"Lewatywa nie jest wykonywana rutynowo i wykonuje się ją na prośbę pacjentki lub na skutek sugestii personelu. Jednak na ten zabieg personel uzyskuje za każdym razem zgodę kobiety" - czytamy w najnowszym raporcie "Rodzić po ludzku".
Wciąż jednak funkcjonuje przekonanie, że lewatywa przed porodem może być pomocna w pewnych kwestiach. Kobiety uważają, że dzięki niej zmniejszą ryzyko oddania stolca podczas parcia, czy też nie będą miały problemu z defekacją po porodzie, która często budzi niepokój mam tuż po urodzeniu dziecka. To błędne twierdzenia, niepoparte metodami naukowymi - przekonuje położna Izabela Dembińska.
Spis treści
- Skąd wzięła się popularność lewatywy przed porodem?
- Badania naukowe obalają pozytywne aspekty lewatywy przed porodem
- Czy szpitale namawiają rodzące do lewatywy?
Skąd wzięła się popularność lewatywy przed porodem?
Internet pełen jest tekstów, które wymieniają wady i zalety lewatywy. Dawnej ten zabieg był wykonywany obligatoryjnie w wielu krajach na świecie. Dziś to rodząca decyduje, czy go wykonać. W Polsce przestano do niego zmuszać kobiety już w latach 80. Wciąż jednak niektórzy lekarze i położne w pewnych przypadkach zalecają jego wykonanie.
Dowiedz się: 6 rad, jak uniknąć zabiegu nacięcia krocza przy porodzie
Za plusy lewatywy, uważano:
- zmniejszenie ryzyka mimowolnego wypróżnienia spowodowanego przez wysiłek w trakcie porodu,
- skrócenie czasu porodu poprzez zwiększenie miejsca dla dziecka,
- zmniejszenie ryzyka infekcji zarówno dla matki, jak i dziecka,
- zniwelowanie potrzeby wypróżnienia po porodzie przed którym wiele kobiet odczuwa lęk.
Sprawdź: Co się stanie, jeśli rodząca nie wyrazi zgody na nacięcie krocza, próżnociąg, kleszcze?
Za minusy lewatywy uznawano zaś:
- zwiększenie bólu podczas porodu naturalnego,
- większe ryzyko infekcji poprzez możliwość rozwodnienia stolca.
Jak to wygląda biorąc pod uwagę doniesienia naukowe, a nie tylko jednostkowe obserwacje?
Badania naukowe obalają pozytywne aspekty lewatywy przed porodem
W przeglądzie zidentyfikowano cztery badania obejmujące 1917 kobiet. Badania te nie wykazały znaczących różnic w żadnym z ocenianych wyników ani dla kobiety, ani dla dziecka. Dowody naukowe przemawiają przeciwko rutynowemu stosowaniu lewatyw podczas porodu a decyzja o ewentualnej lewatywie powinna być pozostawiona kobiecie. - komentuje położna Izabela Dembińska na swoim Instagramie.
Przeczytaj: Lewatywa w domu: z kawy, z cytryny... 5 sposobów na lewatywę
Czy szpitale namawiają rodzące do lewatywy?
Golenie krocza i wykonywanie lewatywy są jedynymi procedurami, których w zdecydowanej większości szpitali nie wykonuje się bez uzyskania zgody rodzących. - czytamy w raporcie Rodzić po Ludzku z marca 2022 roku.
Wciąż jednak wiele kobiet, zwłaszcza tych, które nie oddały stolca przez 24 godziny przed rozpoczęciem porodu, bywa namawiana do wykonania lewatywy w I fazie porodu. Rodząca zawsze może odmówić, jeśli uzna to za słuszne.