Owinięcie pępowiną: czy jest groźne dla dziecka? Komplikacje podczas porodu

2012-12-11 13:17

Jedną z najczęstszych komplikacji podczas porodu jest owinięcie dziecka pepowiną. Wokół tego narosło wiele mitów. Czy rzeczywiście owinięcie pępowiną jest groźne dla dziecka i zakłóca przebieg porodu?

owiniecie pepowina

i

Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Owinięcie pępowiną podczas porodu - czy jest groźne?
  2. Pępowina: funkcje i wpływ na przebieg porodu

Mrożące krew w żyłach historie o dzieciach owiniętych pępowiną są mocno przesadzone. Wszyscy się tego boją jak ognia, choć znacznie większe niebezpieczeństwo czyha na noworodka, gdy mama w ciąży nie dba o siebie i np. pali papierosy lub źle się odżywia. Bardziej niepokojące są supły na pępowinie. Ale przecież po to poród odbywa się w szpitalu, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Komplikacje podczas porodu: czy owinięcie pępowiną jest groźne dla dziecka?

Owinięcie pępowiną podczas porodu - czy jest groźne?

Owinięcie pępowiną nie jest czymś, co szczególnie przeraża położników. Luźno okręconą pępowinę lekarz po prostu zdejmuje z szyi dziecka w trakcie porodu, gdy główka jest już na zewnątrz. Poza tym w czasie porodu wykonuje się badania KTG – gdyby działo się coś niepokojącego, lekarz może zdecydować o cesarskim cięciu. Dlatego dla dobra dziecka lepiej nie martwić się na zapas i nie wymyślać czarnych scenariuszy dotyczących komplikacji podczas porodu.

Pępowina: funkcje i wpływ na przebieg porodu

Pępowina jest sznurem łączącym organizm matki z organizmem dziecka. Za jej pośrednictwem dokonuje się wymiana krwi pomiędzy matką, a płodem. Dziecko otrzymuje od mamy tlen i substancje odżywcze, za jej pośrednictwem wydala produkty przemiany materii. Pępowina nie zawsze ma tę samą długość i grubość. Zapytaliśmy eksperta o to jaki wpływ na przebieg porodu ma długość pępowiny, co dzieje się jeśli pępowina jest za krótka lub zbyt długa oraz czym jest krew pępowinowa.