Jak przygotować krocze do porodu? Co zrobić by uniknąć nacięcia krocza?

2013-01-16 16:04

Nacięcie krocza: można go uniknąć! Jeśli chcesz mieć poród bez nacięcia krocza, przygotuj się do tego. Jak przygotować się? Możesz zrobić wiele, aby zmniejszyć ryzyko nacięcia krocza do minimum. Oto 5 sposobów na skuteczne uelastycznienie tkanek okolic intymnych i uniknięcie nacięcia krocza.

Naciecie krocza jak przygotowac krocze do porodu by uniknac naciecia krocza

i

Autor: _photos.com|photos.com Nacięcie krocza: jak przygotować krocze do porodu, by uniknąć nacięcia krocza?

Spis treści

  1. Jak przygotować krocze do porodu?
  2. Masaż krocza przed porodem
  3. Nacięcie krocza

Nacięcie krocza podczas porodu wykonywane jest u większości rodzących. Radzimy, jak uniknąć nacięcia krocza. Podczas wypierania dziecka jego główka wywiera bardzo silny nacisk na krocze. Jeśli jest ono elastyczne, będzie się wtedy łagodnie, stopniowo rozciągało, ale gdy tkanki krocza nie są podatne na rozciąganie – wówczas położna wykonana nacięcie krocza (lub same popękają), aby ułatwić główce wydostanie się na świat. Zabieg nacięcia krocza nazywany jest fachowo epizjotomią. Dawniej nacięcie krocza było stosowane rutynowo, bo uważano, że chroni przed niekontrolowanym uszkodzeniem krocza, zapobiegając obniżeniu się narządu rodnego i nietrzymaniu moczu w przyszłości. Jednak badania tego nie potwierdziły. Obecnie Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje ograniczenie epizjotomii (nacięcia krocza) - należy ją wykonać tylko wtedy, gdy jest naprawdę niezbędna (maksymalnie do 25 proc. porodów), a więc gdy krocze jest wysokie, twarde, mało elastyczne, a dziecko – bardzo duże. Dlatego warto zadbać o uelastycznienie krocza przed porodem – dzięki temu po porodzie unikniesz dyskomfortu i problemów związanych z istnieniem rany w tym wyjątkowo wrażliwym miejscu. Jest kilka sposobów, by poprawić podatność tkanek na rozciąganie i uniknąć nacinania krocza. Dziś przedstawiamy te, które zależą wyłącznie od ciebie, i trzeba je zastosować już w ciąży.

Przeczytaj również: Przed porodem: jak się przygotować do porodu przed wizytą w szpitalu?

Jak przygotować krocze do porodu?

Ćwiczenie mięśni Kegla pozwoli uniknąć nacinania krocza. Już od wczesnych miesięcy ciąży zacznij regularny, najlepiej codzienny trening mięśni dna miednicy. Jak ćwiczyć mięśnie Kegla: trening polega na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okalających wejście do pochwy i ujście cewki moczowej. Ćwiczenia te mają teraz ogromne znaczenie – to od nich w dużym stopniu zależy, jak twoje ciało zniesie ciążę, poród, i w jakiej kondycji będzie po porodzie. Dlaczego są takie ważne? Regularne ćwiczenia Kegla poprawiają ukrwienie tkanek, ale przede wszystkim wzmacniają mięśnie pracujące podczas porodu. Sprawniejsze i bardziej elastyczne mięśnie miednicy mniejszej ułatwiają wyparcie główki dziecka. Uczą też kontrolowania napięcia – panując nad mięśniami, łatwiej powstrzymać się od parcia, co jest wskazane przy porodzie z ochroną krocza. Ćwicz systematycznie, na przemian napinając i rozluźniając mięśnie krocza i odbytu, w sumie 70–100 razy w ciągu dnia.

Przeczytaj również: Gdy rodzisz po raz pierwszy: jak wygląda pierwszy poród?

Masaż krocza przed porodem

Bardzo skutecznym sposobem przygotowania krocza do porodu jest masaż krocza z użyciem olejku. Warto go zacząć wykonywać około 34. tygodnia ciąży. Najlepsze efekty osiągniesz, masując krocze olejkiem przez 5–10 minut, i powtarzając takie „sesje” 4–5 razy w tygodniu. Najlepiej robić to wieczorem, po kąpieli, bo skóra jest wtedy miękka i rozpulchniona, a więc łatwiej wchłania kosmetyki. Do masażu krocza używaj naturalnego olejku migdałowego, jojoba albo z kiełków pszenicy; warto też dodać kilka kropli witaminy E w płynie.

Przeczytaj również: Masaż krocza w ciąży: instrukcja jak masować krocze

Dobrze wiedzieć

Pamiętaj, że czasami nacięcia krocza nie da się uniknąć – bez względu na to, jak bardzo o nie dbałaś.

Nacięcie krocza

Dawniej zdarzało się, nacięcie krocza wykonywane było rutynowo podczas porodu naturalnego. Czasy się zmieniły i znane są inne metody wspomagające poród. Zapytaliśmy eksperta o to w jakich przypadkach wykonuje się nacinanie krocza i co możemy zrobić by uniknąć nacięcia krocza. Dowiesz się również w jaki sposób należy dbać o ranę po nacięciu krocza i co powinno cię zaniepokoić.

miesięcznik "M jak mama"