Taniec na porodówce – forma relaksu czy sposób na szybszy poród?

2021-11-22 11:48

Taniec wpływa na organizm rodzącej na wielu płaszczyznach. Nie od dziś wiadomo, że ruch i pozycje spionizowane zmniejszają u większości rodzących nasilenie bólu porodowego i ułatwiają radzenie sobie z kolejnymi falami skurczowymi. Czy taniec na porodówce to dobry pomysł?

Taniec na porodówce

i

Autor: Getty Images

Taniec jest formą ruchu i ekspresji, która dla wielu osób stanowi doskonały sposób relaksowania i pozbywania się napięcia, zarówno na poziomie ciała jak i psychiki. To również sposób okazywania i przyjmowania bliskości pomiędzy ludźmi. 

Relaks, rozluźnienie, bliskość z ukochaną osobą to niezmiernie istotne elementy wspierające fizjologiczny przebieg porodu i wzmacniające naturalne zasoby kobiety w radzeniu sobie z trudami procesu narodzin. Czy zatem taniec na porodówce to dobry pomysł?

Choć, przyzwyczajeni do obrazu kobiety rodzącej na łóżku porodowym, w pierwszym odruchu możemy odrzucić wizję połączenia porodu z radosnym tańcem, jest to możliwe i dla części kobiet bardzo pomocne!

Spis treści

  1. Taniec jako metoda łagodzenia bólu
  2. Solo, w parze, z położną czy z lekarzem
  3. Ferdnando Guedes da Cunha tańczy z kobietami na porodówce. WIDEO
  4. Taniec ułatwia poród
  5. Czy porodowy taniec jest dla każdego?
M jak mama: Jak uniknąć nacięcia krocza w czasie porodu?

Taniec jako metoda łagodzenia bólu

W roku 2014 opublikowano badania, w których wykazano, że taniec podczas porodu zmniejsza odczuwanie bólu i zwiększa satysfakcję kobiety z tego doświadczenia.

Dowiedz się: Przedłużający się poród - kiedy należy wykonać cesarkę?

Co więcej, jeśli kobieta lubi tańczyć, aktywność ta powoduje poprawę nastroju, psychiczne odprężenie i wydzielanie w organizmie większej ilości endorfin – naturalnych, morfinopodobnych substancji przeciwbólowych.

Ponadto, taniec łączy w sobie również zalety muzykoterapii. Jak dowiedziono w licznych badaniach, słuchanie przez rodzącą wybranej przez nią muzyki, zmniejsza jej poziom lęku i nasilenie bólu. Relaksujące działanie ulubionych dźwięków wydaje się być dodatkowo wzmocnione, jeśli rodząca połączy je ze swobodnym tanecznym ruchem.

Solo, w parze, z położną czy z lekarzem

Porodowy taniec rodząca może tańczyć sama lub z bliską osobą (szczególnie z partnerem). Wspólny taniec pozwala na korzystanie z kojącego wpływu bliskości ukochanej osoby, umożliwia też masowanie rodzącej. Taniec w parze może być zarówno energetyczny jak też bardziej zmysłowy.

Tę ostatnią wersję niektóre pary wzbogacają pocałunkami i romantycznym dotykiem, co nie tylko pomaga rodzącej rozluźnić się, lecz także zwiększa wydzielanie endogennej oksytocyny. Warto pamiętać, że poród to wydarzenie bardzo mocno związane z seksualnością.

Przeczytaj: Pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza

Pozytywną i rozluźnioną atmosferę na sali porodowej wprowadzi też wspólny taniec rodzącej i … personelu! Dobrym przykładem jest, znany w sieci, brazylijski ginekolog-położnik Ferdnando Guedes da Cunha, który zachęca swoje rodzące do wspólnych latynoskich pląsów podczas porodu.

Warto by i polscy położnicy oraz położne rozważyli tę formę pracy z rodzącymi – nawet jeśli nie przyniosłaby ona oczekiwanego efektu przeciwbólowego, z pewnością będzie pomocna w budowaniu dobrej, partnerskiej relacji z pacjentką.

Ferdnando Guedes da Cunha tańczy z kobietami na porodówce. WIDEO

Taniec ułatwia poród

Mówi się, że poród to ruch. Specyficzny rodzaj ruchu jakim jest taniec mocno angażuje miednicę, sprzyjając rozluźnieniu mięśni i więzadeł w tym obszarze ciała oraz zwiększając ruchomość poszczególnych kości obręczy miednicznej.

Dowiedz się: Standardy opieki okołoporodowej - 10 praw każdej rodzącej [PORADNIK]

W połączeniu z działaniem siły grawitacji (pozycja spionizowana), ułatwia to otwieranie się kobiecego ciała, prawidłowe wstawianie się płodu do kanału rodnego i jego obniżanie. Szczególnie polecane są ruchy miednicą charakterystyczne dla tańców latino – kołysanie miednicą w przód i w tył, wykonywanie biodrami kółeczek i ósemek. Można też wykorzystać elementy tańca brzucha.

Ponadto, rozluźnienie, odprężenie i poczucie „radzenia sobie”, a także zwiększone wydzielanie oksytocyny w organizmie (związane z bliskością partnera / osoby wspierającej) mogą również usprawniać i przyspieszać przebieg porodu (choć warto w tym miejscu podkreślić, że każda para mama-dziecko ma swój własny, unikalny rytm i tempo porodu, uwarunkowane wieloma czynnikami; dobry i zdrowy poród to nie w każdym przypadku poród szybki).

Czy porodowy taniec jest dla każdego?

Nie ma uniwersalnego, odpowiedniego dla każdej rodzącej scenariusza porodu. Taniec porodowy jest jedną z propozycji porodowych. Warto ją wypróbować. Są rodzące, którym służy doskonale. Będą też kobiety, które ten rodzaj aktywności szybko odrzucą. Najważniejsze, by podążać za swoimi potrzebami, instynktem i intuicją.

W niektórych porodach, przynajmniej przez pewien czas, tańczenie może nie być możliwe ze względów medycznych. Np. jeśli kobieta skorzystała ze znieczulenia zewnątrzoponowego, może nie mieć na tyle dużej swobody i stabilności w poruszaniu się w pozycji stojącej, aby tańczyć. Czasem także przeszkodą bywają trudności techniczne w monitorowaniu tętna płodu za pomocą KTG (jeśli poród wymaga ciągłego monitorowania).

Pomijając jednak te wyjątkowe sytuacje, kobieta rodząca powinna mieć możliwość swobodnego poruszania i wyboru aktywności fizycznej (w tym także tańca) w czasie porodu, zgodnie z literą standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, który mówi:

„Podczas porodu należy udzielać wsparcia medycznego w następujący sposób:

(…) zachęcać rodzącą do aktywności fizycznej i pomagać jej w znajdowaniu optymalnych dla niej pozycji podczas całego porodu.”

Czytaj: Opieka OKOŁOPORODOWA. 10 praw każdej rodzącej [PORADNIK]

Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni
Magdalena Hul, położna ze Stowarzyszenia Dobrze Urodzeni

Z kim powinnaś rodzić?

Pytanie 1 z 10
JAK ZAREAGOWAŁAŚ NA BRAK MIESIĄCZKI W PLANOWANYM TERMINIE?