Krzepnięcie krwi to cecha zapobiegająca wykrwawieniu się o utracie dużej ilości krwi.Krzepliwość ocenia się na podstawie badania krzepliwości krwi. Tzw. koagulogram jest badaniem często wykonywanym w okresie ciąży i zawsze przed porodem przez cesarskie cięcie.
Spis treści
- Dlaczego wykonuje się badania na krzepliwość krwi?
- Na czym polega badanie krzepliwość krwi?
- Badanie krzepliwości krwi w ciąży
- Badanie krzepliwości krwi przed planowanym cesarskim cięciem
Dlaczego wykonuje się badania na krzepliwość krwi?
Niektóre osoby mogą mieć zbyt wysoką lub zbyt niską krzepliwość, dlatego przed ważnymi zabiegami chirurgicznymi lub w trakcie przyjmowania niektórych leków przeprowadza się badanie na krzepliwość krwi, aby sprawdzić, czy jest ona prawidłowa. Koagulogram często zleca się przyszłym mamom.
Zbyt niska krzepliwość krwi przed zabiegiem cesarskiego cięcia może być niebezpieczna dla młodej mamy, natomiast zbyt wysoka krzepliwość w trakcie ciąży lub po porodzie może stwarzać ryzyko powstawania zakrzepów. Zakrzepica to bardzo groźna choroba, dlatego wiele kobiet musi być monitorowanych w tym kierunku przez okres 9 miesięcy oczekiwania na dziecko.
Badanie nie rożni się od zwykłej morfologii i polega na pobraniu krwi w dole łokciowym.
Na czym polega badanie krzepliwość krwi?
Badania krzepnięcia krwi, inaczej koagulogram, ocenia zdolność i długość krzepnięcia krwi.
- Liczba płytek krwi
Jednym z potrzebnych do tego parametrów jest ocena liczby płytek krwi. Płytki krwi – trombocyty – odpowiedzialne są za krzepniecie. Ich prawidłowa liczba waha się od 150 do 400 tys. na mikrolitr. Liczba płytek powyżej normy oznacza nadmierną krzepliwość krwi i ryzyko zakrzepów, liczba poniżej normy – obniżoną zdolność do krzepnięcia i ryzyko wykrwawienia się.
- Czas potrombinowy (PT)
Do badań mających na celu określenie krzepliwości krwi należą również ocena tzw. czasu potrombinowego. Parametr ten podawany jest w sekundach lub za pomocą procentowego wskaźnika Quicka lub tzw. INR.
Protrombina to białko rozpuszczalne we krwi, wytwarzane przez wątrobę, którego aktywacja wpływa na proces krzepliwości. Czasu protrombinowy to okres krzepnięcia krwi, który prawidłowo powinien trwać ok. 25 –30 sekund. Oznaczanie INR zalecane jest przed zabiegiem operacyjnym i w okresie okołoporodowym - w tym czasie INR jest zwykle niższy, a krew krzepnie szybciej.
- Stężenie fibrynogenu w osoczu
Fibrynogen to białko wytwarzane przez wątrobę. Badanie test mierzy jego ilość we krwi. Nieprawidłowe wyniki mogą być oznaką nadmiernego krwawienia lub krwotoku lub odklejenia się łożyska od ściany macicy.
- Czas kaolinowo-kefalinowy (APTT) po aktywacji
Pozwala ocenić aktywności wewnątrzpochodnego układu aktywacji układu krzepnięcia krwi. Mówiąc prościej parametr ten mierzy czas, w jakim powstaje skrzep pod wpływem czynników, takich jak białka aktywowane, substancje znajdujące się w osoczu i inne.
Czytaj: Jak odczytać wyniki badań krwi i moczu w ciąży?
RDW morfologia - co oznacza wskaźnik? Normy RDW CV
Rekomendowane normy dotyczące krzepliwości krwi:
- czas protrombinowy (PT) – 12–18 sek.
- INR – 0,8–1,2
- wskaźnik Quicka (PT proc.) – 80–120 proc.
- czas kaolinowo-kefalinowy (APTT) – 26–36 sek.
- liczba płytek krwi – 150–400 tys. na mikrolitr
Badanie krzepliwości krwi w ciąży
W okresie ciąży u kobiet obserwuje się tendencję do wzrostu krzepliwości krwi, którego apogeum ma miejsce w 3 trymestrze ciąży i w czasie porodu. Natura pomyślała o tym, aby zmniejszyć ryzyko krwotoku w czasie porodu, niestety - czasami nadmierna krzepliwość może prowadzić do groźnej choroby, jaką jest zakrzepica żylna.
Chociaż nadkrzepliwość jest dla ciąży naturalnym zjawiskiem, to jednak jest ona widoczna w rutynowych badaniach. Dlatego też badania w kierunku krzepliwości krwi nie są obowiązkowe. Wykonuje się je tylko u kobiet, które wcześniej, przed ciążą miały podobne problemy.
Wysoka krzepliwość krwi może być też spowodowana długotrwałym przyjmowaniem hormonalnych leków antykoncepcyjnych, dlatego ciężarne, które przed zapłodnieniem stosowały taką formę zapobiegania ciąży, powinny zgłosić to lekarzowi i poprosić o skierowanie na koagulogram.
Czytaj: Tromboza - objawy i leczenie
Hemoliza - przyczyny rozpadu erytrocytów (czerwonych krwinek)
Badanie krzepliwości krwi przed planowanym cesarskim cięciem
Badanie krzepliwości krwi to test, który ginekolog zleca każdej kobiecie, u której planowane jest cesarskie cięcie. Koagulogram to rutynowe badanie przed każdym zabiegiem operacyjnym: ma na celu ocenę krzepliwości krwi pod kątem zapobiegania krwotokom w czasie i po operacji. W skład badania przed cesarskim cięciem wchodzi ocena ATTP) i PT oraz ocena liczby płytek krwi.
Czytaj: Jak przygotować się do cesarki?