Znamy "Położne na medal" okresu pandemii. Laureatki 7. i 8. edycji konkursu spotkały się w Warszawie

2022-06-03 8:22

W ostatni piątek maja w stołecznym hotelu Intercontinental spotkały się najlepsze położne w Polsce. To one, dzięki głosom tysięcy kobiet w ciąży, matek, pacjentek i ich rodzin zostały wyróżnione w 7. i 8. edycji konkursu Położna na medal. Piątkowe wydarzenie otworzył Wiesław Napiórkowski, nowy prezes Zakładów Farmaceutycznych “Unia”, a muzyczną atrakcją wieczoru był występ grupy Pectus. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 50 położnych. W roku 2020 i 2021 ze względów pandemicznych uroczysta gala, która od samego początku projektu podsumowywała każdą kolejną edycję kampanii społeczno-edukacyjnej i organizowanego w jej ramach plebiscytu, nie odbyła się.

Położna na medal

i

Autor: materiały prasowe Położna na medal - laureatki 8. edycji konkursu.

Tradycyjnym otwarciem wydarzenia było poranne spotkanie z mediami. O tym, jak pandemia zmieniła podejście kobiet do położnych, jakie były najważniejsze oczekiwania związane z zaspakajaniem potrzeb przyszłych matek, co dała edukacja on-line i czy porody domowe to moda czy trwały trend debatowały położne i ekspertki.

Położne reprezentowały laureatka ostatniej edycji konkursu, położna z Olsztyna Małgorzata Drężek-Skrzeszewska i położna z Nowej Soli, Monika Całko. W dyskusji głos zabrały też reprezentantki instytucji, które od samego początku wspierają merytorycznie projekt – Ewa Janiuk, Wiceprezeska Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, prof. UM dr hab. Beata Pięta, Prezeska Polskiego Towarzystwa Położnych i prof. UM, dr hab. Grażyna Iwanowicz - Palus, pełniąca funkcję Konsultanta Krajowego ds. Pielęgniarstwa Ginekologicznego i Położniczego.

Ze strony organizatorów spotkanie prowadziły Iwona Barańska reprezentująca Zakłady Farmaceutyczne UNIA oraz AMA Akademię Malucha Alantan oraz Monika Majcher z agencji komunikacyjnej Heima PR.

Zobacz też: Opieka położnej z NFZ należy się także w ciąży i w trakcie połogu. Kiedy warto z niej skorzystać?

7 pytań do położnej – te pytania warto zadać przed porodem

"Wzrosło zaufanie do położnych"

Zmiany w opiece okołoporodowej zaczęły zachodzić już w trakcie pandemii. Wzrosła świadomość kobiet na temat własnych potrzeb, oraz zapotrzebowanie na edukację i opiekę świadczoną przez położne. Dobrze dopracowane i przemyślane plany porodu to również efekt zmian na plus. Kobiety zauważyły jak dużą rolę odgrywa położna przy porodzie, szczególnie w czasach kiedy obecność kogoś z rodziny czy bliskiego była utrudniona lub wręcz niemożliwa.

Wzrosło zaufanie do położnych i chęć budowania z nami szczególnej więzi. Przyszłe mamy zaczęły doceniać wzrost wartości rodziny i ich wsparcie w czasie porodu. Stąd nastąpił również wzrost ilości porodów domowych, a tym samym jeszcze bardziej wzrosła rola położnej w życiu kobiety - mówi położna z Olsztyna, Małgorzata Drężek - Skrzeszewska, laureatka 8. edycji konkursu Położna na medal.

Redaktor mjakmama24.pl, Małgorzata Wójcik wręcza nagrody laureatkom.

i

Autor: materiały prasowe Redaktor mjakmama24.pl, Małgorzata Wójcik wręcza nagrody laureatkom.
"Zwiększyło się zaangażowanie ojców"

Dodatkowe zalecenia z Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych dały nam położnym wytyczne jak bezpiecznie opiekować się kobietą po porodzie, aby zachować ciągłość opieki poporodowej mimo ograniczeń możliwości odwiedzin w domu. Zauważyłam, że w tym okresie wzrosło zdyscyplinowanie kobiet i ich rodzin. Zwiększył się autorytet położnych i ich kompetencji. To my stałyśmy na czele walki z pandemią nie rezygnując z odwiedzin kobiet i noworodków w ich domach. Maksymalnie został wykorzystany system edukacji on-line.

Zwiększyło się zaangażowanie w przygotowanie do rodzicielstwa ze strony ojców, którzy chętnie brali udział w edukacji przedporodowej w formie wirtualnej. Powstały grupy wsparcia i wymiany doświadczeń w internecie. Sama osobiście prowadziłam cotygodniowe spotkania w sieci, podczas których wspierałam, doradzałam i budowałam relacje z moimi pacjentkami i ich rodzinami. Te grupy wsparcia zostały do dziś i cały czas budzą żywe zainteresowanie – dodaje położna Monika Całko z Nowej Soli, która zajęła 3 miejsce w konkursie ogólnopolskim 8. edycji konkursu Położna na medal.

9. edycja konkursu i kampanii Położna na medal wystartowała 1 kwietnia br. Nominacje położnych można zgłaszać do końca września pod linkiem poloznanamedal.info/zglos

Mecenasami kampanii jest marka Oktaseptal i Natalis. Patronat honorowy sprawuje Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Partnerami merytorycznymi są Polskie Towarzystwo Położnych, Fundacja Rodzić po Ludzku i Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni.

Przeczytaj: Narzekasz na położną? Zobacz, jak to wygląda z jej perspektywy