Rytuał palenia pępowiny zyskuje popularność. Lekarze widzą plusy tej starożytnej tradycji

2022-05-05 11:16

To właściwie nie palenie pępowiny, a "odcinanie" jej za pomocą ognia. Rytuału dokonuje ojciec dziecka, kobiety z rodziny jego matki, a nawet starsze rodzeństwo. Czasami przy rytuale gromadzi się cała rodzina. To starożytna tradycja, która była praktykowana w wielu kulturach na całym świecie. Dlaczego powraca?

palenie pępowiny

i

Autor: Instagram/ @oceanhypnobirthing Czemu ma służyć rytuał palenia pępowiny?

Zwolennicy rytuału palenia pępowiny twierdzą przede wszystkim, że jest to cudowna ceremonia, angażująca w narodziny dziecka całą rodzinę i dająca cudowne wspomnienia. Wiele mam w trakcie, gdy ich bliscy przecinają pępowinę ogniem, karmi piersią, by w naturalny sposób dziecko odłączyło się od łożyska, które do tej pory zapewniało mu wszystko, co potrzebne do przeżycia w życiu płodowym. 

Doule i położne specjalizujące się w porodach domowych, powołują się na badania dowodzące, że dziecko czuje więż z łożyskiem, tak jakby było ono częścią jego ciała, stąd powolne "odpalanie", które opóźnia proces odcięcia pępowiny, jest dla niego o wiele delikatniejsze i wyrażające szacunek dla życia, które prowadziło dziecko w łonie matki. 

Dowiedz się: HIT porodówek - starsze dziecko przy porodzie [OPINIA EKSPERTA]

Spis treści

  1. Czy palenie pępowiny jest bezpieczne dla dziecka?
  2. Palenie pępowiny - zdanie lekarza
  3. Jak wygląda odcinanie pępowiny w szpitalach?

Przeczytaj: "Wczesne odcinanie pępowiny powinno występować coraz rzadziej" - wywiad z położną

Dowiedz się: Naturalna cesarka - czyli cesarskie cięcie przyjazne dziecku

Czy palenie pępowiny jest bezpieczne dla dziecka?

Wielu rodziców zastanawia się, czy to bezpieczne dla dziecka. Po pierwsze, do rytuału używa się naturalnych świec z wosku pszczelego, które nie zawierają substancji mogących zaszkodzić dziecku. Po drugie, do palenia pępowiny najczęściej używa się również „pudełka do wypalania”, które ma rowki do trzymania świec i zbierania ociekającego wosku. Jak to wygląda w praktyce?

Proces trwa ok. 10 minut, aby płomień przepalił galaretkę Whartona, 2 tętnice i żyłę, a gdy przewód staje się cieńszy, zostaje skręcony. Być może zastanawiasz się nad zapachem - właściwie pachnie jak grill! Możesz usłyszeć dziwnie głośny trzask, ale to po prostu nagromadziły się gazy w przewodzie. Pamiętaj, aby kikut nie dotykał dziecka, dopóki nie ostygnie. Następnie wysycha i odpada w ciągu kilku dni, jak zwykle (czasami faktycznie szybciej). - pisze na swoim Instagramie położna z Londynu Melissa Newman

Dowiedz się: Poród lotosowy: jak wygląda i na czym polega poród lotosowy?

Palenie pępowiny - zdanie lekarza

Zdaniem lekarzy proces ten, w niczym nie zagraża dziecku. Co więcej, przy porodach domowych, może być nawet bardziej sterylny od zwyczajowego odcinania pępowiny. Dr Iffath Hoskins, wiceprezes ds. bezpieczeństwa i jakości pacjentów na oddziale położnictwa i ginekologii Centrum Medycznego NYU Langone w Nowym Jorku, w wywiadzie dla portalu today.com, wspominał o tym, dlaczego w starożytności praktykowano palenie pępowiny. 

Oprócz spowolnienia separacji między dzieckiem a mamą, niektóre kultury zaczęły spalać pępowinę, aby zmniejszyć ryzyko infekcji i krwawienia po porodzie. Wysoka temperatura może sterylizować tkankę i kauteryzować naczynia krwionośne, tworząc skrzep, który działa jak „zatyczka”.

Jak wygląda odcinanie pępowiny w szpitalach?

W większości szpitali, odcięcie pępowiny następuje już w pierwszej minucie po narodzinach. WHO zaleca jednak, by odcięcie nastąpiło między pierwszą, a trzecią minutą po porodzie, by więcej krwi z łożyska dotarło do dziecka. W przypadku palenia pępowiny, proces ten wydłuża się do 10, a nawet 20 minut, co jednak zdaniem ekspertów, nie ma negatywnego wpływu na dziecko. 

Przeczytaj: Jak zmniejszyć ryzyko zakażeń okołoporodowych u noworodków?

Jak zaznacza Dr. Hoskins, Amerykańskie Kolegium Położników i Ginekologów, wciąż pracuje nad ustaleniem idealnego czasu po porodzie, na odcięcie pępowiny. 

Przeczytaj też: Dziwactwa porodowe - smarowanie noworodka wydzieliną, zjadanie łożyska i inne...

Pępowina: funkcje i wpływ na przebieg porodu