Spis treści
Na poród w wodzie powinny się decydować te kobiety, które mają niski próg bólu i obawiają się długiego porodu – poród w wodzie znacznie zmniejsza dolegliwości bólowe, powoduje szybsze rozwieranie się szyjki macicy, a tym samym przyspiesza poród. W drugiej fazie porodu powoduje zmniejszenie napięcia krocza, dzięki czemu kobiety łatwiej rodzą, rzadziej zachodzi konieczność nacinania krocza i zwykle poród tego typu daje mniejsze obrażenia narządu rodnego.
>> PORÓD LOTOSOWY: jak wygląda i na czym polega poród lotosowy?
Należy pamiętać jednocześnie, że woda znacznie rozluźnia, dlatego poród w wodzie w fazie parcia może wydłużyć akcję porodową.
Poród w wodzie – kiedy nie jest możliwy?
Poród w wodzie nie zawsze jest możliwy. Przeciwwskazaniem do rodzenia dziecka w ten sposób jest:
- duża masa płodu,
- zaburzenia tętna płodu,
- choroby przewlekłe u mamy,
- nadciśnienie indukowane ciążą u mamy,
- otyłość u mamy.
By poród odbył się wodzie, ciąża musi być fizjologiczna, nie mogą też wystąpić żadne nieprawidłowości podczas samego porodu, czyli musi być prawidłowe rozwieranie się szyjki macicy, prawidłowe tętno płodu.
>> PORÓD DOMOWY: czy warto rodzić w domu?
Poród w wodzie
Czym różni się poród w wodzie od porodu "klasycznego"? Jak wygląda sala do porodu wodnego? Czy kobieta przez cały okres porodu przebywa w wodzie? Czy istnieją jakieś przeciwwskazania do rodzenia dziecka w taki sposób? I właściwie w jakim celu kobieta rodząca umieszczana jest w wodzie? Te i inne pytania dotyczące porodu wodnego zadaliśmy ekspertowi.