Wiele kobiet wspomina, że gdy zaczęły się skurcze porodowe, zaobserwowały nasilone ruchy dziecka. Niektóre z nich określają to wręcz jako „szaleństwo” w brzuchu, odczuwane między skurczami, gdy ból na chwilę odpuszczał. Czy to dobry, czy zły znak? Wyjaśniamy, jaka jest przyczyna wzmożonej aktywność płodu w ostatnich godzinach bezpiecznego życia w łonie mamy.
Spis treści
- Dlaczego aktywność wzmaga się między skurczami?
- 3 powody szaleństwa w brzuchu mamy
- Kiedy wzmożona aktywność może być problemem?
Dlaczego aktywność wzmaga się między skurczami?
Aktywność dziecka w czasie porodu powinna być zbliżona do tej z okresu ciąży. Eksperci mówią o "normie", gdy mama odczuwa ok. 10 ruchów na godzinę, chociaż to tylko średnia wartość. Warto pamiętać, że dziecko, tak jak i mama, czasem śpi - wtedy jego aktywność jest mniejsza. Zdarza się to również podczas porodu. Cykli snu nienarodzonego jeszcze dziecka może trwać 20-40 minut.
Nagła aktywność malca w brzuchu odczuwana jest zwykle między skurczami porodowymi. To normalne, ponieważ w czasie skurczu pierwszej fazie porodu, dziecko jest niejako unieruchamiane w macicy, która w tym momencie ściska się, wypychając malca w stronę wyjścia z macicy. Dopiero, gdy skurcz odpuszcza, malec może zacząć się swobodnie ruszać.
Czytaj również: Kiedy i w jakim celu lekarz może kazać liczyć ruchy płodu?
Dziecko podczas porodu, czyli jak wygląda poród oczami dziecka
3 powody szaleństwa w brzuchu mamy
Co jest przyczyną tego, że dziecko w czasie porodu zaczyna być bardziej aktywne?
- Skurcze nie powodują u dziecka bólu, ale są czymś, czego wcześniej nie zaznało: malec odczuwa lekki ucisk, co jest dla niego pewnym dyskomfortem. Gdy skurcz mija, dziecko zaczyna odreagowywać na stres, który przed chwilą odczuło - to właśnie wzmożona aktywność, którą zauważasz.
- Dziecko bardziej rusza się, ponieważ usiłuje przyjąć jak najlepszą pozycję do porodu. Dotyczy to szczególnie tych maluchów, które zwlekały z prawidłowym ustawieniem się. Zwykle dzieje się to w ostatnich tygodniach ciąży, ale zdarza się, że dziecko ustawione jest już główką w dół, ale pozycję potylicową, czyli najlepsza do porodu, przyjmuje dopiero w momencie rozpoczęcia się akcji skurczowej. Pozycja potylicowa oznacza, że płód ma twarz skierowaną w stronę pleców mamy. Aby obrócić się do takiej pozycji, musi się wysilić i powiercić się na wszystkie strony, bo miejsca w macicy jest już niewiele – stad jego wzmożona aktywność.
- Wzmożona aktywność może być twoim subiektywnym odczuciem. Kilka tygodni przed porodem dziecko ruszało się mniej i słabiej, bo brakowało mu miejsca na akrobacje. Teraz, w momencie porodu, gdy przeciska się do kanału rodnego, jego ruchy są znów silniejsze – dlatego bardziej je zauważasz i zwracasz na nie uwagę.
Kiedy wzmożona aktywność może być problemem?
Nasilone ruchy dziecka podczas porodu to prawie zawsze dobry znak: to sygnał, że twoje dziecko jest silne, aktywne i gotowe na spotkanie z tobą. Poważnym problemem może być wystąpienie pod koniec ciąży pojedynczego epizodu nagłej aktywności i energicznych ruchów płodu.
Dla lekarzy to zawsze sygnał świadczący o tym, że coś złego może dziać się z dzieckiem: może brakować mu tlenu, może próbować odplatać się z pępowiny zaplątanej wokół jakiejś części ciała, może też świadczyć o infekcji wewnątrzmacicznej.
Jeśli obserwujesz taki objaw, należy od razu zgłosić go lekarzowi.