Spis treści
- Jakie korzyści daje kompresja miednicy podczas porodu?
- “Dzięki tej metodzie poród zmęczył bardziej męża niż mnie”
- Kompresja miednicy zbawienna nie tylko przy porodzie
Mowa o kompresji miednicy podczas porodu, zwanej także masażem miednicy w porodzie lub shakingiem miednicy. Metody te łagodzą skurcze porodowe, wspierają dziecko w procesie narodzin oraz rozluźniają tkanki i dno miednicy. Wymagają jednak zaangażowania położnej lub partnera rodzącej.
Jakie korzyści daje kompresja miednicy podczas porodu?
Położna Izabela Dembińska w swoim wpisie na Facebooku tak to wyjaśnia:
“Ucisk kości krzyżowej to świetny sposób na łagodzenie bólu w porodzie. Owa metoda działa zwłaszcza na skurcze wyczuwalne w okolicy pleców.
Dodatkowo, w zależności od kierunku ucisku siły, nadaje ruch kości krzyżowej, a tym samym przestrzeń w miednicy. Otwiera także talerze biodrowe lub guzy kulszowe. To dobra technika zarówno na pierwszą, jak i drugą fazę wydawania noworodka na świat.
Do pomocy można poprosić drugą osobę, albo wykorzystać chustę. Kompresowanie miednicy dobrze jest stosować w różnych pozycjach.”
Przeczytaj: Ten trick pomaga mamom w czasie cesarki. Zobacz, po co stosuje się przezroczystą zasłonę
“Dzięki tej metodzie poród zmęczył bardziej męża niż mnie”
Wiele świeżo upieczonych mam przyznało rację Izabeli Dembińskiej i podziękowało jej za jej post.
“Fantastyczna metoda, którą pokazała nam położna, a którą z powodzeniem wykonywał mąż. Znacząco zmniejszyła również mój ból porodowy.”
“Gdy ćwiczyliśmy w trakcie ciąży, to kompletnie nie czułam, że mogłoby to pomóc, nie było w tym nic fajnego, ale podczas ostatnich dwóch tygodni ciąży i w pierwszej fazie porodu dawało mega ulgę! Więc nie ma co się zrażać, tylko próbować!”
“Dzięki tej metodzie poród zmęczył bardziej męża niż mnie”
Przyszłe mamy zaś prosiły o dodanie filmiku, który pokaże, jak taka metoda wygląda w praktyce.
Na co położna szybko odpowiedziała na swoim profilu instagramowym:
Kompresja miednicy zbawienna nie tylko przy porodzie
Jak zauważyła w komentarzu do filmiku inna położna (@polozna.naturalnie) metoda ta działa nie tylko podczas porodu, ale także w trakcie ciąży.
“Mam nadzieję, że w Polsce te techniki rozkrzewia się i będziemy skupiać się nie na samym masażu krocza, ale przygotowaniu miednicy do porodu” – napisała.
Przeczytaj: To miejsce ucierpiało w czasie porodu najbardziej. Poświęć mu trochę uwagi i troski