Plastikowy gwizdek o nazwie Winner flow to popularny na zachodzie gadżet porodowy. Od kilku lat można spotkać go również na polskich porodówkach oraz w szkołach rodzenia, a nawet zapisać się na specjalne warsztaty z jego korzystania. Po co rodzącej gwizdek?
Zdaniem ekspertów, ten prosty przedmiot uczy prawidłowego oddychania niezbędnego w czasie porodu, ale ma również wiele innych zalet przydatnych w czasie ciąży i połogu. Czym jest Winner flow?
Spis treści
- Czym jest gwizdek Winner flow?
- Jak oddychać z gwizdkiem w czasie ciąży?
- Jak oddychać z gwizdkiem w czasie porodu?
Czym jest gwizdek Winner flow?
To małe, plastikowe urządzenie do nauki oddychania brzuchem, zaprojektowane w celu wzmacniania mięśni dna miednicy. Ale, jak to często bywa, okazało się, że urządzenie pomaga też w innych sytuacjach, głównie w przygotowaniach do porodu i w samym porodzie.
Praca z gwizdkiem polega na wydychaniu przez niego powietrza - możliwe jest ustawienie różnych rozmiarów przepływu, a tym samym różnego stopnia oporu w czasie wydychania powietrza z płuc. Opór ten wymusza pracę mięśni dna miednicy i brzucha. A wiadomo, że sprawność i siła tych właśnie mięśni jest zbawienna w czasie ciąży (pozwala uniknąć nietrzymania moczu, rozstępu mięśnia prostego brzucha) oraz porodu (ułatwia przechodzenie dziecka przez kanał rodny i zmniejsza ryzyko pęknięcia krocza). Obserwacje francuskich położnych, które najdłużej korzystają z Winner flow pokazują, że porody z gwizdkiem są obarczone mniejszą liczbą urazów krocza oraz są krótsze niż przeciętne.
Ale oddychanie przez gwizdek, angażujące mięśnie brzucha i przepony, to również dobry sposób na zmniejszenie bólu w czasie akcji porodowej. Powolne, głębokie oddychanie przeponą dotlenia całe ciało, rozluźniając mięśnie i zmniejszając ból dodatkowo wysyła do mózgu sygnały hamujące wydzielania hormonów stresu, a uwalniające wypływ oksytocyny, która skraca poród.
Czytaj również: Co zrobić, żeby poród był łatwy? Ćwiczenia w ciąży, które przygotują cię do rodzenia!
"Oddychaj głęboko"? W trakcie porodu to nie zawsze dobry pomysł - wyjaśnia położna
Jak oddychać z gwizdkiem w czasie ciąży?
Kluczowy w czasie porodu jest taki sposób oddychania, aby możliwe było regularnie dostarczanie tlenu rodzącemu się dziecku. Tymczasem wiele kobiet wstrzymuje oddech czy to z bólu w czasie skurczu czy w czasie parcia. Wstrzymywanie oddechu przez długi czas, leżenie na plecach zmniejsza dopływ tlenu do dziecka oraz do narządów mamy. Może również wpływać negatywnie na funkcjonowanie serca, mózgu i na ciśnienie krwi.
Specjaliści radzą, aby trening oddychania przez gwizdek rozpocząć już w drugim trymestrze ciąży. Warto zacząć ćwiczenia na 2 poziomie oporu (im wyższa liczba, tym mniejszy opór), aby nie obciążać mięśni dna miednicy na tym etapie ciąży. Nie rób zbyt głębokich wdechów i wydechów.
Jak oddychać z gwizdkiem w czasie porodu?
W czasie akcji skurczowej warto oddychać w momencie, gdy ból zaczyna dawać się we znaki. Dobrym pomysłem jest ustawienie oporu na 1,5. W przeciwieństwie do ćwiczeń ciążowych, oddychanie w czasie skurczów powinno być głębokie, a wydychanie - długie i powolne. Zwiększenie oporu zalecane jest w ostatniej fazie porodu, gdy nadchodzi pora parcia. Silniejszy opór angażuje mięśnie brzucha i stymuluje ciało do wypychania dziecka na zewnątrz, a także pomaga w skupieniu się.
Oddychanie przez gwizdek sprawdza się zarówno w porodzie bez znieczulenia, jak i ze znieczuleniem zewnątrzoponowym.
Warto go wykorzystywać również w połogu, do ćwiczeń mięśni kegla, które zapobiegają nietrzymaniu moczu i szybszemu powrotowi do formy okolic krocza po porodzie.