Jak przyspieszyć termin porodu?

2013-01-28 13:17

Niewiele dzieci rodzi się dokładnie w wyznaczonym przez ginekologa czasie. Dzieje się tak, ponieważ termin porodu zawsze jest przybliżony i dziecko może się urodzić zarówno dwa tygodnie wcześniej, jak i później - i będzie to poród terminowy. Jednak, jeśli minie 42. tydzień ciąży, mama powinna się skontaktować z lekarzem. Być może konieczne będzie przyspieszenie porodu.

jak przyspieszyc termin porodu

i

Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Jak przyspieszyć termin porodu czyli wywoływanie porodu w szpitalu
  2. Jak przyspieszyć termin porodu w domu?
  3. Tego nie warto próbować!
  4. Kiedy zacząć stosować metody wywoływania porodu?
  5. Sposoby wywoływania porodu
  6. Oksytocyna a przebieg porodu

Wyznaczony przez ginekologa termin porodu jest orientacyjny – nie należy się go trzymać sztywno co do dnia. Przeciwnie, warto pamiętać, że tylko 5 proc. ciężarnych rodzi dokładnie w wyznaczonym przez lekarza terminie. Za poród terminowy przyjmuje się przyjście dziecka na świat między 38. a 42. tygodniem ciąży. Ciąże przenoszone, czyli takie, które trwają dłużej niż 42 tygodnie, stanowią zaledwie 3 proc. wszystkich ciąż i są wskazaniem do wywołania porodu. Dzieje się tak, ponieważ w sytuacji gdy ciąża się przedłuża, łożysko zaopatrujące płód w substancje odżywcze staje się coraz mniej wydolne i dziecku grozi niedożywienie i niedotlenienie.

Dlatego gdy upłynie 7 dni po wyznaczonym terminie, przyszła mama powinna się skontaktować z przyszpitalną przychodnią lub izbą przyjęć. Tam wykonane zostaną wszystkie niezbędne badania. Zwykle po ukończeniu 41. tygodnia ciąży mamę zatrzymuje się na oddziale patologii ciąży, gdzie na bieżąco kontroluje się stan dziecka lub podejmuje decyzję o wywołaniu porodu.

Jak przyspieszyć termin porodu czyli wywoływanie porodu w szpitalu

Najczęstszym sposobem indukcji, czyli wywoływania porodu, jest podanie kroplówki z syntetyczną oksytocyną – hormonem, który wywołuje skurcze macicy. W przypadku gdy macica nie zareaguje na oksytocynę skurczami, do kanału szyjki aplikuje się żel z prostaglandynami, które przyspieszają dojrzewanie szyjki macicy. Czasem, choć rzadko, stosuje się także masaż szyjki macicy. Jeśli te metody nie poskutkują, przebija się pęcherz płodowy. W ostateczności wykonuje się cesarskie cięcie.

Czy urodzę o czasie? Od czego to zależy? 

Jak przyspieszyć termin porodu w domu?

Jeśli minął termin porodu - twój lekarz zaleca cierpliwe oczekiwanie na skurcze w domu, ale ty już jesteś wyjątkowo zmęczona przedłużającą się ciążą i nie możesz się doczekać, kiedy zobaczysz swoje upragnione dziecko, możesz próbować we własnym zakresie nieco „zachęcić maluszka” do pojawienia się na świecie. Jest kilka skutecznych i BEZPIECZNYCH sposobów przyspieszenia porodu:

  • Seks to dobry sposób na wywołanie porodu, bo podczas stosunku uwalnia się oksytocyna - hormon wywołujący skurcze macicy, zaś podczas wytrysku do pochwy dostaje się nasienie, które zawiera prostaglandyny powodujące dojrzewanie szyjki macicy;
  • Stymulacja brodawek (np. podczas stosunku) – również powoduje przyspieszenie wytwarzania się oksytocyny;
  • Aktywność fizyczna może przyspieszyć akcję porodową – proponujemy spacer, taniec, gimnastykę, jazdę na rowerku stacjonarnym, nordic walking (odradzamy dźwiganie ciężarów, skakanie na skakance czy bieganie);
  • Prysznic lub kąpiel w wannie – długa, rozluźniająca i relaksująca kąpiel lub prysznic powodują zmniejszenie stresu i napięcia związanego z lękiem przed porodem;
  • Napar z liści malin – wywar z liści malin ma działanie naskurczowe i może pobudzić macicę do porodu, polecamy szklankę naparu z malin dziennie;
  • Olej rycynowy – pobudza perystaltykę jelit, jednak do dzisiaj nikt dokładnie nie wie, na jakiej zasadzie prowokuje akcję porodową. Należy wypić jedną łyżkę rano (ponieważ nie jest smaczny, można go zmieszać z sokiem), po godzinie dawkę można powtórzyć.
  • Akupresura. Za granicą częstym sposobem na przyspieszenie narodzin dziecka jest stosowanie akupunktury. W Polsce ta terapia nie jest popularna i budzi obawy, zwłaszcza w kontekście ciąży. Specjaliści z Fundacji Rodzić po Ludzku radzą, by zastąpić ją akupresurą. To rytmiczne uciskanie lub masaż kciukiem odpowiednich punktów na ciele, odpowiedzialnych za funkcjonowanie poszczególnych organów (w tym przypadku macicy). Możesz stymulować w ten sposób (a raczej poprosić o to partnera) miejsce położone 7–8 cm nad wewnętrznymi kostkami nóg. Inne newralgiczne dla porodu miejsce to punkt między kciukiem a palcem wskazującym lub wgłębienie z tyłu ramion. Ich masaż, zdaniem znawców akupresury, działa pobudzająco na wydzielanie oksytocyny.
  • Oczyszczenie jelit. Lewatywa, picie naparów ułatwiających wypróżnienie czy oleju rycynowego (mającego identyczne działanie) to kolejny naturalny sposób indukcji porodu. Oczyszczenie jelit wywołuje skurcze i inicjuje akcję porodową. Sam zabieg lewatywy nie jest niebezpieczny i nadal stosuje się go w szpitalach tuż przed porodem (na życzenie pacjentki). Samodzielnie lepiej jednak stosować go po konsultacji z lekarzem. Zbytnie odwodnienie wywołane biegunką może bowiem być niewskazane, zwłaszcza w obliczu wysiłku, jakim jest urodzenie dziecka.
  • Dmuchanie balonów. Choć brzmi to może dziwnie, to jednak w Wielkiej Brytanii jest to często stosowany sposób domowego indukowania porodu. Głębokie wdechy i wydechy, napinanie mięśni oraz wzrost ciśnienia w jamie brzusznej – konieczne do nadmuchania balonu – mogą dość szybko zainicjować akcję porodową

Są też inne sposoby , znane od dawna i polecane na forach, np. zjedzenie ostrej potrawy typu curry, mocna kawa czy lampka czerwonego wina – ale ponieważ ich skuteczność nie do końca jest udowodniona, poza tym nie są zdrowe dla dziecka, radzimy, by przed ich zastosowaniem, skonsultować się z lekarzem.

Dobrze wiedzieć

Tego nie warto próbować!

OSTRE JEDZENIE. Unikaj go, choć zdaniem wielu mam takie dania przyspieszają poród. Na pewno mogą jednak wywołać rozstrój żołądka i zwiększyć liczbę twoich wizyt w toalecie. I choć działanie curry czy chili wydaje się tu zbliżone do działania lewatywy, to jednak lepiej się nie narażać na dolegliwości żołądkowe tuż przed porodem.

NADMIERNE ILOŚCI ANANASA. To prawda, że owoc ten zawiera bromelainę – substancję, która stymuluje szyjkę i pobudza macicę do skurczów. Jednak bromelaina znajduje się głównie w łodygach ananasa oraz we włóknistym rdzeniu owocu, który nie jest jadalny. Nie ma jej natomiast ani w soku ananasowym, ani w owocach z puszki.

JAZDA AUTEM PO WYBOJACH. Niektóre kobiety są zdania, że toskuteczny sposób na przyspieszenie porodu, jednak naszym zdaniem niebezpieczny i dla resorów, i dla przyszłej mamy. Podróż po dziurach i obijanie się po ścianach samochodu to nie to samo, co delikatne skakanie na piłce czy taniec. Zagrożenie dla dziecka znajdującego się w brzuchu mogą też stanowić napinające się podczas takich rajdów pasy bezpieczeństwa.

Kiedy zacząć stosować metody wywoływania porodu?

Naturalne metody wywoływania porodu mogą być stosowane nie tylko dopiero po terminie. Jeżeli lekarz stwierdzi, że twoje dziecko rozwija się prawidłowo, zacznij przygotowywać się do porodu już w 40. tygodniu ciąży – poprzez zwiększoną aktywność, stymulowanie piersi. Napar z liści malin możesz pić od 35. tygodnia.

Najbardziej polecane i nieszkodliwe są metody, które tak naprawdę przyspieszają tylko to, co i tak ma nastąpić, czyli pomagają naturze zacząć działać. Niebezpieczne natomiast mogą być szamańskie sztuczki (nawet nie będziemy ich tutaj wymieniać) lub sposoby, które mogą np. przyprawić ciężarną o niestrawność i problemy żołądkowe.

Sposoby wywoływania porodu

Nie każda ciąża trwa dziewięć miesięcy. Czasem zdarza się, że dla dobra zdrowia dziecka i matki konieczne jest wcześniejsze wywołanie porodu. Jest wiele technik wywoływania porodu, np. żele i cewniki przyspieszające skracanie i rozpulchnianie szyjki macicy, podawanie oksytocyny itd.., Zapytaliśmy eksperta w jakich sytuacjach konieczne jest wywołanie porodu, jakie są farmakologiczne sposoby wywoływania porodu i jakie czynności codzienne mogą wywołać poród.

Oksytocyna a przebieg porodu

Oksytocyna jest hormonem, który u kobiety ciężarnej odpowiada za skurcze macicy. Jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu porodu - bez oksytocyny nie ma czynności skurczowej. W niektórych przypadkach, przy przyspieszyć poród, oksytocyna bywa podawana pacjentce w formie kroplówki. Zapytaliśmy specjalistę w jakich przypadkach lekarz może podać oksytocynę i co jeszcze warto wiedzieć o tym hormonie.