Poród rodzinny, czyli odbywający się w towarzystwie i przy wsparciu osoby bliskiej (zwykle męża, ale nie tylko) to wielkie osiągnięcie naszych czasów. I naprawdę nie warto z niego rezygnować. Niech ci się nie wydaje, że rodzenie z mężem czy partnerem to jakaś moda, która pojawiła się w naszym kraju kilkanaście lat temu, a dziś już jest passé. Nic podobnego!
Takie porody są raczej przejawem głębokiej zmiany obyczajowej, jaka nastąpiła w relacjach małżeńskich, które dziś są – o wiele częściej niż dawniej – oparte na prawdziwej bliskości emocjonalnej, otwartości i partnerstwie. A jest to zmiana – miejmy nadzieję – trwała.
Towarzyszenie rodzącej kobiecie i przychodzącemu na świat dziecku w czasie porodu rodzinnego jest także przejawem nowego postrzegania narodzin – docenienia tego wydarzenia, nadania mu wyjątkowej rangi.
Bo jeśli przyszli rodzice traktują poród czysto technicznie: jako przejście dziecka przez kanał rodny i jego pojawienie się po tej stronie brzucha, to do tego wystarczy pomoc położnej. Ale narodziny dziecka to przecież znacznie więcej... Dlaczego warto zdecydować się na poród rodzinny?
Spis treści
Kto może uczestniczyć w porodem rodzinnym?
Pojęcie "poród rodzinny" oznacza poród w towarzystwie osoby bliskiej. Najczęściej jest nią mąż lub życiowy partner, bo najbardziej naturalna i idealna jest sytuacja, gdy w porodzie uczestniczą oboje rodzice dziecka.
Gdy jednak z jakichś powodów nie jest to możliwe, warto rozważyć inny wariant porodu rodzinnego – może ci przecież towarzyszyć inna bliska osoba, np. mama, siostra czy przyjaciółka. Decyzja o tym, kto to będzie, należy wyłącznie do ciebie – szpitalowi nic do tego.
W standardzie opieki okołoporodowej jest napisane: „Określenie osoba bliska oznacza małżonka, krewnego lub powinowatego do drugiego stopnia w linii prostej, przedstawiciela ustawowego, osobę pozostającą we wspólnym pożyciu lub inną osobę wskazaną przez rodzącą”.
Oczywiście, musi to być osoba, którą darzysz pełnym zaufaniem i przy której się dobrze czujesz. Ktoś bardzo ci życzliwy, kto będzie dla ciebie wsparciem, a nie źródłem dodatkowego niepokoju czy stresu.
Czytaj również: Wspólny poród niszczy związek?
Sprzęty, które pomogą ci urodzić - zobacz, z czego skorzystasz na sali porodowej
10 argumentów za porodem rodzinnym - wejdź w galerię
Przeczytaj również: Tata przy porodzie. Zadania partnera na sali porodowej
Czego się boi przyszły tata - 8 najczęstszych obaw mężczyzny
Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny
Prawo do porodu rodzinnego przysługuje każdej kobiecie – tak stanowi standard opieki okołoporodowej z 2012 roku. A zatem żaden szpital nie może odmówić zgody na obecność osoby towarzyszącej przy porodzie. Warto wiedzieć, że w czasie pandemii, wiele placówek zrezygnowało jednak z prowadzenia porodów rodzinnych, co spotkało się z licznymi sprzeciwami.
Szpitale zrezygnowały też z pobierania opłat z tytułu porodu rodzinnego.