Co możesz zrobić, żeby dziecko urodziło się o czasie?

2022-01-05 16:33

Czasem tak się dzieje, że dziecko przychodzi na świat za wcześnie. Powoduje to ogromny stres i strach o jego życie, dlatego warto wiedzieć, co jako przyszła mama możesz zrobić, by zmniejszyć ryzyko porodu przedwczesnego.

noworodek

i

Autor: Getty Images

Na niektóre przyczyny porodów przedwczesnych nie ma wpływu ani kobieta, ani lekarz prowadzący. Są od nich niezależne, bo wiążą się z uwarunkowaniami medycznymi. Istnieje jednak wiele czynników ryzyka, związanych ze stylem życia przyszłej mamy.

Eliminując je na 9 miesięcy, można zwiększyć szanse na przyjście dziecka na świat w najbardziej odpowiednim dla niego momencie. Można zminimalizować ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego, podejmując pewne działania.

Wcześniaki

Poród przedwczesny:co zrobić, by dziecko urodziło się o czasie?

Zdrowo się odżywiaj. Nie chodzi tu o ilość, ale o jakość. Nie jedz za dwoje – jedz dla dwojga. Twoja dieta powinna być bogata w składniki odżywcze. Jedz dużo ryb, nabiału, warzyw i owoców. Unikaj surowych ryb, słodyczy, wędzonych i mocno przetworzonych produktów, zawierających konserwanty i barwniki sztuczne.

Dowiedz się: Od jakiego momentu ratuje się wcześniaka?

Najlepiej na 3 miesiące przed zajściem w ciążę zmień sposób odżywiania na zdrowy, odstaw używki – tyle czasu potrzeba, by organizm pozbył się toksyn i skumulował potrzebne składniki odżywcze. Warto też, planując ciążę, przyjmować kwas foliowy.

Dużo się ruszaj, spaceruj, pływaj – to pomaga się zrelaksować, odprężyć i na pewno dotleni twój organizmZrezygnuj z palenia – również z palenia biernego, ono także może mieć zły wpływ na twoje dziecko.

  • Nie pij alkoholu
  • Unikaj sytuacji stresowych
  • Zapobiegaj infekcjom – ogranicz kontakt z osobami, które są przeziębione, kaszlą, gorączkują. Często myj ręce.
  • Zrezygnuj z dalekich podróży – nawet jeśli wydaje Ci się, że siedzisz wygodnie w samochodzie, jest to męczące dla ciebie i dziecka.
  • Badaj wymaz z pochwy – sprawdzisz, czy zawiera on wystarczającą ilość kwasu mlekowego, który jest naturalną ochroną przed infekcjami dróg rodnych.
  • Kontroluj wagę i ciśnienie tętnicze.
  • Regularnie odwiedzaj swojego lekarza prowadzącego pamiętaj o wykonywaniu badań - to kluczowe dla zdrowia twojego dziecka
  • Zgłaszaj lekarzowi wszelkie niepokojące Cię objawy. Mów mu o swoich obawach,
  • Zadawaj pytania, proś o wyjaśnienie i sprawdzenie.

Przeczytaj: Jakie zagrożenie niesie za sobą przedwczesny poród?

10 wskazówek dzięki którym nie urodzisz za wcześnie

www.koalicjadlawczesniaka.pl