Te noworodki wyglądają jak po bójce. Położna pokazuje zdjęcia i wyjaśnia, skąd siniaki

2023-02-13 13:27

Nie wyglądają słodko i wzruszająco, lecz jakby właśnie wróciły z bójki. Siniaki i otarcia na buzi noworodka to skutek nieprawidłowego ułożenia w kanale rodnym i porodu tzw. twarzyczkowego.

noworodek po porodzie z siniakami na buzi

i

Autor: Getty images/screen IG @midwifemarley, pozwolenie @kathrynroyauthor Wyglądają jak po bójce. To skutki złego ułożenia w kanale rodnym i porodu tą częścią ciała

Zdarza się, że maleństwo, które mama przytula kilka sekund po narodzinach, nie wygląda jak noworodek z reklam, lecz jak żołnierz po bitwie – ma obrzękniętą i posiniaczona buzię, a czasem nawet otarcia skóry. To nietypowy objaw.

Za siniaki na buzi noworodka odpowiada nieprawidłowa pozycja w kanale rodnym, w której dziecko rodzi się wprawdzie główką w dół, ale buzią zadartą do góry. To tzw. pozycja twarzyczkowa, która zdarza się raz na 600-800 porodów.

Spis treści

  1. Siniaki jak po bójce 
  2. Czym jest poród twarzyczkowy?
  3. Poród jak wkładanie golfa
  4. Czy poród twarzyczkowy wymaga cesarki? 
  5. Dlaczego niektóre dzieci rodzą się twarzą?

Siniaki jak po bójce 

Niezwykłe zdjęcia noworodków po porodzie twarzyczkowym pokazała amerykańska położna na swoim profilu @midwifemarley. Zainspirowała ją historia mamy o nicku kathrynroyauthor, która opisała swoją historię w mediach społecznościowych, zastanawiając się, czy jej dziecko ułożone w macicy w ten sposób, nie powinno urodzić się przez cesarskie cięcie. 

Pytanie zdaje się być zasadne zwłaszcza, gdy obejrzymy zdjęcia prezentowane w poście: fotografie robią wrażenie, bo buzie świeżo narodzonych dzieci są posiniaczone i obrzęknięte. 

„Dzieci, które rodzą się twarzą, zwykle są opuchnięte i posiniaczone, co może wyglądać szokująco, ale zazwyczaj urazy te szybko mijają" – uspokaja @midwifemarley, a my wyjaśniamy, czy w takiej sytuacji poród naturalny jest wskazany.

Czym jest poród twarzyczkowy?

Najlepsza pozycja do porodu to ta główką do dołu. Jest naturalna i nie stwarza ryzyka konieczności cesarskiego cięcia. Ale czy na pewno? Rzadko się o tym mówi, ale poród główką w dół może odbywać się na dwa sposoby. Wszystko zależy od ułożenia reszty ciała dziecka.

Gdy jest odwrócone brzuszkiem do kręgosłupa mamy, pierwszy wychodzi na świat  czubek główki, która jest wówczas przyciągniętą do piersi (ułożenie potylicowe), co gwarantuje szybsze i sprawniejsze narodziny.    

Gdy dziecko ułożone jest bokiem lub plecami do kręgosłupa mamy, sprzyja to ułożeniu główki, w którym dziecko rodzi się czołem lub bródką do przodu. A to gorsza wersja. Dlaczego?

Czytaj również: Faza parcia czyli jak rodzi się dziecko podczas porodu naturalnego

Jak pomóc dziecku obrócić się w brzuchu? Naturalne sposoby na obrócenie dziecka w macicy

Poród jak wkładanie golfa

Przypomina to trochę sytuację, w której zakładasz ciasny golf – pochylasz głowę na dół, do klatki piersiowej i zaczynasz go naciągać od wierzchołka głowy.

Ale spróbuj założyć ciasny golf przepychając przez niego najpierw brodę  - tak wygląda poród twarzyczkowy. Materiał zacznie się zatrzymywać na kościach szczęki, a powierzchnia twarzy, którą będziesz musiała przez niego przepchnąć, będzie dużo większa niż w trakcie przepychania czubka głowy. W przypadku noworodków ciemiączka pozwalają dodatkowo ją zmniejszyć, ponieważ w czasie porodu nasuwają się na siebie.

Tak samo jak ty walczysz z golfem, tak i noworodek walczy z twoim ciałem – przepycha się buzią przez kanał rodny, ociera o kości miednicy i mięśnie, które w czasie porodu są elastyczne, ale bez przesady. Nic dziwnego, że wychodzi na świat lekko poobijany.

Czy poród twarzyczkowy wymaga cesarki? 

Poród twarzyczkowy, oprócz urazów w postaci siniaków i zadrapań, niesie ze sobą dużo większe ryzyko: może spowodować odkształcenia czaszki malca, problemy z oddychaniem (z powodu urazu tchawicy i krtani), może wydłużyć poród i stworzyć przez to zagrożenie życia noworodka. 

Dlatego w większości wypadków lekarze decydują się na zrobienie cesarskiego cięcia. W trakcie porodu położna wielokrotnie bada kobietę przezpochwowo i w pierwszej lub drugiej fazie porodu może wyczuć, czy dziecko wychodzi potylicą czy twarzą - wyczuje charakterystyczne rysy twarzy podbródka, ust, nosa i kości policzkowych. Może to też potwierdzić badaniem USG.

Najczęściej taka obserwacja kończy się decyzją o wykonaniu cesarki. W poważnych przypadkach może to być jedyna opcja, która zapewni pomyślny poród i zapobiegnie obrażeniom i urazom. Ale zdarza się, że lekarz próbuje porodu naturalnego.

Może wówczas wykonać obrót ręczny: kiedy szyjka macicy jest w pełni rozwarta, lekarz może użyć ręki, aby spróbować przycisnąć główkę dziecka do klatki piersiowej.

Inną opcją jest użycie próżnociągu lub kleszczy, gdy szyjka macicy jest w pełni rozwarta lub nawet po rozpoczęciu parcia. Może wówczas zalecić wykonanie nacięcia krocza , aby zapobiec poważnemu rozdarciu. Decyzja lekarza zależy zwykle od jego umiejętności i doświadczenia, dokładnego położenia główki dziecka i miejsca w miednicy. 

Czytaj również: Co czuje rodząca kobieta? Odczucia w trakcie PORODU krok po kroku

Dlaczego niektóre dzieci rodzą się twarzą?

"Jest kilka rzeczy, które mogą przyczynić się do urodzenia dziecka twarzą, w tym nietypowy kształt miednicy, niewspółmierność porodowa czy wodogłowie" - pisze pod postem @midwifemarley.

Lekarze dodają jeszcze inne przyczyny: wcześniactwo i wielowodzie. Podkreślają również, że sytuacja ta ma częściej miejsce przy kolejnym dziecku, ale nie oznacza, że następne ciąże też będą wiązały się z takim ułożeniem płodu.

Na czym polega poród przez cesarskie cięcie?