Szpital Przyjazny Dziecku: dlaczego warto rodzić w placówce z tym tytułem?

2015-09-11 17:57

"Szpital Przyjazny Dziecku" - tytuł ten przyznaje się szpitalom na całym świecie, pod warunkiem, że spełniają odpowiednie warunki. Przeczytaj, jakie korzyści daje mamie poród w "Szpitalu Przyjaznym Dziecku" i co gwarantują placówki, które go otrzymały!

Szpital przyjazny dziecku

i

Autor: _photos.com|photos.com "Szpital przyjazny dziecku" musi spełniać zalecenia zawarte w "10 Krokach do Udanego Karmienia Piersią".

Spis treści

  1. Szpital Przyjazny Dziecku: inicjatywa
  2. Szpital Przyjazny Dziecku: 10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią
  3. Szpital Przyjazny Dziecku: właściwe techniki porodowe

W Polsce mamy już 91 "Szpitali Przyjaznych Dziecku", a w kolejce ustawiają się już kolejne placówki, które chciałyby uzyskać ten tytuł. To bardzo dobra wiadomość dla przyszłych i świeżo upieczonych mam oraz samych noworodków, ponieważ standardy opieki okołoporodowej stają się coraz wyższe. Przeczytajcie, na jakich zasadach przyznaje się miano "Szpitala Przyjaznego Dziecku" i czego konkretnie może się spodziewać kobieta, która udaje się na oddział położniczy właśnie w takim szpitalu.

>> Szpitale położnicze w Polsce - baza szpitali, poznaj opinie, dodaj opinię

Szpital Przyjazny Dziecku: inicjatywa

"Szpital Przyjazny Dziecku" to międzynarodowa idea, którą zapoczątkowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), razem z Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Tytuł przyznawany jest od 1990 roku, a w Polscenadaje go Komitet Upowszechniania Karmienia Piersią. Razem z nim współdziała Ministerstwo Zdrowia i Opieki Społecznej, Polski Komitet UNICEF oraz Instytut Matki i Dziecka. Inicjatywa została powołana po to, by przywrócić prawidłowy sposób karmienia dzieci na świecie, czyli odpowiednio promować karmienie piersią. Co więcej, "Szpital Przyjazny Dziecku" musi się również zastosować do wytycznych "Międzynarodowego Kodeksu Marketingu Produktów Zastępujących Mleko Kobiece". Oznacza on zakaz reklamowania mieszanek mlekozastępczych oraz akcesoriów do sztucznego karmienia.

Szpital Przyjazny Dziecku: 10 Kroków do Udanego Karmienia Piersią

1. Szpital jest zobowiązany do spisania zasad postępowania, które sprzyjają karmieniu piersią. Z wytycznymi musi się zapoznać cały personel.

2. Personel musi również przejść odpowiednie szkolenie, by wiedzieć, w jaki sposób te wytyczne realizować.

3. W "Szpitalu Przyjaznym Dziecku" ciężarne muszą być informowane o korzyściach płynących z karmienia piersią i o tym, jak właściwie postępować podczas karmienia.

4. Pracownicy zobowiązani są również do pomocy świeżo upieczonej mamie w karmieniu piersią w czasie dwóch godzin od porodu.

5. Kolejnym krokiem jest wyjaśnienie matkom, w jaki sposób karmić piersią i jak utrzymać laktację, nawet jeśli noworodek znajduje się na osobnym oddziale.

6. Z wyjątkiem szczególnych wskazań medycznych nie należy karmić dziecka niczym poza mlekiem matki.

7. W "Szpitalu Przyjaznym Dziecku" musi być stosowany system rooming-in, umożliwiający mamie i dziecku pobyt w jednym pomieszczeniu przez całą dobę. Na czym dokładnie polega rooming-in?

8. Personel powinien zachęcać matki do karmienia piersią "na żądanie".

9. Kolejny krok oznacza niepodawanie dzieciom karmionym piersią smoczka.

10. Ostatni z nich to tworzenie grup kobiet, wspierających się w karmieniu piersią i kierowanie do nich mam wypisywanych ze szpitala bądź będących pod opieką przychodni.

Szpital Przyjazny Dziecku: właściwe techniki porodowe

"Szpital Przyjazny Dziecku" powinien również stosować się do wymogów właściwych technik porodowych, by każdy poród odbył się zgodnie z poszanowaniem praw każdej kobiety. Wymienionych zostało 9 wymagań.

1. Należy informować społeczeństwo o różnych formach opieki okołoporodowej, by każda kobieta mogła dokonać najbardziej dla niej odpowiedniego wyboru.

2. Decyzja o usunięciu owłosienia łonowego i wykonaniu lewatywy należy wyłącznie do rodzącej. Nie ma żadnych wskazań do wykonywania tych czynności.

3. Bez ważnych wskazań medycznych poród nie powinien być sztucznie wywoływany.

4. Nie ma również żadnego naukowego uzasadnienia dla rutynowego i wczesnego przebijania pęcherza płodowego.

>>  11 wskazówek, jak wybrać odpowiedni szpital położniczy! >>

5. Elektroniczne monitorowanie porodu powinno być wykonywane tylko w wybranych przypadkach, kiedy zachodzi prawdopodobieństwo śmierci oraz w przypadku porodów intubowanych.

6. Środki znieczulające są podawane na życzenie rodzącej. Podczas porodu powinno się jednak unikać rutynowego podawania tego typu środków, jeśli nie zostaną zalecone, by zapobiegać komplikacjom podczas porodu.

7. Rutynowe nacinanie krocza nie ma żadnego uzasadnienia. Gdy zajdzie taka konieczność, lekarz ma obowiązek poinformować o tym pacjentkę.

8. Karmienie piersią powinno być podjęte od razu po porodzie.

9. Jeśli pozwala na to stan fizyczny matki i dziecka, powinni pozostawać razem.

Listę polskich placówek, które uzyskały tytuł "Szpitala Przyjaznego Dziecku" znajdziesz na stronie Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią.

A czy ty rodziłaś w Szpitalu Przyjaznym Dziecku? Jak oceniasz działanie placówki? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach!