystko jest w porządku.

Przeczytaj także: "Po CC została mi dziura w macicy". Czy to możliwe? Sprawdziliśmy, co mówią lekarze