W trzeciej fazie porodu twoje dziecko jest już na świecie. Położna kładzie ci dzidziusia na brzuchu, ale nie oznacza to jeszcze końca porodu. Po dwóch pierwszych fazach przez tobą jeszcze urodzenia łożyska. To trzecia faza porodu, bezbolesna i dla wielu mam prawie niezauważalna.
Spis treści:
- Co się z tobą dzieje podczas trzeciej fazy porodu?
- Co się dzieje z dzieckiem podczas trzeciej fazy porodu?
- Jak zachowywać się podczas trzeciej fazy porodu?
- Nasze rady na trzecią fazę porodu
Czytaj również: Druga faza porodu - na czym polega i jak sobie z nią radzić
Co się z tobą dzieje podczas trzeciej fazy porodu?
Trzeci okres porodu trwa od kilku do kilkunastu minut i dla matki nie jest już trudny. Czasem kobieta czuje lekki skurcz w czasie odklejania się łożyska, ale nie jest on bolesny.
Łożysko powinno urodzić się całe. Jeśli lekarz zauważy, że jakaś jego część pozostała w macicy, oczyści ją w znieczuleniu. Zabieg ten nazywa się wyłyżeczkowaniem macicy.
Co się dzieje z dzieckiem podczas trzeciej fazy porodu?
Gdy tylko pępowina malca przestanie tętnić, położna (lub obecny przy porodzie tata dziecka) przecina ją. Od tej pory dziecko będzie samodzielnie oddychało. Jest to jednak trudny moment, bo świat jest dla dziecka dziwny, a nawet szokujący. Czasem jest w nim zbyt jasno, czasem zbyt zimno, zbyt głośno lub za dużo w nim pustej przestrzeni.
Ciasnota przytulnego łona zniknęła, nie ma już ciepłych wód płodowych, tylko powietrze. Dziecku jest bardzo trudno, jeśli w pobliżu nie ma dobrze znanego mu ciała mamy, które jest oazą bezpieczeństwa.
Czytaj: Odcięcie PĘPOWINY - jak przebiega?
Badania noworodka: pierwsze badania niemowlaka po narodzinach
Skóra do skóry - pierwszy kontakt z noworodkiem jest ważniejszy niż myślisz
Jak zachowywać się podczas trzeciej fazy porodu?
Przytul swoje dziecko! Przywitaj je, tuląc je czule w ramionach. Jego szok będzie mniejszy, gdy poczuje ciepło twego ciała i usłyszy znajome bicie twego serca.
Nasze rady na trzecią fazę porodu
- Przyj, gdy położna cię o to poprosi
Łożysko też trzeba urodzić, więc trochę jeszcze musisz poprzeć. Często też rodzi się samą siłą skurczu macicy, bez żadnego wysiłku.
- Przytul dziecko, spróbuj je nakarmić
Od razu po opuszczeniu macicy dziecko powinno być przy tobie. Przytul je czule, zadbaj o to, by było przy twojej piersi. Spróbuj je po raz pierwszy nakarmić piersią.
Czytaj: Siara - pierwsze mleko mamy. Właściwości i wartości odżywcze siary
Polecany artykuł:
miesięcznik "M jak mama"