Czy faktycznie trzeba uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia?

2021-07-23 13:14

Podobno kobiety są stworzone do rodzenia - nasze ciało wie, jak ma to zrobić. W trakcie przygotowań do porodu pojawia się jednak wiele obaw i wątpliwości. Lęk przed porodem dopada nawet najpewniejszą przyszłą mamę, która zaczyna zastanawiać się, czy da radę urodzić dziecko. Czy faktycznie trzeba uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia?

Czy faktycznie trzeba uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia?

i

Autor: Getty images Czy faktycznie trzeba uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia?

Szkoła rodzenia nie jest obowiązkowa, mimo to warto się do nie zapisać, zwłaszcza jeśli to twoja pierwsza ciąża. Szkoła rodzenia daje praktyczną wiedzę o porodzie i opiece nad dzieckiem. Poza tym pomaga rodzicom uporać się z niepokojem i przygotować do nowej roli.

Szkoła rodzenia ma do zaoferowania najwięcej tym, którzy naukę zaczną w 25. 27. tygodniu ciąży, gdy ciało nie jest jeszcze zmęczone stanem błogosławionym, a brzuszek jest stosunkowo niewielki, co pozwala na w miarę swobodne ćwiczenia w ciąży. Oto 10 powodów, dla których naszym zdaniem powinnaś brać udział w zajęciach szkoły rodzenia.

Spis treści

  1. Czy szkoła rodzenia jest dziś potrzebna?
  2. Szkoła rodzenia daje rzetelną i aktualną wiedzę
  3. W szkole rodzenia znajdziesz odpowiedź na swoje pytania
  4. Prawdziwe informacje, nie mity i bajki
  5. Ćwiczenia przygotowujące do porodu
  6. Nauka oddychania
  7. Możliwość obejrzenia szpitala
  8. Kontakt z położną!
  9. Nauka kąpania, przewijania noworodka
  10. Szkoła rodzenia oswaja również tatusia z nową rolą
  11. Szkoła rodzenia oswaja lęk przed porodem
  12. W szkole rodzenia poznasz inne mamy
  13. Wiedza po kursie w szkole rodzenia
Jak wygląda porodówka

Czy szkoła rodzenia jest dziś potrzebna?

W dobie internetu właściwie wszystkie informacje można znaleźć na stronach www, także te dotyczące przebiegu ciąży, porodu czy poświęcone pielęgnacji niemowląt.

Istnieją również książki o macierzyństwie i oczywiście magazyny dla młodych rodziców. To nie wszystko, można zapisać się nawet do internetowej szkoły rodzenia i na zamieszczonych tam filmikach poznawać tajniki porodu i uczyć się opieki nad dzieckiem.

Nic dziwnego, że wiele kobiet nie widzi potrzeby zapisywania się do szkoły rodzenia. Jednak zdaniem specjalistów, a zwłaszcza położnych, naprawdę warto to zrobić.

Sprawdź również: kalendarz ciąży

5 błędów, których nie wolno ci popełnić na porodówce

Ciąża prowadzona przez położną - czy położna może zastąpić lekarza?

Szkoła rodzenia daje rzetelną i aktualną wiedzę

O tym, kiedy jechać do szpitala i czym smarować pupę maluszka, przeczytasz na każdym forum. Pamiętaj jednak, że informacje w takich miejscach nie zawsze pochodzą od specjalistów lub mogą być po prostu nieaktualne.

Podobny problem jest z książkami dla przyszłych rodziców – wiele z nich to przedruki literatury zagranicznej, w których pojawiają się nazwy leków, normy czy zalecenia niezgodne z zasadami obowiązującymi w Polsce.

Szkoła rodzenia ma tę przewagę, że zajęcia w niej są prowadzone przez osoby, które na co dzień pracują w szpitalach położniczych i mają kontakt z rodzącymi oraz ich problemami. Dysponują więc nie tylko aktualną wiedzą, ale przede wszystkim praktyką, która jest tu nieoceniona.

W szkole rodzenia znajdziesz odpowiedź na swoje pytania

Książka czy internet nie zawsze odpowiedzą ci na pytanie, które akurat ci wpadło do głowy, nie zawsze rozwieją wątpliwości, które cię gnębią. W szkole rodzenia masz możliwość na bieżąco dopytywać, prosić o uściślenie i dokładniejsze wytłumaczenie.

Masz do dyspozycji specjalistów z wszystkich dziedzin: położną, ginekologa, psychologa, doradcę laktacyjnego czy fizjoterapeutę. Niektóre kursy oferują możliwość indywidualnych konsultacji osobom, które nie chcą mówić o pewnych sprawach na forum publicznym. A naprawdę nie ma nic lepszego niż zwyczajna rozmowa twarzą w twarz.

Prawdziwe informacje, nie mity i bajki

Na forach, a nawet pewnie w twoim otoczeniu (w rodzinie, w pracy, wśród znajomych) krąży wiele mrożących krew w żyłach historii na temat porodu. Większość z nich ma niewiele wspólnego z prawdą i jest wyolbrzymiona na potrzeby czytelników i słuchaczy.

W szkole rodzenia dowiesz się wszystkiego o porodzie bez dramatyzowania i koloryzowania, ale również bez unikania prawdy i udawania, że poród to pestka. Położne otwarcie powiedzą ci o trudnościach i problemach, ale jednocześnie nauczą cię, jak je łagodzić lub jak ich unikać.

Ćwiczenia przygotowujące do porodu

Większość mam pamięta na szczęście o aktywności w czasie ciąży, która jest ważna dla ich kondycji i przebiegu porodu. Dlatego spacerują, chodzą na basen, jeżdżą na rowerze... Ale stosunkowo niewiele z nich zapisuje się na specjalne zajęcia dla kobiet ciężarnych.

Taką gimnastykę oferują szkoły rodzenia, w których można nauczyć się ćwiczeń opracowanych specjalnie dla przyszłych mam. To gimnastyka przygotowująca do porodu konkretne mięśnie, rozciągająca określone części ciała. Warto z nich skorzystać, bo ułatwiają poród i skracają czas jego trwania.

Na zajęciach specjalista pokaże ci, jak ćwiczyć, poprawi, jeśli zauważy jakieś błędy, dopasuje aktywność i intensywność treningu do twoich potrzeb.

Czytaj również: Co powinno znaleźć się w wyprawce dla niemowlaka?

Co to jest czop śluzowy i kiedy odchodzi?

Ułożenie dziecka w brzuchu: położenie główkowe, miednicowe i poprzeczne

Nauka oddychania

W szkole rodzenia poznasz różne sposoby oddychania. Każdy z nich, wykorzystany w innym momencie porodu, może uśmierzyć ból, zrelaksować lub pomóc w parciu. Nauka prawidłowego oddychania „na sucho”, czyli tylko na podstawie opisu z książki lub internetu, jest trudna, bo po prostu wymaga to zademonstrowania.

Możliwość obejrzenia szpitala

Jeśli zapisałaś się do szkoły rodzenia przy szpitalu, w którym zamierzasz rodzić, masz szansę na obejrzenie  go od środka. Czasami wygląd sal, liczba łóżek na porodówce czy stan łazienek może zmienić twoją decyzję. W czasie oglądania oddziału możesz też sprawdzić, jakim sprzętem dysponuje (piłki, wanny, worki sako) oraz oswoić się z jego atmosferą.

Gdy trafisz do szpitala za jakiś czas, nie będziesz czuła się w nim obco. Prawdopodobnie spotkasz tam też położne i lekarzy, których poznałaś na zajęciach. Widok znajomych twarzy na pewno doda ci otuchy.

Dobrze wiedzieć

Kontakt z położną!

Czy wiesz, że każdej kobiecie ciężarnej przysługuje prawo do bezpłatnych (finansowanych przez NFZ) spotkań z położną? Jedna wizyta tygodniowo po 21. tygodniu ciąży oraz dwie wizyty tygodniowo od 32. tygodnia ciąży – to szansa dla ciebie, aby uzupełnić swoją wiedzę zdobytą w szkole rodzenia lub dopytać w indywidualnej rozmowie o rzeczy, o których zapomniałaś lub wstydziłaś się wspomnieć. Warunkiem odbycia spotkań jest posiadanie skierowania od lekarza prowadzącego ciążę.

Nauka kąpania, przewijania noworodka

Nie trzymałaś nigdy w ramionach noworodka? W szkole rodzenia masz szansę poćwiczyć na lalkach przypominających wagą, wzrostem i... wiotkością nowo narodzone dziecko.

Możesz włożyć lalkę do wanienki z wodą i spróbować umyć jej główkę bez chlapania wodą do oczu albo własnoręcznie omotać ją chustą do chustonoszenia wokół swojego ciała. To także doskonały trening dla tatusiów, którzy przecież nawet w dzieciństwie nie bawili się lalkami.

Szkoła rodzenia oswaja również tatusia z nową rolą

À propos tatusiów: nawet ci najbardziej zaangażowani w ciążę swojej partnerki mogą mieć wątpliwości lub obawy. W szkole rodzenia szybciej oswoją się z nową sytuacją, podejmą decyzję dotyczącą np. wspólnego porodu, a także wiele się nauczą. Chodzenie razem na wykłady, ćwiczenia, zadawanie pytań, sprawia, że ciąża staje się również ich sprawą, a nie tylko sprawą kobiet.

Zajęcia są również kopalnią wiedzy dla przyszłych tatusiów. O ile matki nieraz instynktownie potrafią radzić sobie z niemowlęciem, o tyle panowie potrzebują konkretnych informacji, treningów oraz autorytetów, których rolę doskonale przejmują położne i lekarze ze szkoły rodzenia.

Szkoła rodzenia oswaja lęk przed porodem

Pierwszy poród zawsze wiąże się z lękiem i stresem. Zajęcia pozwalają oswoić strach, bo to, co znane, jest mniej przerażające. Dotyczy to zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Jeśli przyszli rodzice wiedzą, jakie są objawy porodu, potrafią odczytać sygnały, które wysyła ciało rodzącej, wiedzą, jak na nie reagować – nie będą panikować, gdy  nadejdzie „ten moment”, tylko wezmą się do działania.

Zdaniem położnych już po pierwszych minutach porodu wiadomo, czy para uczęszczała do szkoły rodzenia, czy też jest nieprzygotowana mentalnie do tego, co ma nastąpić. Ci, którzy mają wiedzę zdobytą w szkole rodzenia, nie tylko są spokojniejsi i opanowani, ale również bardziej świadomie przeżywają narodziny dziecka.

W szkole rodzenia poznasz inne mamy

Niby nic wielkiego, ale jednak fajnie jest pogadać z kimś, kto jest w tej samej sytuacji co ty. Na zajęciach masz szansę spotkać inne kobiety w ciąży, które tak jak ty szykują się do narodzin pierwszego dziecka, mają te same lub podobne obawy, wątpliwości czy dolegliwości zdrowotne. Wymiana doświadczeń czy podpowiedź dotycząca promocji na wózki jest dla każdej młodej mamy na wagę złota.

Dobrze wiedzieć

Wiedza po kursie w szkole rodzenia

Po zakończeniu zajęć teoretycznych i praktycznych w szkole rodzenia powinnaś wiedzieć: