Zazwyczaj pęknięcie pęcherza i odejście wód płodowych następuje już w szpitalu, czyli podczas drugiej fazy porodu. Czasem jednak (w przypadku ok. 10 proc. ciąż) to pierwsza oznaka zbliżającego się porodu. W takiej sytuacji zdarza się, że wody chlustają nagle, ale najczęściej tylko się sączą, dlatego niekiedy trudno to zauważyć. Zobacz, jak rozpoznać sączące się wody płodowe i kiedy jechać do szpitala po odejściu wód płodowych.
Sprawdź również: kalendarz ciąży i zobacz, jak rozwija się twoje dziecko
Spis treści
- Czy sączące się wody to objaw porodu?
- Kiedy jechać do szpitala po odejściu jasnych wód płodowych?
- Kiedy jechać do szpitala, gdy sączące się wody są zielone?
Czy sączące się wody to objaw porodu?
Worek owodniowy pęka, gdy kobieta zaczyna rodzić. Odejście wód płodowych tylko zapowiada poród. Do chwili, kiedy zobaczysz swoje dziecko, może jeszcze minąć nawet kilkanaście godzin.
Według badań położników tylko co dziesiąta kobieta doświadcza nagłego wytrysku płynu owodniowego. Zazwyczaj proces ten postępuje stopniowo, a wody nie leją się jak z kranu, lecz delikatne sączą, mocząc bieliznę.
Może się to zdarzyć w przypadkach, gdy objętość płynu owodniowego w worku owodniowym była niewielka lub jeśli głowa dziecka uszczelniła wyciek, a większość płynu nadal znajduje się w macicy.
Takie sączenie się wód płodowych w okolicach terminu porodu jest normalne i jest sygnałem, że trzeba jechać na porodówkę. Gorzej, jeśli zostanie zauważone przez kobietę na wcześniejszym etapie ciąży. Sączące się wody płodowe przed 37. tygodniem ciąży mogą świadczyć o przedwczesnym pęknięciu worka owodniowego. To niebezpieczne dla płodu zjawisko, które może być wywołane infekcją, problemami z łożyskiem lub jakimiś schorzeniami u matki.
Kiedy jechać do szpitala po odejściu jasnych wód płodowych?
Ponieważ, jak wspomnieliśmy, wody najczęściej moczą bieliznę, dlatego - gdy to spostrzeżesz - warto im się przyjrzeć. Wody płodowe powinny być przejrzyste, bezbarwne, białawe lub słomkowe. Bardzo rzadko pojawiają się wody bursztynowe, spowodowane konfliktem serologicznym. Zwróć uwagę również na zapach wód. Słodkawy, mdły lub przypominający woń świeżej ryby jest prawidłowym zapachem.
Gdy odpłyną ci wody, trzeba jechać do szpitala, nawet jeśli nie mają niepokojącej barwy i nie odczuwasz skurczów porodowych. Skoro pęcherz płodowy jest nieszczelny i przestał chronić dziecko, bakterie z pochwy mogą zawędrować do macicy i zainfekować maleństwo.
Najczęściej tego rodzaju problemy pojawiają się w przypadku przedwczesnego wycieku wód - takie infekcje zdarzają się u 1 na 100 noworodków urodzonych ponad 24 godziny po przedwczesnym odejściu wód płodowych. Ryzyko rozwoju zakażenia u noworodka wzrasta, jeśli dojdzie do stanu zapalnego błon płodowych. Dlatego specjaliści radzą, aby dotrzeć na porodówkę w ciągu najbliższych 2 godzin po odejściu wód.
W szpitalu, lekarze i położne ocenią, czy powinnaś czekać na pojawienie się skurczów, czy trzeba wywołać poród. To może być konieczne, jeśli akcja porodowa nie zacznie się w ciągu 6–12 godzinach od odejścia wód płodowych.
Czytaj: Jak wygląda odejście wód płodowych przed porodem?
Kiedy nastąpi poród po odejściu wód płodowych? Sprawdź, kiedy zaczniesz rodzić po odejściu wód
Kiedy jechać do szpitala, gdy sączące się wody są zielone?
Zielony kolor wskazuje, że dziecko jest w stresie (np. z powodu niedotlenienia czy zatrucia), dlatego wydaliło do pęcherza płodowego smółkę (pierwszą kupkę). Wówczas konieczna jest natychmiastowa pomoc lekarska. Jeśli wody są brunatne, brudne, podbarwione krwią, również jak najszybciej udaj się do szpitala. Jeżeli zapach wód jest niepokojący - brzydki i intensywny - jedź natychmiast, bo może to być objaw zakażenia wewnątrzmacicznego.
Przeczytaj również: Wyprawka do szpitala: co do torby dla noworodka i mamy. ŚCIĄGAWKA