Depilacja przed porodem zależy i od ciebie, i od szpitala, w którym będziesz rodzić. Teoretycznie nie ma prawa on wymagać od ciebie, byś wydepilowała okolice bikini. Niektórzy ginekolodzy wręcz nie zalecają tego zabiegu uważając, że włoski chronią okolice intymne przed bakteriami i nie należy ich usuwać.
Większość położnych i lekarzy doradza jednak depilację intymną przed porodem, gdyż owłosienie, zwłaszcza obfite, może przeszkadzać w trakcie porodu i ewentualnego szycia krocza, a bakterie, które znajdują się na włoskach, mogą i tak przenosić się do rany. Jest też ona wskazana przed cesarskim cięciem, zwłaszcza planowanym. Poza tym po depilacji łatwiej zadbać o higienę w trakcie połogu. No i dzięki temu zabiegowi poczujesz się bardziej komfortowo, co istotnie wpłynie na twoje samopoczucie.
Wreszcie, warto pamiętać, że jeśli personel medyczny uzna to za konieczne, położna ogoli cię sama za pomocą dostępnej w szpitalu jednorazowej golarki "na sucho", co może być dość krępujące i nieprzyjemne. Lepiej więc wcześniej zrobić to samemu.
Spis treści
- Kiedy depilować się przed porodem?
- Sposoby na depilację w domu
- Jak bezpiecznie golić się "tam" w zaawansowanej ciąży?
- Depilacja przed porodem w salonie
- Co jeśli nie zdążysz z depilacją przed porodem?
Kiedy depilować się przed porodem?
To zależy przede wszystkim od wybranej metody. Jeśli włoski zostaną dzięki niej usunięte na dłużej (taki efekt dają sposoby stosowane w salonie kosmetycznym), najlepiej wykonać ją pod koniec 8. lub na początku 9. miesiąca ciąży.
Gdy zdecydujesz się na tradycyjne golenie maszynką, możesz to zrobić nawet na dzień lub dwa przed planowanym terminem. Jednak nie każda metoda będzie teraz odpowiednia. Ze względu na ból, który towarzyszy większości metod, i związany z nim stres tuż przed porodem nie powinno się po raz pierwszy stosować wosku ani depilatora (są one dozwolone tylko, jeśli regularnie z nich korzystasz i jesteś przyzwyczajona).
Na liście metod niedozwolonych są z kolei zabiegi depilacji IPL, laserowej, dźwiękowej i przy użyciu aparatów generujących prąd elektryczny – tu z kolei brakuje badań, które udowodniłyby, że te sposoby są bezpieczne dla płodu.
Sposoby na depilację w domu
Maszynka do golenia. To sposób najszybszy, najmniej bolesny i dlatego zalecany przy braku wprawy, choć niestety nie wystarcza na długo – włoski zaczną odrastać już po kilku dniach. Dlatego na taką depilację najlepiej decydować się na kilka dni przed spodziewanym terminem porodu. Koniecznie użyj pianki, która zmiękczy włoski i ułatwi ich usunięcie.
Pasta cukrowa do użytku domowego. Depilacja tą metodą usuwa włoski na kilka tygodni, dlatego zabieg można wykonać na początku 9. miesiąca. Pasty dostępne w sklepach również mają prosty skład i działają na podobnej zasadzie, co te gabinetowe. Najwygodniejsza do depilacji okolicy bikini jest pasta w pojemniczku – wystarczy nabrać potrzebną ilość, rozgrzać, umieścić w wybranej okolicy, a następnie energicznie usunąć wraz z włoskami.
Lepiej jednak nie używać wosku do użytku domowego – skóra w okolicach intymnych jest teraz uwrażliwiona działaniem hormonów, i taka depilacja sprawi ci teraz duży ból, może też wywołać siniaki.
Do samodzielnej depilacji tych okolic nie jest też zalecany depilator, a ze względu na ryzyko podrażnienia bezpieczniej też nie używać kremów.
Przeczytaj: Jak dbać o PIERSI w CIĄŻY, by uniknąć bólu, swędzenia, rozstępów i utraty jędrności?
Jak bezpiecznie golić się "tam" w zaawansowanej ciąży?
Najtańszą i najszybszą metodą usuwania owłosienia z okolic intymnych przed porodem jest oczywiście golenie maszynką. Choć zabieg ten z pewnością bardzo utrudnia spory brzuszek, to pomysłowe przyszłe mamy odkryły kilka patentów na sprawną depilację z dużym brzuszkiem. Oto 3 pomysły naszych czytelniczek:
- Niechciane włoski z okolic bikini najlepiej usuwać, leżąc na ręczniku rozłożonym na łóżku albo na dywanie, bo nie da się wtedy stracić równowagi (w przeciwieństwie do śliskiej wanny). Można oprzeć się o ścianę. Niezbędne będzie duże lusterko, dzięki któremu będziesz widziała miejsce golenia.
- Panie, które często goliły się przed porodem mogą też skorzystać z tzw. "metody na czuja". Znając doskonale swoją anatomię i posiłkując się dużą wprawą w tej czynności z pewnością dadzą sobie radę z usunięciem niechcianych włosków. Warunek jeden - maszynka musi mieć ostre (najlepiej nowe) ostrza - wtedy pójdzie gładko i bezpiecznie.
- Wiele przyszłych mam bardzo sobie ceni do depilacji delikatnych okolic intymnych elektryczne maszynki do golenia - zwłaszcza te modele, które posiadają na ostrzach ochronną siateczkę. Chwalą to rozwiązanie jako bezpieczne i niepowodujące podrażnień na skórze.
- Pomoc partnera to z kolei patent, do którego warto się przekonać, gdy dwie powyższe metody w naszym przypadku się nie sprawdzą. Jeśli ani ty, ani twój partner nie macie nic przeciwko temu, nie ma przeszkód, by ci pomógł.
Ale jeżeli masz obiekcje i nie chcesz, by oglądał cię z nieogolonymi nogami lub pomagał wydepilować bikini, nic w tym złego – w takiej sytuacji lepiej zdecydować się na zabieg w salonie.
Depilacja przed porodem w salonie
Okolice bikini są bardzo wrażliwe na ból (i trudno dostępne, bo zasłania je duży brzuszek), dlatego zabieg ten najlepiej wykonywać w specjalistycznym salonie, gdzie depiluje się włoski za pomocą pasty cukrowej lub wosku twardego (miękki jest w ciąży niezalecany, bo powoduje większy ból i dyskomfort).
Obie metody wyrywają włoski, dzięki czemu efekty utrzymują się nawet przez kilka tygodni.
Przed porodem dozwolona jest zarówno klasyczna depilacja bikini, jak i bikini brazylijskie, czyli całkowite usunięcie owłosienia z okolic intymnych. Ważne jedynie, by było przeprowadzone jak najmniej bolesnymi sposobami.
Zobacz także: Lewatywa i golenie przed porodem - konieczne?
Do najmniej bolesnych metod depilacji przed porodem należą:
- Pasta cukrowa
Zawiera naturalne składniki: cukier, wodę, sok cytrynowy.
Kosmetyczka nakłada ją w taki sposób, by przylegała do włosków, ale nie do skóry. Po nałożeniu pasta zasycha – wtedy zdejmuje się ją ze skóry razem z włoskami, które zdążyły się do niej przykleić, a następnie resztki zmywa ciepłą wodą (w razie potrzeby zabieg od razu można powtórzyć na tym samym fragmencie ciała).
Ponieważ w ciąży zmienia się wrażliwość na ból, przed zabiegiem kosmetyczka na małym odcinku skóry sprawdzi, czy poziom dyskomfortu, jaki odczuwasz, jest dla ciebie akceptowalny.
- Wosk twardy
To wosk kosmetyczny, który rozgrzewa się do temperatury około 45 st C, a następnie nakłada na skórę. Szybko na niej zasycha i robi się elastyczny. Ta metoda nie wymaga użycia pasków fizelinowych – wosk zdejmuje się ze skóry razem z włoskami, które okleja. Tu również, podobnie jak w przypadku depilacji pastą cukrową, wskazana jest ocena dyskomfortu odczuwalnego w trakcie zabiegu.
Co jeśli nie zdążysz z depilacją przed porodem?
Ponieważ poród często zaczyna się niespodziewanie, może się zdarzyć, że zwyczajnie nie zdążysz z depilacją. Warto zawczasu przygotować się na taką ewentualność i do torby do szpitala, spakować dodatkowo maszynkę do golenia.
Nawet jeśli z powodu bólu sama nie będziesz w stanie usunąć włosków, zrobi to za ciebie położna, używając twojej maszynki (a nie tej szpitalnej).