Nie uwierzysz, ile kalorii możesz spalić w trakcie porodu! Anna Lewandowska podała liczby

2022-02-02 12:02

Poród naturalny to ogromny wysiłek dla organizmu! Wielu ekspertów porównuje go nawet do... maratonu. Jeśli poród naturalny masz za sobą, z pewnością przyznasz im rację... Zobacz ile faktycznie kalorii spala rodząca.

Ile kalorii można spalić podczas porodu

i

Autor: Getty images Ile kalorii można spalić podczas porodu

Spis treści

  1. Maraton możesz przerwać, poród - nie
  2. Ile kalorii spalisz podczas porodu?
  3. Jak ułatwić sobie poród? Ćwicz w ciąży

Maraton możesz przerwać, poród - nie

Poród naturalny porównywalny z maratonem? To tak, jakbyś podczas pobytu w sali porodowej przebiegła ponad 40 kilometrów... Trenerka Anna Lewandowska pokusiła się nawet o dosadniejsze porównanie. Bo choć to porównywalny wysiłek, kiedy już nie dajesz rady, maraton możesz przerwać... Z porodem naturalnym jest inaczej.

Doskonale pamiętam własny poród. Od przyjazdu do szpitala do porodu minęło kilkanaście godzin, a myślą, która towarzyszyła na końcówce, była ta, że nie dam rady. A jednocześnie: "nie mam wyjścia".

Czytaj też: Poród krok po kroku - zobacz co cię czeka w kolejnych etapach

Ile kalorii spalisz podczas porodu?

Mówimy oczywiście o porodzie naturalnym. Zdaniem trenerki Anny Lewandowskiej, średnio podczas minuty rodząca spala 2-3 kalorie, czyli tyle, ile podczas dość szybkiego marszu. Warto jednak te wartości przemnożyć przez długie godziny. Poród wyjątkowo rzadko trwa przysłowiowe 5 minut...

Zatem zakładając, że poród potrwa od 7 do 10 godzin, to zupełnie tak, jakbyś szybko maszerowała przez ten czas, wydatkując nawet 1400 kcal! Robi wrażenie.

Tym bardziej, że kobieta po porodzie, choć wyczerpana, często wcale nie wygląda na osobę, która przed chwilą ukończyła maraton. To za sprawą wysokiego poziomu endorfin, który dosłownie znieczula i nie pozwala zasnąć z wrażenia.

Jak ułatwić sobie poród? Ćwicz w ciąży

Jeśli obawiasz się, że maraton, to znaczy poród, to dla ciebie wysiłek wręcz niemożliwy, odpowiednio się do niego przygotuj. Jeśli tylko twój lekarz nie widzi przeciwwskazań, nie leż na kanapie, ale regularnie, codziennie ćwicz. Treningi w ciąży pozwolą ci się przygotować do porodu. Jeżeli przed ciążą byłaś mało aktywna, zacznij ćwiczyć od 2. trymestru.

Programy treningowe warto poszerzyć o konkretne ćwiczenia przygotowujące do porodu. Dzięki nim poród może być szybszy i nie tak bolesny.

Czytaj też: Ćwiczenia zakazane w ciąży - trenerki odradzają konkretne pozycje

Trening w 2 trymestrze ciąży

Pamiętaj, że choć w czasie porodu możesz spalić naprawdę dużo kalorii, nie namawiamy, byś próbowała rodzić naturalnie za wszelką cenę. Jeśli masz wskazania do cesarskiego cięcia nie zastanawiaj się, czy to dobre dla figury ;) Cesarskie cięcie to często konieczność, a niekiedy wybór i dobrze, jeśli możesz z niego skorzystać. Tokofobia to nie wymysł, i choć nie jest bezpośrednim wskazaniem do cesarskiego cięcia, często to właśnie zaświadczenie od psychiatry pozwala uzyskać skierowanie na cc.

Czy boisz się porodu?

Pytanie 1 z 5
Okazuje się, że bliska osoba nie będzie mogła ci towarzyszyć podczas porodu. Co robisz?