Spis treści
- Objawy porodu: obniżenie się brzucha
- Objawy porodu: skurcze macicy
- Objawy porodu: pogorszenie samopoczucia
- Objawy porodu: odejście czopu śluzowego
- Objawy porodu: odejście wód płodowych
- Polecamy wideo: jak przebiega poród?
Objawy porodu: obniżenie się brzucha
Jakie objawy porodu mogą świadczyć o rozpoczynającej się akcji porodowej? W ostatnich 2–3 tygodniach ciąży zauważysz „obniżenie” się brzucha. Wynika to ze zmiany ułożenia się płodu, który przyjmuje pozycję ułatwiającą opuszczenie macicy. Jeśli ostatnio trudniej było ci oddychać, teraz odczujesz ulgę, zmniejszy się bowiem ucisk macicy na żołądek i przeponę. Jednocześnie jednak pojawią się inne dolegliwości. Możesz odczuwać zwiększone parcie na pęcherz i potrzebę znacznie częstszego oddawania moczu. Mogą zacząć dokuczać ci zaparcia, a także bóle w okolicy dolnej części pleców i bóle mięśni nóg. Jest to spowodowane rosnącym naciskiem główki płodu na mięśnie i nerwy w dole miednicy.
Objawy porodu: skurcze macicy
Skurcze macicy stają się bardziej odczuwalne już na kilka tygodni przed porodem – a im bliżej do niego, tym są częstsze. To tzw. skurcze przepowiadające – są krótkie i nieregularne, nasilają się i mijają. Mogą jednak powodować bolesność w podbrzuszu lub tępy ból krzyża. Nie obawiaj się, że pomylisz je ze skurczami porodowymi. Te w miarę upływu czasu stają się częstsze i silniejsze, coraz bardziej regularne, a przerwy między nimi są coraz krótsze. W razie wątpliwości spróbuj przeprowadzić prosty test, polegający na zmianie rodzaju aktywności. Jeśli właśnie odpoczywałaś, wstań i zacznij coś robić, a gdy byłaś czymś zajęta, połóż się i odpocznij. Gdy skurcze nie miną, a będą zwiększać częstotliwość, to objaw rozpoczynającego się porodu i pora ruszyć do szpitala.
Objawy porodu: pogorszenie samopoczucia
Pogorszenie samopoczucia zwykle poprzedza poród o kilka godzin, ale bywa, że o kilka dni. Możesz czuć się roztrzęsiona, odczuwać kołatania serca, uderzenia krwi do głowy. Często pojawiają się wymioty lub biegunka. Zauważysz też zapewne, że znacznie rzadziej i słabiej będziesz odczuwać ruchy dziecka. Pamiętaj jednak, że to objawy porodu, które wynikają z tego, że ma ono mało miejsca w macicy.
Objawy porodu: odejście czopu śluzowego
Czop śluzowy zamyka ujście szyjki macicy. Jego odejście może nastąpić na kilka godzin, ale i na kilka dni przed rozpoczęciem porodu. Jest on śliski, bardziej gęsty niż surowe białko jajka, może być bezbarwny, żółtawy lub zabarwiony krwią. Odejście czopu oznacza, że szyjka zaczęła się rozwierać.
Objawy porodu: odejście wód płodowych
Odejście wód płodowych to również jeden z objawów porodu. Wody płodowe mogą odpłynąć w sposób gwałtowny lub powolny. Zwróć uwagę na to, jaką mają barwę – jeśli są zabarwione na kolor zielonkawy, musisz o tym powiadomić lekarza. Chociaż poród zaczyna się zazwyczaj 24 godziny po pęknięciu pęcherza płodowego, to jednak do szpitala powinnaś zgłosić się jak najszybciej (nawet jeśli nie ma innych objawów porodu).