Odejście wód płodowych nie wygląda jak na filmach. Po tym poznasz, że to ten moment

2023-04-25 13:48

Odejście wód płodowych może nam się kojarzyć z dramatycznymi scenami z filmów. Kiedy nadchodzi jednak ten dzień, część przyszłych mam może nie być świadoma, że właśnie doświadcza wycieku płynu owodniowego. Po tym poznasz, że to właśnie ten moment.

Kobieta w ciąży na kanapie

i

Autor: Getti Images Odejście wód płodowych nie wygląda jak na filmach. Po tym poznasz, że to ten moment

Filmy przyzwyczaiły nas, że odejście wód płodowych wiąże się z rozpoczęciem szybkiej akcji porodowej. Co więcej, to dość dramatyczne zjawisko ze strumieniem wody moczącym podłogę. Kobieta od razu jest świadoma, że odeszły jej wody i poród właśnie się zaczął.

W rzeczywistości może to nie wyglądać tak spektakularnie, a poród po odejściu wód płodowych rozpocząć się może w ciągu najbliższych 24 godzin. Niekiedy przyszła mama może nawet nie zauważyć, że jej dolegliwości to właśnie powolne sączenie się wód płodowych.

Po tych objawach poznasz, że to już ten moment.

Zobacz także: Pierwsza faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić?

Spis treści

  1. Kiedy pęka worek owodniowy?
  2. Powolny wyciek wód płodowych
  3. Na jakie objawy zwrócić uwagę?
  4. Tego nie bagatelizuj
Jak przygotować plan porodu?

Kiedy pęka worek owodniowy?

Trzeci trymestr ciąży to czas, gdy powinnyśmy szczególnie wypatrywać pierwszych objawów porodu. Jednym z nich jest odejście wód płodowych.

Dziecko rozwija się w worku owodniowym, który jest wypełniony płynem owodniowym. Pęknięcie worka owodniowego może nastąpić przed porodem, ale również w trakcie akcji porodowej. Zdarza się również, że dzieci przychodzą na świat w nienaruszonym worku owodniowym. Na dziecko, które w ten sposób przyszło na świat, mówi się „w czepku urodzone”.

Powolny wyciek wód płodowych

Wody wyciekają podczas nacisku główki dziecka i siły skurczów. Worek owodniowy może pęknąć lub tylko się rozerwać. Jeżeli worek zostanie uszkodzony za dzieckiem, określa się to mianem „wód tylnych” w przeciwieństwie do „wód przednich”, a więc pęknięcia przed dzieckiem.

Zwykle to właśnie tylne pęknięcie worka owodniowego powoduje wolniejszy wyciek. Dziecko bowiem działa niczym korek i spowalnia odejście wód płodowych. Taki scenariusz powoduje też, że kobieta nie zawsze ma pewność, że właśnie odeszły jej wody. Może wręcz myśleć, że to zwykły mocz i musi skorzystać z łazienki.

Na jakie objawy zwrócić uwagę?

Poziom płynu owodniowego jest najwyższy w 36. tygodniu ciąży. W worku owodniowym znajduje się wówczas około 800 ml płynu. Ilość ta zmniejsza się do około 600 ml w 40. tygodniu ciąży. Zdarza się jednak, że płynu owodniowego jest mniej lub więcej. Małowodzie jest niebezpieczne dla dziecka, tak samo jak wielowodzie, które zagraża także życiu mamy.

Jeżeli kobieta boi się, że pomyli mocz z wyciekiem płynu owodniowego, to warto w końcówce ciąży zawsze nosić wkładki higieniczne. Dzięki temu możemy zaobserwować kolor wyciekającego płynu.

Odejście wód płodowych rozpoznasz po:

  • Zapachu — wody płodowe nie pachną jak mocz. Mają słodkawy zapach.
  • Kolorze — płyn owodniowy jest przezroczysty o lekko różowym zabarwieniu
  • Powolnym sączenie i ciągłym uczuciu wilgoci — to sygnał, że poród może się zbliżać.

Jeżeli cokolwiek cię niepokoi i przypuszczasz, że odeszły ci wody płodowe, skonsultuj swoje obawy ze specjalistą. Możesz wcześniej zadzwonić do szpitala na oddział położniczy i opisać objawy, które cię zaniepokoiły.

Tego nie bagatelizuj

W sytuacji, gdy masz gorączkę, a kolor wód płodowych ma zielono-brązową lub żółtą barwę i nieprzyjemny zapach, należy niezwłocznie udać się do szpitala. Może bowiem dojść do niedotlenienia lub ostrej infekcji, co zagraża zdrowiu lub życiu dziecka.

Czytaj także: Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego - co robić?

Wielowodzie w ciąży: co robić, gdy wód płodowych jest za dużo?