Bankowanie krwi pępowinowej - prawdy i mity

2022-01-04 11:20

Czy internet jest wiarygodny w kwestii pobierania i deponowania krwi pępowinowej? Czy jest to źródło, któremu powinnaś w 100 % ufać? Poznaj prawdy i mity o bankowaniu krwi pępowinowej.

Bankowanie krwi - fakty i mity

i

Autor: thinkstockphotos.com

Wiele decyzji podejmowanych pod wpływem artykułów i opinii innych osób jest błędnych, gdyż powielają one istniejące mity. Wynika to z tego, że większość autorów skupionych jest na szybkości przekazywanych informacji, a nie na ich jakości.

Podobnie jest z deponowaniem krwi pępowinowej w banku rodzinnym, czyli z tzw. bankowaniu krwi pępowinowej. Jest wiele opinii i artykułów, które prezentują skrajne punkty widzenia. Zatem - jak naprawdę jest z tą krwią pępowinową?

Spis treści

  1. Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste i może być wykorzystywana w leczeniu.
  2. Dziecko nigdy nie będzie potrzebować swoich komórek macierzystych z krwi pępowinowej.
  3. Liczba komórek z krwi pępowinowej wystarczy dla małego dziecka, jednak nie dla większego.
  4. Na świecie istnieją publiczne banki krwi pępowinowej, a u nas to czysta komercja i trzeba za to płacić.
  5. Przy pobraniu krwi pępowinowej pozbawia się noworodka możliwości skorzystania z cennej krwi z łożyska.
  6. W Polsce nie wykorzystuje się komórek macierzystych w leczeniu. Trzeba wyjeżdżać za granicę - a to nie jest refundowane.
Krew pępowinowa

Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste i może być wykorzystywana w leczeniu.

PRAWDA: Krew pępowinowa jest bogata w komórki macierzyste, które pełnią rolę swoistych nośników informacji. Pozyskane podczas porodu mogą być wykorzystywane w sytuacji zagrożenia życia.

Wykorzystywane są w leczeniu 80. ciężkich chorób onkologicznych i hematologicznych (podobnie jak komórki macierzyste szpiku). W Polsce komórki macierzyste krwi pępowinowej wykorzystywane są w leczeniu białaczki, chorób neurologicznych tj. autyzm czy mózgowe porażenie dziecięce.

Uwaga! Nie oznacza to, że zawsze każdą chorobę wyleczymy komórkami z krwi pępowinowej. One są jak lek, który ma nam pomóc w trudnej sytuacji. Nie zawsze tak będzie, ale leki w razie potrzeby lepiej mieć pod ręką niż nie mieć. Tak samo jest z krwią pępowinową w banku.

Czytaj również: Czy warto bankować krew pępowinową?

Ile kosztuje przechowywanie krwi pępowinowej?

Dziecko nigdy nie będzie potrzebować swoich komórek macierzystych z krwi pępowinowej.

MIT: Komórki macierzyste krwi pępowinowej mogą być wykorzystane w leczeniu zarówno dziecka, od którego zostały pobrane, jak i jego rodzeństwa.

Co ważne: najnowsze dane wskazują, że prawdopodobieństwo bycia leczonym komórkami macierzystymi w trakcie całego naszego życia wynosi 1 do 100*. To więcej niż w przypadków chorób, na które szczepione są dzieci - pneumokoków**, rotawirusów*** czy meningokoków.

Liczba komórek z krwi pępowinowej wystarczy dla małego dziecka, jednak nie dla większego.

MIT: Oczywiście im więcej mamy krwi – tym lepiej. Średnie porcje krwi pępowinowej (60-80 ml) wystarczają dla dzieci, które ważą 40-50 kg. Są jednak porcje dla osób ważących ponad 80 kg, są też takie, które faktycznie są bardzo małe.

Jednakże nie można nawet takich małych relatywnie porcji odrzucać, bo  w praktyce klinicznej ewentualnemu niedoborowi komórek można zaradzić stosując techniki namnażania komórek lub uzupełniając komórki z innych źródeł – np. ze sznura pępowiny pobieranego razem z krwią pępowinową****.

Na świecie istnieją publiczne banki krwi pępowinowej, a u nas to czysta komercja i trzeba za to płacić.

MIT: Wszędzie działają zarówno banki publiczne, jak i bank rodzinne. Ich zasady działania różnią się tym, że bankując rodzinnie ponosi się koszty bankowania, ale również zyskuje się materiał do leczenia na potrzeby swojej rodziny.

Bankując publicznie nie ponosi się kosztów, ale zrzekamy się prawa do pozyskanego materiału (tak jak w honorowym krwiodawstwie).

Co ważne: jeśli oddamy krew na potrzeby publiczne wcale nie mamy pierwszeństwa skorzystania z materiału - działa tu znana z transplantologii zasada „kolejki” - kto zgłosił się wcześniej, ma większe szanse na otrzymanie materiału.

Czytaj również: Zestaw pobraniowy, kriokonserwacja, bankowanie rodzinne i inne ważne terminy związane z krwią pępowinową i komórkami macierzystymi.

Historia chłopca, który żyje dzięki krwi pępowinowej

Przy pobraniu krwi pępowinowej pozbawia się noworodka możliwości skorzystania z cennej krwi z łożyska.

MIT: Zabieg pobrania krwi pępowinowej nie narusza przebiegu porodu. Jest bezpieczny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Krew pobierana jest w momencie, kiedy dziecko oddzielone jest już od pępowiny, a pobiera się to co jest niepotrzebne biologicznie.

W Polsce nie wykorzystuje się komórek macierzystych w leczeniu. Trzeba wyjeżdżać za granicę - a to nie jest refundowane.

MIT: Przeszczepienie komórek macierzystych krwi pępowinowej są stosowane jako standardowa metoda leczenia ponad 80 ciężkich chorób*****. Trudno mieć tutaj jakiekolwiek wątpliwości.

W Polsce do końca 2016 roku wykonano kilkadziesiąt przeszczepień komórek macierzystych krwi pępowinowej, większość u dzieci. Ośrodki, które zajmują się przeszczepianiem komórek macierzystych u dzieci to ośrodki w Lublinie, Bydgoszczy, Wrocławiu, Poznaniu czy Krakowie.

W krajach rozwiniętych, takich jak Stany Zjednoczone czy Japonia, ponad połowa przeszczepień komórek macierzystych u dzieci to przeszczepienia komórek macierzystych krwi pępowinowej.

Przed polską transplantologią jest jeszcze daleka droga by osiągnąć ten wyniki, jednak nie uda się to w sytuacji, gdy nie ma czego przeszczepiać, bo nie bankuje się krwi pępowinowej. 

Procedura standardowego przeszczepienia komórek macierzystych jest procedurą refundowaną. Dotyczy to także niestandardowych form leczenia komórkami chorób takich jak stwardnienie rozsiane. 

Jeśli masz wątpliwości, co to pozyskania krwi pępowinowej lub ten artykuł nie rozwiał Twoich obaw - najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa z położną lub lekarzem prowadzącymi ciąże.

Możesz porozmawiać z bankami (niektóre umożliwiają możliwość konsultacji z lekarzem), bądź krytyczna, sprawdź i dopytuj, przeczytaj umowę, a na koniec sama podejmij decyzję, bo to Twoje dzieci mogą na niej skorzystać lub nie.

 ______________________________________________________

* Niefield J.J. et. Al. Lifetime probabilities of Hematopetic stem cells transplantation in U.S, International Journal of Basic and Clinical Pharmacology 2012, 2-12** Skoczyńska A., Kuch A., Gołębiewska A. i wsp.: Inwazyjna choroba pneumokokowa w Polsce w roku 2010. Pol. Merk. Lek., 2011; 31: 80–85***Mrukowicz et. al, J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr., 2003; 36: 540****Pawelec K. et al, Nowa Pediatria 2013, 8-15*****National Marrow Donnor Program, www.bethemathch.com