Położna wymienia 5 błędów na sali porodowej. Radzi czego nie robić

2024-09-02 13:43

Pierwszy poród naturalny to dla wielu kobiet źródło ogromnego stresu, zwłaszcza gdy rodzące nie wiedzą, jak przebiega. U pierworódek najdłuższa jest I faza porodu. Ten nie wygląda jak na filmach, więc warto wziąć sobie do serca wskazówki położnej.

Położna wymienia 5 błędów na sali porodowej. Radzi czego nie robić

i

Autor: Instagram/ @momama_twojaciaza & GettyImages Czgeo nie robić na sali porodowej? 5 błędów rodzących

W ciąży warto zapisać się do szkoły rodzenia. Kurs obejmuje od kilku do kilkunastu spotkań, podczas których przyszli rodzice dowiadują się nie tylko tego, jak wygląda poród naturalny, lecz także rzeczy związanych z opieką nad noworodkiem. Nie wszystkie kursy są odpłatne, działające przy szpitalach szkoły rodzenia oferują takie zajęcia za darmo.

Szykując się na pojawienie się na świecie dziecka, warto oczywiście przygotować plan porodu, a zanim wystąpią pierwsze skurcze porodowe, spakować torbę do szpitala dla mamy i dla dziecka. Dzięki temu kiedy zorientujesz się, że poród właśnie się zaczyna, nie będziesz musiała o tym myśleć.

Jak przygotować plan porodu?

Położna radzi: tego na porodówce unikaj

Położna i doradczyni laktacyjna wymienia pięć błędów, które popełniają rodzące, kiedy już znajdą się w sali porodowej. Oczywiście nie chodzi o to, by zwracać uwagę na niedociągnięcia, bo wszystkie te błędy wynikają zwykle z niewiedzy lub ze stresu, ale o wytłumaczenie kobietom, dlaczego warto ich unikać.

  • Zaciśnięte usta, szczęka i pięści

Jak tłumaczy położna Marta z profilu @momama_twojaciaza zaciśnięte usta, szczęka i pięści to jednocześnie zaciśnięte mięśnie dna miednicy. Nie jest to pożądane podczas porodu.

  • Szybki i płytki oddech lub przeciwnie - pogłębiony

Wiedza o tym jak oddychać w czasie porodu to jedno z zagadnień poruszanych na kursie szkoły rodzenia. Odpowiednie oddychanie pozwala przyspieszyć rozwarcie szyjki macicy. Nazywane oddychaniem przeponowym lub oddychanie torem brzusznym nie jest trudne, ale bez znajomości tego zagadnienia położnym może być trudno wytłumaczyć to rodzącej dopiero na sali porodowej, gdy skurcze przybierają na sile.

  • Brak wiedzy na temat przebiegu porodu

Poród naturalny dzieli się na 4 fazy. Warto je znać, bo kiedy nie wiesz, co cię czeka, przeżywasz większy stres. Gdy będziesz wiedziała krok po kroku czego możesz się spodziewać, nie będziesz zaskoczona działaniami personelu.

  • Znieczulenie całkowicie niwelujące odczucia porodowe

Zbyt duże znieczulenie zdaniem położnej również nie ułatwia porodu.

  • Poród w pozycji leżącej

Scena dobrze znana z filmów, podczas której rodząca leży na plecach, jest dobra chyba jedynie dla operatora kamery. Położne odradzają rodzenie w pozycji leżącej na plecach, bo wymaga ona od kobiety więcej wysiłku, by wyprzeć dziecko.

Zdecydowanie lepszym wyborem będą pozycje, które ułatwiają poród: kuczna, w klęku czy na czworaka.

O tym pamiętaj przed porodem

Planując poród, każda kobieta ma własne wyobrażenia na jego temat. Nie zawsze jednak plany się spełniają i zdarza się, że zamiast porodu naturalnego, konieczne jest cesarskie cięcie.

Przed porodem warto przygotować się na każdy scenariusz - ułożyć w głowie, że wszystko może wyglądać zupełnie inaczej, bo „kiedy zaczynamy walczyć, zaciskamy ciało. To nie daje nic dobrego” - mówi położna Beata Jedlińska, która udzieliła wywiadu Mjakmama24.pl.

Zaufaj, że gdy przekraczasz próg szpitala, jesteś w dobrych rękach. Nie staraj się przypomnieć sobie wszystkich rzeczy, jakie zdążyłaś przeczytać przed wyjazdem na porodówkę. Położne, które będą czuwać nad przebiegiem twojego porodu wiedzą, co robią. Tym bardziej, że szpital zazwyczaj wybieramy odpowiednio wcześniej.

Standardy opieki okołoporodowej zmieniają się w Polsce na lepsze i to, o co dawniej rodzące musiały prosić, dziś w większości placówek jest zapewniane.

"Rodziliśmy razem". Zobacz piękne fotografie wspólnych porodów: