Wiadomo, że w czasie porodu warto ćwiczyć, kołysać biodrami, skakać na piłce, aby rozluźniać mięśnie dna miednicy i ułatwić dziecku wyjście na świat. Popularna na TikToku położna przypomniała ostatnio, jak jeszcze rozluźniać te okolice, aby nie spowolnić porodu. Ta informacja może cię zaskoczyć, bo dotyczy części ciała oddalonej od macicy o dobre kilkadziesiąt centymetrów.
Spis treści
- Nasze ciało to "naczynia połączone"
- Rozluźnij szczękę i gardło
- Jak rozluźnić mięśnie twarzy i gardła w czasie porodu?
Nasze ciało to "naczynia połączone"
Od dawna wiadomo, że nasze ciało to skomplikowany mechanizm, w którym poszczególne elementy łączą się ze sobą, aby współpracować i funkcjonować bez zarzutu. Takie powiązania dotyczą również mięśni dna miednicy i... mięśni twarzy oraz szyi.
Wszystko z powodu powięzi, które są rodzajem taśmy scalającej wszystkie mięśnie ciała. Napinanie twarzy, szyi czy okolic żuchwy napina tzw. taśmę głęboką, a ta połączona jest z mięśniami dna miednicy.
"Zaciśnij mocno zęby i spróbuj w tym samym czasie rozluźnić mięśnie dna miednicy i odwrotnie: zaciśnij mocno mięśnie dna miednicy i wyczuj jak zachowuje się Twój język, jama ustna, zęby?" - tłumaczy te zależność fizjoterapeutka Ewelina Tomasik na swojej stronie fizjointima.pl.
Jak oddychać podczas pierwszej i drugiej fazy porodu?
Wystarczy inaczej ułożyć nogi, by poród był łatwiejszy. Położna pokazała trik
Rozluźnij szczękę i gardło
O tym samym mówi popularna na TikToku położna Jannine Markou, ukrywająca się pod nickiem @theconsciousbirthcoach na swoim nagraniu.
"Istnieje linia biegnąca w dół, łącząca twarz z miednicą, w skrócie: kiedy twoje szczęki i gardło są zaciśnięte, zaciśnięta jest również miednica, która zamyka się i kurczy. W czasie porodu tego nie chcemy" - wyjaśnia ekspertka.
Jej słowa potwierdzają badania: napięcie twarzy, zaciśnięcie oczu czy szczęki, które jest normalnym odruchem w reakcji na ból, powoduje napięcie mięśni dna miednicy. Jak sugerują niektóre położne, rozluźnianie twarzy może otworzyć miednicę i ułatwić dziecku wyjście na świat.
Jak rozluźnić mięśnie twarzy i gardła w czasie porodu?
Większość kobiet instynktownie napina się przed bólem skurczowym, tymczasem powinny one otworzyć usta. A tak się dzieje na przykład w czasie krzyku. Stękanie i wydawanie podczas skurczów okrzyków typu: "oooh" i "ahhh" utrzymuje gardło otwarte, a tym samym wpływa na rozluźnienie "dołu" ciała.
Doskonałym sposobem jest też mruczenie w niskich tomach. Znane z treningów jogi "ommm" wykonywane niskim głosem wymaga rozluźnienia gardła, co bezpośrednio koreluje z "puszczeniem" mięśni krocza. Skupienie się na wydawaniu dźwięku jest też przydatną techniką odwracającą uwagę od bólu.