Te prawa kobiet na porodówkach łamane są najczęściej. Rodzących nawet nie pyta się o zgodę

2024-11-19 13:16

Jest dużo lepiej niż jeszcze dekadę temu, jednak w pewnych obszarach rodzące wciąż są traktowane inaczej, niż określone jest to w standardach opieki okołoporodowej. Oto 4 obszary, w których prawa rodzących wciąż bywają łamane.

Te prawa kobiet na porodówkach łamane są najczęściej. Rodzących nawet nie pyta się o zgodę

i

Autor: Getty Images Te prawa kobiet na porodówkach łamane są najczęściej. Rodzących nawet nie pyta się o zgodę

W ostatnich latach na porodówkach w Polsce wiele się zmieniło. Od 1 stycznia 2019 roku obowiązują nowe standardy opieki okołoporodowej, które określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r.

Rankingi najlepszych porodówek w Polsce, które co roku przygotowuje Fundacja Rodzić po Ludzku i te dotyczące poszczególnych miast ułatwiają ciężarnym wybór szpitala do porodu.

Dla kobiet istotny jest nie tylko stopień referencyjności szpitala położniczego czy warunki sanitarne, ale też opinie innych mam. Tam, gdzie prawa kobiet są szanowane, chce rodzić najwięcej.

I mimo że od wielu lat obserwujemy zmiany na lepsze, wciąż na mapie Polski są porodówki, na których niekoniecznie te standardy opieki okołoporodowej są w 100% przestrzegane. Fundacja Rodzić po Ludzku wymienia najczęściej łamane prawa rodzących.

4 najczęściej łamane prawa kobiet na porodówkach

Fundacja Rodzić po Ludzku jako te najczęściej zgłaszane problemy związane z opieką zdrowotną nad ciężarną i rodzącą wymienia:

  • naruszanie godności rodzącej,
  • brak swobody ruchu w porodzie,
  • wykonywanie interwencji medycznych bez pytania o zgodę,
  • przerywany kontakt „skóra do skóry”.

Tą kwestią zajął się Rzecznik Praw Obywatelskich, który do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny zwrócił się o przedstawienie konkretnych działań, jakie resort zdrowia podejmuje w celu poprawy opieki okołoporodowej.

Tych rzeczy personel nie powinien robić bez zgody rodzącej

Nie wszystkie rodzące znają swoje prawa, a zdarza się, że personel medyczny (oczywiście nie jest to standardem, lecz patologią) nie pyta o zgodę na wykonanie określonych interwencji medycznych. Warto wiedzieć, że w przypadku:

  • wywołania porodu,
  • podania oksytocyny,
  • wykonania badania wewnętrznego

wcześniej każdorazowo należy uzyskać zgodę rodzącej.

Wciąż wiele kobiet rodzi w pozycji leżącej na plecach, tymczasem zgodnie ze standardem to rodząca ma prawo do wyboru wygodnej pozycji do porodu. Po porodzie kontakt skóra do skóry powinien trwać 2 godziny i nie może być przerywany (chyba że istnieje zagrożenie życia lub zdrowia matki lub dziecka). 

Kobiety wielokrotne wskazują jednak, że noworodki są w tym czasie zabierane do ważenia i mierzenia, ubierane.

Także plan porodu, który sumiennie przygotowuje nawet 60% ciężarnych w szpitalu, w przypadku 40% z nich w ogóle nie jest omawiany z personelem.

Czy wiesz, jakie masz prawa na porodówce?

Pytanie 1 z 10
Czy w porodzie rodzinnym może uczestniczyć przyjaciółka?