Rodzisz w maju? Zobacz, jak przygotować się do porodu i opieki nad dzieckiem

2022-05-05 15:49

Termin porodu przypadający w maju łączy się z wieloma plusami. Pogoda sprzyja spacerom, więc można niedługo po narodzinach wyjść z dzieckiem na dwór. Poza tym wyższa temperatura za oknem sprawia, że w maju ubieranie noworodka na dwór trwa dosłownie 5 minut! Docenisz to jesienią, gdy przygotowanie do wyjścia zajmie ci dużo więcej czasu...

Gdy dziecko urodzi się w maju... Czy wiesz, jak przygotować się do majowego porodu?

i

Autor: Getty images Jak przygotować się do majowego porodu?

Maj to jeszcze nie lato, ale ciepłe dni bardzo umilą pierwsze tygodnie macierzyństwa. O czym powinnaś pamiętać, jeśli twój poród przypada w maju? Warto odpowiednio zaplanować zarówno opiekę nad maluszkiem jak i wcześniejszy pobyt w szpitalu. Dzięki dobremu przemyśleniu pewnych kwestii, nic nie wymknie się spod kontroli. 

Spis treści

  1. Gdy urodzisz w maju.... możesz karmić pod chmurką!
  2. Witamina D3 potrzebna nawet w maju
  3. Pamiętaj o długim weekendzie
  4. Zrób sobie majowa botwinkę
  5. Ciepło, zimno - maj to jeszcze nie lato!
Wygląd noworodka

Gdy urodzisz w maju.... możesz karmić pod chmurką!

Gdy na dworze jest zimno lub wieje silny wiatr, spacery z niemowlęciem trwają zwykle krótko, bo po godzinie marszu każda mama marzy już tylko o powrocie do ciepłego domu, a poza tym zimą nie da się karmić piersią dziecka na dworze.

Co innego w maju: możesz teraz spędzać z dzieckiem na dworze kilka godzin, a gdy maluch zgłodnieje, po prostu odepnij bluzkę i przystaw go do piersi. Warto mieć przy sobie pieluszkę lub chustę, by zasłonić się przed spojrzeniami osób postronnych.

Witamina D3 potrzebna nawet w maju

Nie zapomnij o podawaniu dziecku kropelek z tym preparatem (przy wyjściu ze szpitala dostałaś na pewno receptę na witaminę D3).

Chociaż niedobory tej substancji to problem większości niemowląt (zresztą osób dorosłych też), to jednak zdaniem naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie dzieci urodzone w maju cierpią statystycznie na największe niedobory (mają średnio o 20 proc. mniej witaminy D3 w porównaniu np. z maluchami urodzonymi w listopadzie).

To dlatego, że ich rozwój płodowy przypadał na miesiące pozbawione słońca, czego skutkiem był obniżony poziom witaminy w organizmach ich mam.

Czytaj również: Witamina D – prawie jak hormon. Jakie są właściwości i funkcje witaminy D3?

Gdy dziecko urodzi się w czerwcu... O czym powinny pamiętać czerwcowe mamy?

Gdy dziecko urodzi się w lipcu - kilka spraw, o których warto pamiętać!

Pamiętaj o długim weekendzie

Maj ma w kalendarzu aż dwa zaznaczone na czerwono dni świąteczne, co oznacza, że 1 maja (sobota) i 3 maja (poniedziałek) supermarkety i urzędy będą zamknięte. Niektóre instytucje i sklepy zrobią sobie wolne również w piątek lub wtorek, odbierając sobie święto wypadające w sobotę.

Oczywiście porodówki będą pracowały normalnie (szpitale nie mają nigdy wolnego), ale prywatne gabinety mogą być zamknięte. Także przychodnie publiczne w dni wolne od pracy dyżurują wyłącznie w trybie nocnej i świątecznej opieki.

Pamiętaj o tym i poproś swojego ginekologa o numer telefonu. Może się zdarzyć, że będziesz chciała skonsultować się z nim z powodu objawów przedporodowych.

Zrób sobie majowa botwinkę

W maju w warzywniakach pojawia się pierwsza botwinka. To liście buraka ćwikłowego, które są niskokaloryczne, za to bogate w żelazo, substancje wspomagające procesy krwiotwórcze oraz w witaminy: C i z grupy B (np. kwas foliowy). W botwince znaleźć można również magnez, sód, mangan oraz fluor.

To wszystko sprawia, że zupa z liści buraka na ciepło lub w postaci chłodnika jest idealnym daniem dla świeżo upieczonej mamy, która często walczy o powrót do sylwetki sprzed ciąży, a więc kontroluje liczbę spożywanych kalorii, a jednocześnie potrzebuje odnowić zapasy krwi w organizmie (w trakcie porodu dochodzi do utraty pewnej ilości krwi). 

Ciepło, zimno - maj to jeszcze nie lato!

Początek miesiąca jest zwykle słoneczny i ciepły, choć w tym roku taki nie był. Dlatego maj to czas, w którym zwykle pierwszy raz wyjeżdżamy na łono natury, spacerujemy po lesie, a nawet się opalamy. Słońce sprawia, że mamy ochotę zdjąć wreszcie kurtki oraz swetry, ale uwaga: w połowie maja pogoda może się zmienić.

W Polsce znane jest zjawisko klimatyczne nazywane potocznie zimną Zośką lub zimnymi ogrodnikami, charakteryzujące się nagłym obniżeniem temperatury powietrza, a występujące najczęściej między 10 a 17 maja.

Dlatego nie rozbieraj się zbytnio na spacerze, bo majowe powietrze może być zdradliwe, i pilnuj też, by twój malec nie zmarzł na pierwszych spacerach. Ubieraj go nadal ciepło lub miej zawsze przy sobie dodatkowy kocyk, którym opatulisz noworodka, gdy nagle zrobi się chłodniej.

Czytaj również: Zniekształcona główka niemowlaka - czy to odwracalne i czy pomogą specjalne poduszki?

Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?