Boisz się porodu? "Położna na medal" podpowiada, jak poradzić sobie z lękiem

2022-03-04 16:17

Kto wie to lepiej od położnej, która na co dzień pomaga kobietom oswoić lęk przed porodem? Spytaliśmy Agnieszkę Małolepszy, laureatkę 8. edycji konkursu "Położna na Medal", jak opanować strach przed porodem.

Jak opanować lęk przed porodem? Radzi laureatka konkursu Położna na medal

i

Autor: Getty images Jak opanować lęk przed porodem? Radzi laureatka konkursu "Położna na medal"

Pierwsza ciąża i poród to doświadczenie tak nowe, że nie sposób całkowicie wyzbyć się lęku. Ważne jednak, by lęk przed porodem (tokofobia) cię nie przytłoczył, nie przybrał monstrualnych rozmiarów. Na szczęście sama możesz zrobić wiele, aby tak się nie stało.

Dla własnego dobra i przede wszystkim dobra swojego dziecka postaraj się lęk oswoić, by był on minimalny. Co ci w tym pomoże? Spytaliśmy o to  Agnieszkę Małolepszy, laureatkę 8. edycji konkursu "Położna na Medal".

Spis treści

  1. Wiedza zmniejszy strach przed porodem
  2. Dobre nastawienie zmniejsza strach przed porodem
  3. Łagodzenie bólu zmienia przebieg porodu
  4. Wsparcie bliskich to sposób na strach przed porodem
  5. Życzliwa położna na lepszy poród
Jak przetrwać pierwszą fazę porodu?

Wiedza zmniejszy strach przed porodem

Jest rzeczą powszechnie znaną, a psychologowie to potwierdzają, że człowiek boi się tego, czego nie zna. 

- Moje doświadczenie położnicze pokazuje, że rzetelne informowanie przyszłych rodziców i wyjaśnienie im wątpliwości powoduje, że znacznie łatwiej akceptują oni pewne działania i co ważniejsze, oswajają swój lęk przed nieznanym – przed porodem mówi położna Agnieszka Małolepszy, zwyciężczyni konkursu Położna na Medal.

W świadomym przygotowaniu do porodu kobieta powinna skorzystać z porady położnej lub zajęć w szkole rodzenia. Znajomość przebiegu ciąży, porodu i połogu, a także usprawnianie ciała i nauka właściwego relaksu zmniejszy lęk przed tak ważnym wydarzeniem, jakim są narodziny dziecka - dodaje ekspertka.

Dobre nastawienie zmniejsza strach przed porodem

Urodzenie dziecka to coś najbardziej naturalnego pod słońcem. Poród to najbardziej powszechne, uniwersalne kobiece doświadczenie. Twoje ciało jest tak skonstruowane, żebyś mogła rodzić dzieci. Wymaga to wysiłku, ale nie jest to wysiłek nadludzki, tylko skrojony na ludzką miarę. Twój organizm wie, co ma robić i na pewno sobie poradzi. Zaufaj mu.

- Często powtarzam swoim pacjentkom, że akcja porodowa to zadanie, do którego ona i jej dziecko przygotowywali się przez dziewięć miesięcy - tłumaczy Agnieszka Małolepszy. - Prawda jest taka, że może ona wcale nie być łatwa ani dla przyszłej mamy, ani dla maluszka. Warto jednak pamiętać, że natura wyposażyła nas we wszystko, aby przeżyć to wydarzenie w jak najbardziej pozytywny sposób. Nawet odczuwanie bolesnych skurczów jest niezbędne, aby uświadomić sobie że poród się zaczął - tłumaczy Położna na medal. 

Łagodzenie bólu zmienia przebieg porodu

Jak mówi laureatka plebiscytu na najlepsza położną, obecnie, w celu łatwiejszego przebiegu porodu, niejednokrotnie stosuje się techniki relaksacyjne. Mówimy tu o częstej zmianie pozycji i szukaniu przez ciężarną własnego, najbardziej sprzyjającego ułożenia ciała.

- Z niefarmakologicznych metod łagodzenia bólu stosuje się też immersję wodną. Polega ona na tym, że rodząca cały pierwszy etap porodu spędza w wodzie. Warto pamiętać, że woda zmniejsza grawitację, co przekłada się na mniejsze odczuwanie bólu. Kobiecie w wodzie dużo łatwiej jest też się poruszać i zmieniać pozycję.

Jest jeszcze jeden ogromny plus immersji wodnej; kobieta w wannie wypełnionej wodą czuje się bezpieczniej. Traktuje to miejsce jako swoją przestrzeń. To uspokaja, daje właśnie poczucie bezpieczeństwa i relaksuje. A to wszystko zwiększa szansę na lżejszy i mniej stresujący poród - wyjaśnia Agnieszka Małoplepszy.

Czytaj również: Poród w wodzie: Jak wygląda poród w wodzie i czym się różni od standardowego porodu naturalnego?

Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny

Podziękuj swojej położnej i zgłoś ją do konkursu „Położna na medal”!

Wsparcie bliskich to sposób na strach przed porodem

- Poród jest zadaniem. Wcale niełatwym i wymagającym rzetelnego przygotowania. Kobieta najczęściej wie, że jest to istotne, ale z reguły stara się odsuwać myśl o porodzie jak najdalej. To pociąga za sobą głęboko zakorzeniony lęk przed czymś, co ją przerasta - mówi laureatka konkursu "Położna na medal". - Musimy wiedzieć, że sprowadzenie porodu do konkretnego zadania, które rozwiązuje się według określonych zasad jest właśnie zadaniem szkoły rodzenia lub edukacji przedporodowej.

Ważnym elementem całej porodowej układanki są osoby wspierające, które wpuszcza się na salę porodową. Nawet dziś, w cieniu pandemii koronawirusa. Swoją obecnością mają nie tylko podnosić poczucie bezpieczeństwa, ale realnie pomagać w porodzie, motywować przyszłą matkę - dodaje nasza ekspertka.

Jeśli czujesz, że lęk wywołany przez poród jest dla ciebie problemem, powinnaś o tym z kimś rozmawiać. Bardzo pomocne jest czyjeś wsparcie, np. innych kobiet, które mają własne dobre doświadczenia, ciąża i poród nie zawsze są koszmarem jakiego się spodziewamy. Jeśli znasz takie kobiety, rozmawiaj z nimi, pytaj, jak one rodziły, że dobrze to wspominają, i co mogą poradzić tobie.

Bardzo ważne jest też wsparcie partnera. On nie ma wprawdzie doświadczeń porodowych, ale może zrobić bardzo wiele, żebyś czuła się spokojna i bezpieczna. Może przeżywać ciążę razem z tobą, towarzyszyć ci u lekarza i w szkole rodzenia, wysłuchiwać twoich niepokojów i je rozwiewać. Przeświadczenie, że masz obok kogoś, kto zrobi wszystko, by ci pomóc, buduje poczucie bezpieczeństwa i sprawia, że lęk przestaje być straszny. 

Wsparcie bliskiej osoby jest cenne nie tylko przed porodem, ale zwłaszcza w jego trakcie. Zadbaj więc o to, by ktoś ci towarzyszył w szpitalu – twój mężczyzna, siostra albo przyjaciółka. Ważne, by była to osoba, która akceptuje cię bez zastrzeżeń, będzie ci oddana, pomocna, opiekuńcza. Już samą swoją obecnością, ciepłym słowem, sprawi, że nie będziesz czuć się samotna.

Ważna jest też pomoc praktyczna: masowanie pleców, pomaganie w zmianie pozycji czy dotarciu do toalety. Zaplanowanie porodu rodzinnego to bardzo dobry sposób na zmniejszenie lęku.

Życzliwa położna na lepszy poród

To absolutnie kluczowa osoba, aby poród był udany. Przy normalnym, fizjologicznym porodzie to właśnie położna opiekuje się rodzącą, a nie lekarz, który często pojawia się dopiero wtedy, gdy dzieje się coś niepokojącego.

Położna powinna być dla rodzącej dobrym duchem, pomocnicą i szefową w jednym. Ważne są nie tylko jej kompetencje i doświadczenie, ale też podejście – empatia, życzliwość, zapewnienie przyjaznej atmosfery.

Dlatego jest bardzo ważne, kto to będzie. Niestety, nie ma u nas możliwości bezpłatnego (w ramach ubezpieczenia) wyboru położnej, która opiekowałaby się kobietą podczas porodu. Za taki komfort trzeba zapłacić (800–2000 zł). Warto rozważyć taką możliwość, bo lepiej rodzić z położną, którą można wcześniej poznać, polubić, nabrać do niej zaufania. Znając położną, będziesz swobodniejsza, bardziej otwarta i skora do współpracy.

Trudniej o takie relacje, gdy trzeba rodzić z osobą, którą poznaje się dopiero na sali porodowej, zwłaszcza gdy jest niezbyt miła. Wcześniejsze poznanie położnej pozwoli wam też ustalić, jakie masz oczekiwania i na ile położna jest gotowa wyjść im naprzeciw.

Chodzi np. możliwość poruszania się i wyboru pozycji (także w czasie parcia), niestosowanie bez potrzeby oksytocyny, ochrona krocza. Fachowo nazywa się to „plan porodu” i zgodnie z nowym standardem porodowym, każda rodząca powinna go przedstawić w szpitalu, do którego przyjeżdża rodzić (ma to być włączone do dokumentacji medycznej), a personel powinien te oczekiwania uwzględnić. 

I bez „własnej”, opłaconej położnej można dobrze urodzić, jeśli ta, na którą się trafi w szpitalu, rozumie, na czym polega jej zawód i chce pomóc najlepiej jak umie. Jest takich położnych coraz więcej. Dzisiaj w większości szpitali możesz liczyć na życzliwą opiekę personelu, co kiedyś było wyjątkiem. To też ważny argument za tym, żebyś się nie bała.

Plebiscyt Położna na medal

“Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej.

Jednym z kluczowych elementów kampanii jest konkurs na najlepszą położną w Polsce. Zgłoszenia do tegorocznej, ósmej edycji konkursu przyjmowane będą od 1 kwietnia do 30 września 2021 r. Głosy na nominowane położne można oddawać od 1 kwietnia do 31 grudnia 2021 roku. Oddawanie głosów odbywa się na stronie www.poloznanamedal.info. Mecenasem kampanii jest marka Oktaseptal, a patronem medialny serwis mjakmama24.pl

miesięcznik "M jak mama"