Internetowa szkoła rodzenia: na czym polegają zajęcia w szkole rodzenia online?

2020-08-06 8:27

Internetowa szkoła rodzenia to wynalazek, który sprawdził się także w dobie pandemii. Szkoła rodzenia online stanowi alternatywę dla tych rodziców, którzy z różnych powodów nie chcą lub nie mogą korzystać z tej tradycyjnej. Na czym polega działanie internetowej szkoły rodzenia, w jak korzystać z zajęć online?

internetowa szkoła rodzenia, ciąża

i

Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Internetowa szkoła rodzenia działa przez całą dobę.

Spis treści

  1. Internetowa szkoła rodzenia - materiały dostępne online
  2. Internetowa szkoła rodzenia - zajęcia "live"
  3. Przygotowanie do porodu ze szkołą internetową online? 

Szkoły rodzenia stają się w Polsce coraz popularniejsze, jednak nadal korzysta z nich tylko część rodziców. Według badań przeprowadzonych kilka lat temu przez jedną z pierwszych w naszym kraju internetową szkołę rodzenia, z usług tradycyjnych szkół korzysta zaledwie 10 procent wszystkich rodziców.

Część z nich nie ma możliwości znalezienia odpowiedniego miejsca w swojej okolicy, innych na zajęcia nie stać, natomiast kolejni przyszli ojcowie i mamy po prostu wolą pobierać nauki w szkole rodzenia online, siedząc przed komputerem niż musząc specjalnie dojeżdżać na spotkania. Na jakich więc zasadach funkcjonuje internetowa szkoła rodzenia i na czym polegają zajęcia w szkoła rodzenia online?

Czytaj: Czy faktycznie trzeba uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia?

Ciąża i poród w czasie epidemii koronawirusa. Lekarz odpowiada na pytania

Internetowa szkoła rodzenia - materiały dostępne online

Zarówno tradycyjne szkoły rodzenia, jak i szkoły rodzenia online mają jeden cel: jak najlepiej przygotować przyszłą mamę (i przyszłego tatę, jeśli również będzie obecny) do porodu. To jednak nie wszystko: rodzice uczą się, jak opiekować się noworodkiem w pierwszych dniach życia, mogą także skonsultować swoje obawy z lekarzami-specjalistami. Choć dążenia obu placówek są identyczne, internetowa szkoła rodzenia inaczej przystępuje do ich realizacji.

Istnieją dwa rodzaje szkól internetowych - pierwsze to te, które działają na zasadzie umieszczania materiałów na stronie internetowej - uczestniczka otrzymuje dostęp do filmów, pdf-ów i innych treści, z których może korzystać w dowolnym czasie w wielokrotnie.

Czym się charakteryzują takie szkoły?

  • Informacje umieszczone w internetowej szkole rodzenia są często bezpłatne. Wszystko zależy od konkretnej szkoły, jednak większość polskich portali udostępnia materiały za darmo, a nawet jeśli pobiera opłaty za wejście na stronę, to organizuje darmowe webinary itd. Inaczej jest ze stacjonarnymi szkołami, gdzie za zajęcia trzeba płacić. Choć i tutaj zdarzają się wyjątki i niektóre szkoły od czasu do czasu przeprowadzają lekcje za darmo. Zazwyczaj jednak internetowa szkoła rodzenia jest darmowa, a tradycyjna - nie.
  • Internetowa szkoła rodzenia działa przez całą dobę - rodzice mogą odtwarzać, czytać umieszczone na danej stronie materiały kiedy tylko chcą. Nie muszą się obawiać, że ominą ich zajęcia, ponieważ za długo stali w korkach lub akurat danego dnia nie mogli się na nich pojawić.
  • Przyszli rodzice, którzy zapisali się do internetowej szkoły rodzenia nie mają możliwości skonsultowania swoich obaw z położną, lekarzem "na żywo" w przeciwieństwie do mam i ojców uczęszczających na zajęcia stacjonarne. Internetowa szkoła rodzenia również udziela rad, ale kontakt ten zawsze pozostaje wyłącznie wirtualny.
  • Nauka przez internet pozostają bez oceny specjalisty: poprawność wykonywania ćwiczeń oddechowych, pierwsze próby zmieniania pieluchy czy wykonywania masażu niemowlaka itd. Jako że to szkoła wirtualna, przyszła mama nie ma obok siebie eksperta z krwi i kości, który wyjaśniłby jej, czy dobrze sobie radzi w konkretnym przypadku.

Internetowa szkoła rodzenia - zajęcia "live"

Inny rodzaj internetowych szkół rodzenia to zajęcia live - ta druga forma rozwinęła się szczególnie w czasie pandemii, gdy zajęcia w realu były odwołane.

– Przyszłe mamy zapisując się do szkoły rodzenia chcą zdobyć informacje, które pozwolą im odpowiednio przygotować się do porodu i oswoić lęk przed nieznanym. Aby zapewnić ciężarnym stały i bezpieczny dostęp do wiedzy w dobie pandemii wprowadziliśmy do swojej oferty kursy online z zajęciami prowadzonymi w trybie live– tłumaczy Sylwia Mboka z Centrum Medycznego CMP. – Zależało nam, aby kursy prowadzone przez Internet były utrzymane na tak samo wysokim poziomie jak zajęcia stacjonarne. Przed pandemią tradycyjne spotkania odbywały się raz w tygodniu i trwały przez kolejnych pięć, natomiast te online przyjęły bardziej zintensyfikowaną formę – od poniedziałku do piątku, po trzy godziny dziennie – dodaje Sylwia Mboka z Centrum Medycznego CMP.

Czym się charakteryzują takie szkoły?

  • Aby skorzystać z internetowej szkoły rodzenia nie trzeba ruszać się z domu. To na pewno niemałe udogodnienie dla kobiet, które ze względów zdrowotnych nie powinny się przemęczać, dla pań, które po prostu wolą taką formę nauki, jak i dla przyszłych mam, mieszkających z daleka od większych miejscowości. Jeśli uczestniczą w zajęciach live muszą jednak wygospodarować czas na spotkanie z położną.
  • Zajęcia live prowadzone są przez położne, które na co dzień pracują w szpitalach, odbierają porody i posiadają wieloletnie doświadczenie, więc uczestniczki kursów mają pewność, że wiadomości, które są im przekazywane są wiarygodne. Mogą zadać pytanie, uzyskać odpowiedź, mogą też obserwować, ale i prezentować wykładowcy swoje działania, np. ćwiczenia, trening oddychania itd. Podobnie jak w szkole stacjonarnej, uczestniczki mogą wziąć udział w zajęciach razem z innymi osobami, które siedzą przed swoimi komputerami i wyjaśnić swoje wątpliwości z osobą prowadzącą zajęcia.

Przygotowanie do porodu ze szkołą internetową online? 

Wiemy, w jakim celu zakłada się internetową szkołę rodzenia i czym różni się ona od swojego stacjonarnego odpowiednika, ale w jaki sposób prezentuje się rodzicom materiały? Co przyszła mama może znaleźć na stronie internetowej takiej szkoły?

Przede wszystkim - filmy instruktażowe. W prezentowanych materiałach eksperci: położne, lekarze, osoby zajmujące się przygotowywaniem treningów, przeprowadzają wywiady oraz pokazują, w jaki sposób wykonywać ćwiczenia, mające przygotować mamę do porodu i opieki nad dzieckiem.

W materiałach wideo pojawiają się podobne tematy do tych, które omawia się w stacjonarnych szkołach rodzenia. Poruszana jest m. in. taka problematyka jak: ćwiczenia w ciąży, przebieg porodu, pielęgnacja ciała w ciąży, dieta w ciąży, kąpiel i przewijanie noworodka.

Filmy i porady dostępne są w każdej internetowej szkole rodzenia. Niektóre z nich wprowadzają kolejne udogodnienia dla przyszłych rodziców. Dostępne są więc fora internetowe, na których kursantki mogą wymieniać się doświadczeniami, ale również zadać pytania ekspertom - położnej i ginekologowi.

Czasem można też skonsultować się z autorami kursu i ekspertami, korzystając z wiadomości e-mail, co jest znacznym ułatwieniem dla osób, które nie mają ochoty dzielić się swoimi wątpliwościami na forum.

Czytaj: SZKOŁA RODZENIA dla rodziców bliźniaków [ROZMOWA Z WŁAŚCICIELKĄ]

Przed porodem: jak się przygotować do porodu przed wizytą w szpitalu?