Czy w czasie porodu można jeść, pić lub wziąć prysznic? Zobacz, co wolno, a czego nie na porodówce

2021-11-22 10:51

Przygotowujesz się do porodu i zastanawiasz się, co wolno w trakcie porodu? Czy w czasie porodu można jeść i pić? Czy rodząca może brać prysznic lub spacerować? Sprawdź, co możesz robić w czasie porodu, a czego nie, i jakie są prawa rodzącej.

Czy w czasie porodu można jeść, pić lub wziąć prysznic?

i

Autor: Getty images Zobacz, co wolno, a czego nie na porodówce

Co wolno, a czego nie wolno robić w czasie porodu? Czy w ogóle są jakiekolwiek ograniczenia, do których rodząca musi się stosować? Aby nic cię nie zaskoczyło, sprawdź, jakie masz prawa jako rodząca. Wyjaśniamy, czy można jeść, pić, wziąć prysznic lub przejść się po korytarzu w czasie porodu.

Spis treści

  1. Sprawdź, co wolno, a czego nie, pisząc plan porodu
  2. Jakie masz prawa i co ci wolno w czasie porodu?
  3. Zakaz jedzenia jest nieuzasadniony
Torba do porodu. Co spakować?

Sprawdź, co wolno, a czego nie, pisząc plan porodu

Każda ciężarna w ramach przygotowań do porodu powinna dokładnie znać przebieg porodu i prawa ciężarnej. Dzięki temu poczuje się pewniej i będzie miała poczucie, że podoła czekającemu ją zadaniu, jakim jest urodzenie dziecka.

Wiedza o porodzie daje rodzącej pewność siebie, siłę i poczucie sprawczości, a także znacznie zmniejsza lęk przed porodem. Wiesz, co cię czeka i masz pewność, że dasz radę.

Dobrą okazją do zdobycia wiedzy o tym, co może, a czego nie może rodząca, jest przygotowywanie planu porodu. To dokument, w którym kobieta zawiera swoje oczekiwania co do porodu (pozycja do rodzenia, osoba towarzysząca, środki przeciwbólowe, nacięcie krocza i inne kwestie).

Można go znaleźć TUTAJ albo na stronach internetowych szpitali położniczych. Pisząc plan porodu, możesz zorientować się i ustalić, jak będzie wyglądał twój poród. 

Możesz więc zdecydować się, na poród w wannie lub w towarzystwie przyjaciółki - dlaczego nie? Tworząc plan porodu sprawdź na stronie szpitala, czy twoje życzenia będą mogły być spełnione. Np. poród w wannie jest "dozwolony", ale tylko w tych placówkach, które dysponują takim sprzętem.

Czytaj również: Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

Ile trwa pierwszy poród? Czynniki wpływające na długość porodu

Standardy opieki okołoporodowej. 10 praw każdej rodzącej [PORADNIK]

Jakie masz prawa i co ci wolno w czasie porodu?

  • Możesz zażądać, aby odbierający poród lekarz zasięgnął opinii innego lekarza, a także, by położna zasięgnęła opinii innej położnej. Lekarz może odmówić, jeżeli uzna zgłoszone żądanie za bezzasadne, ale ten fakt musi zostać odnotowany w dokumentacji medycznej pacjentki. Takie uprawnienie odmowy konsultacji nie przysługuje położnej ani pielęgniarce.
  • W czasie porodu można wydawać dźwięki (jęki, stękanie), co łagodzi ból porodowy i przyspiesza akcję porodową. Nie wolno natomiast hamować odruchu wydawania dźwięków.
  • Możesz także przyjmować wygodną dla ciebie pozycję, korzystać z piłki, worka sako, drabinek, prysznica, spacerować. Wybór należy do ciebie. Nie musisz kłaść się w czasie porodu, nawet KTG można przeprowadzić, gdy stoisz. Wyjątkiem, kiedy położna może prosić ci o położenie się na chwilę jest wykonanie badania palpacyjnego. Przyjmowanie pozycji wertykalnych i ruszanie się w czasie porodu przyspiesza akcję i zmniejsza ból: poszukaj pozycji, w której czujesz się najlepiej. Nie bój się też prosić o możliwość wzięcia prysznica - gorąca woda rozluźnia mięśnie, skurcze będą łatwiejsze do zniesienia, a ty poczujesz, że wracają ci siły. Będziesz chciała zamieszkać w kabinie prysznicowej!
  • Masz prawo do informacji o stanie zdrowia twojego i dziecka. Lekarz powinien w przystępnej formie objaśnić ci stan zdrowia, ewentualne dolegliwości, proponowane oraz możliwe metody badań i sposoby leczenia, dające się przewidzieć następstwa ich zastosowania albo zaniechania, przewidywany wynik leczenia oraz rokowania.
  • Możesz wyrazić zgodę lub odmówić wszelkich procedur medycznych i innych (lewatywa, golenie krocza, podanie oksytocyny, przebicie pęcherza płodowego, stałe monitorowanie apataratem KTG, masaż szyjki macicy, wyciskanie dziecka z brzucha, znieczulenie, podanie środków zmieniających świadomość, nacięcie krocza).
  • Podczas porodu może być obecna wskazana przez ciebie osoba towarzysząca (np. partner, doula, mama, siostra). Kiedy wszystko cię będzie bolało, może się okazać, że masaż krzyża wykonany przez partnera złagodzi ból.
  • Możesz nie wyrazić zgody na obecność osób postronnych, które nie są niezbędne (studenci położnictwa i medycyny).
  • W czasie porodu można pić (przejrzyste płyny: wodę niegazowaną, herbatę, rozcieńczony sok) oraz jeść (dotyczy to porodów o niskim ryzyku). Najlepiej jest zjeść lekkostrawny posiłek w pierwszej fazie porodu (kasza, warzywa, drób). Można też jeść w aktywnej fazie porodu – lekkostrawne i niskotłuszczowe pokarmy (suszone owoce, banany). Poród może trwać nawet kilkanaście godzin i trudno jest wytrzymać ten czas z pustym żołądkiem. Według badań kobiety, które nie jadły i nie piły w czasie porodu, rodziły średnio 90 minut dłużej. Jedzenie w czasie porodu zaleca WHO i Fundacja Rodzić po Ludzku.

Zakaz jedzenia jest nieuzasadniony

Jedzenie i picie podczas porodu jest dozwolone, ale o tym, że przepis ten został zmieniony nie każdy wie. Zakaz jedzenia w czasie porodu został wprowadzony kilkadziesiąt lat temu, ponieważ w pewnym badaniu wykazano, że w przypadku znieczulenia może nastąpić aspiracja treści żołądkowej do płuc.

Jednak w 2019 roku nowe standardy opieki okołoporodowej go zniosły - uznano, że korzyści wzmocnienia organizmu w czasie porodu są większej niż opisane wcześniej ryzyko: postęp medycyny pozwala obecnie zastosować środki znieczulające, które nie sprowadzają takiego niebezpieczeństwa na rodzącą.

www.dlarodzinki.pl