Spis treści
Warto pamiętać o tym, by wyliczonego terminu porodu nie traktować jako w 100 proc. pewnej daty. Tylko 4 proc. kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym dniu porodu. Ważne, by dziecko urodziło się po 37. tygodniu ciąży, wtedy możemy traktować ciążę jako donoszoną, a dziecko jest w pełni ukształtowane. Również bezpieczne jest urodzenie dziecka do 2 tygodni po terminie porodu.
Wyliczanie terminu porodu – I metoda
Jeśli znasz datę zapłodnienia, możesz wyznaczyć termin porodu. Do daty zapłodnienia dodaj 267 dni, czyli 38 tygodni. Niestety rzadko da się ustalić dokładną datę, kiedy doszło do zapłodnienia, także dlatego, że w ciągu cyklu jest 5 dni płodnych (z powodu żywotności plemników).
Wyliczanie terminu porodu – II metoda
Jeśli nie znasz daty zapłodnienia, termin porodu wyznaczysz przy pomocy reguły Naegelego. Musisz znać datę ostatniej miesiączki. Początek ostatniej miesiączki to początek ciąży. Zgodnie z tą regułą ciąża trwa 40 tygodni, czyli 281 dni (9 miesięcy księżycowych, czyli liczących po 28 dni). Ale uwaga – ten sposób sprawdza się tylko wtedy, gdy miesiączki były co 28 dni. Jeśli cykle były dłuższe, należy jeszcze dodać liczbę dni, o które długość cyklu różniła się od 28 dni (np. przy cyklach 32 dniowych trzeba jeszcze dodać 4 dni). Gdy cykle były krótsze, należy odjąć odpowiednią liczbę dni (np. gdy cykle trwały 25 dni, odejmij jeszcze 3 dni). Jeśli cykle nie były regularne, reguła nie sprawdza się.
www.dlarodzinki.pl