Spis treści
- Kiedy się zapisać do szkoły rodzenia?
- Szkoła rodzenia gwarantuje profesjonalną pomoc
- Szkoła rodzenia uczy myśleć
- Szkoła rodzenia to również grupa wsparcia
- Poród to nie jedyny temat w szkole rodzenia
- Szkoła rodzenia dopasowana do twoich potrzeb
- Obejrzyj wideo: Jak wyglądają zajęcia w szkole rodzenia
Kiedy się zapisać do szkoły rodzenia?
Szkoła rodzenia ma do zaoferowania najwięcej tym, którzy naukę zaczną w 25.– 27. tygodniu ciąży, gdy ciało nie jest jeszcze zmęczone stanem błogosławionym, a brzuszek jest stosunkowo niewielki, co pozwala na w miarę swobodne ćwiczenia w ciąży. Czas, który wówczas zostaje do porodu, wystarcza, by przygotować do niego psychikę. Teoria niestety czasem rozmija się z praktyką; często do szkoły rodzenia zgłaszają się pary w 32.–33. tygodniu ciąży. Lepiej jednak nie zostawiać tego na ostatnią chwilę, bo jeżeli dziecko postanowi pospieszyć się na świat, mogą was ominąć ważne i ciekawe zajęcia.
Na dobrze prowadzonych zajęciach nauczycie się, jak się zrelaksować, jak uelastycznić mięśnie dna miednicy, jak ćwiczyć mięśnie Kegla, jak radzić obie z bólem porodowym za pomocą prostych ćwiczeń oraz oddechu, a także jak stymulować naturalną motorykę maleństwa po jego narodzeniu.
Szkoła rodzenia gwarantuje profesjonalną pomoc
Dobre szkoły rodzenia to przede wszystkim fachowcy. Książki opisują zazwyczaj sytuacje typowe, a przecież każda ciąża jest inna. Książki, nawet te naj-bardziej fachowe, mają podstawowy minus – nie można zadać im pytań, nie wytłumaczą rzeczy, które nie do końca rozumiesz, nie są w stanie rozwiać wątpliwości tak jak prowadzący zajęcia, którzy dysponują profesjonalną i czysto praktyczną wiedzą. Osobistego kontaktu z taką osobą nie zastąpi mama czy koleżanka, które też przecież rodziły – ich doświadczenie ogranicza się jednak najwyżej do kilku porodów, podczas gdy specjalista zna setki, tysiące przypadków. Ponadto tak zwana „potoczna wiedza” zawiera wiele przesądów i utartych przekonań, które niekoniecznie muszą być prawdziwe, a część porad może być wręcz szkodliwa. Warto tę wiedzę zweryfikować poprzez kontakt z osobą mają-cą wiedzę fachową.
Szkoła rodzenia uczy myśleć
Dzięki dobrze prowadzonym zajęciom nie tylko eliminuje się błędne wyobrażenia o ciąży i porodzie. Kurs w szkole rodzenia ułatwia przyszłym rodzicom wejście w nową rolę. Twój partner ma szansę zrozumieć, jak ważna jest jego obecność przy porodzie i jak może ci pomóc w tej trudnej chwili i później, po powrocie do domu. Tobie zaś zajęcia w szkole rodzenia pomogą przenieść uwagę z własnej osoby na dobro mającego się urodzić dziecka, co da ci siłę, by łatwiej znieść niedogodności ciąży i ból podczas porodu.
Szkoła rodzenia to również grupa wsparcia
Istotną korzyścią szkoły rodzenia jest to, że daje ona możliwość spotkania się z innymi parami spodziewającymi się dziecka.W grupie ludzi będących w tej samej sytuacji oboje poczujecie się lepiej. Dostaniecie wsparcie innych osób i z pewnością swoim uczestnictwem sami udzielicie innym wsparcia. Grupa osób jest zwykle bardziej kreatywna – padają pytania, które tobie być może nie przyszłyby do głowy, a są często naprawdę istotne.
Poród to nie jedyny temat w szkole rodzenia
Na kursie dowiecie się, jak się przygotować do porodu i jak przebiega połóg. Ale nazwa „szkoła rodzenia” jest nieco myląca, bo zajęcia nie skupiają się na samym porodzie. Program szkoły rodzenia powinien także obejmować zajęcia psychologiczne. Tu będzie mowa o zmianach, jakie zajdą w życiu codziennym oraz we wzajemnych relacjach młodych rodziców, o burzy hormonalnej i o tym, jak sobie radzić z emocjami. Szkoła powinna mieć też w programie zajęcia dotyczące karmienia piersią, uczyć prawidłowego przystawiania maleństwa, pozycji do karmienia, profilaktyki przy nawalepokarmu, pielęgnacji piersi. Na kursie dowiecie się też, jak przygotować się do przyjęcia maleństwa, np. co powinno być w wyprawce, na co zwracać uwagę, kupując wózek czy łóżeczko, jak urządzić pokój malucha. Zajęcia powinny obejmować także lekcje o rozwoju dziecka w okresie ciąży, stymulacji jego zmysłów w okresie przed i po porodzie, pielęgnacji maleństwa i wspierania jego naturalnej motoryki (istotne są także zajęcia praktyczne – sam wykład to za mało). Wreszcie – ćwiczenia fizyczne. Na aktywne ćwiczenia musisz mieć jednak zgodę swojego lekarza.
Szkoła rodzenia dopasowana do twoich potrzeb
Na co zwracać uwagę, poszukując szkoły rodzenia?
- Wielkość grup. Dobrze, aby grupa nie była liczniejsza niż 10–15 ciężarnych. W takiej grupie jest lepsza atmosfera, można bardziej swobodnie zadawać pytania.
- Program. Sprawdź, czy program szkoły rodzenia obej-muje pełną tematykę, a także, czy są prowadzone zajęcia praktyczne (np. przewijanie, kąpiel ćwiczona na lalce).
- Wykładowcy. Dowiedz się, czy wykładowcy są fachowcami, jakie mają wykształcenie i doświadczenie.
- Czas trwania kursu. Można przyjąć, że cykl wykładowy w szkole rodzenia to średnio 18–20 godzin wykładowych (w tym ćwiczenia).
- Warunki. Średni czas trwania jednych zajęć to 1,5 godziny. Dlatego w sali wykładowej powinny być przynajmniej wygodne krzesła konferencyjne.
- Terminy. Sprawdź, czyterminy zajęć są dostosowane do waszych potrzeb.
- Lokalizacja. Wybierz szkołę w okolicy albo ze stosunkowo łatwym dojazdem środkami komunikacji miejskiej (być może z dużym brzuszkiem nie będziesz już mogła prowadzić samochodu).
- Możliwość odrobienia opuszczonych zajęć. To ważne, bo może się zdarzyć, że złe samopoczucie uniemożliwi ci przyjście na zajęcia.
- Możliwość kursu indywidualnego. Niektóre szkoły oferują opcję indywidualnych zajęć w domu w sytuacji, gdy nie możecie uczestniczyć w zajęciach grupowych.
- Pakiet materiałów dodatkowych. Warto dowiedzieć się, czy otrzymacie taki pakiet z listą rzeczy potrzebnych do szpitala, listą rzeczy do wyprawki dla dziecka itp. oraz czy po zakończeniu zajęć jest możliwość kontaktowania się z wykładowcami, gdybyście mieli dodatkowe pytania.
- Finanse. Rozważając wasze możliwości finansowe, pamiętaj, że dobra szkoła nie zawsze musi być droga. Jest wiele dobrych szkół rodzenia, które uczestniczą w programach bezpłatnych.
- Opinia byłych kursantów. To jedno z najważniejszych kryteriów. Warto podpytać, czy są zadowoleni oraz jakie mają uwagi na temat zajęć i osób prowadzących.