O tym nie możesz zapomnieć! 7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

2022-05-30 15:43

Przed porodem jest kilka ważnych spraw, które koniecznie trzeba załatwić. Jeśli przynajmniej połowę z nich zaliczysz na "tak", możesz się nie obawiać - jesteś dobrze przygotowana! Przeczytaj albo posłuchaj, a dowiesz się, jakich 7 spraw musisz załatwić przed porodem.

7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem

i

Autor: Getty images

Ciąża trochę się dłużyła, ale wreszcie dobrnęłaś do ostatniego trymestru. I choć miałaś wiele miesięcy na przygotowania do porodu, to teraz pewnie zastanawiasz się, czy jesteś gotowa na ten wyjątkowy dzień - czy wszystko masz przyszykowane, czy dasz sobie radę?

Pomożemy ci to sprawdzić. Jeśli nasza lista pokrywa się ze sprawami, które już załatwiłaś, to super! Jeśli nie - to przynajmniej wiesz, jakie zaległości nadrobić w najbliższych dniach. Ale tak czy inaczej, nie martw się. Większość rzeczy związanych z porodem wie się i czuje intuicyjnie! Oto 7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem.

Spis treści:

  1. Zapisz się do szkoły rodzenia
  2. Zapoznaj się z fazami porodu
  3. Naucz się prawidłowo oddychać
  4. Wybierz szpital do porodu
  5. Przygotuj plan porodu
  6. Podejmij decyzję w sprawie znieczulenia
  7. Zdecyduj, czy pobierzesz krew pępowinową
Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

1 Zapisz się do szkoły rodzenia

Takie zajęcia oczywiście nie są obowiązkowe, ale naprawdę warto z nich skorzystać. W szkole rodzenia spotkasz położne i lekarzy, którzy opowiedzą ci, czym jest poród, wytłumaczą, jak wygląda i czego należy wtedy oczekiwać.

Wprawdzie możesz przeczytać o tym sama w książkach lub w internecie, ale w szkole masz możliwość zadać specjalistom pytanie, poprosić o wyjaśnienie wątpliwości.

Bierzesz też udział w lekcjach praktycznych: uczysz się kąpieli i przewijania na lalce, ćwiczysz oddychanie pomocne podczas porodu, gimnastykujesz się.

Zaletą szkoły rodzenia jest też możliwość obejrzenia od środka szpitala, w którym będziesz rodzić, zerknięcia do sal i oswojenia się z nieznanym miejscem. Jeśli coś ci się tam nie podoba, masz jeszcze szansę zmienić swoją decyzję odnośnie do wyboru szpitala.

Czytaj również: Formalności na izbie przyjęć. Zobacz, co załatwić przed porodem!

Co naprawdę trzeba wziąć do szpitala do porodu?

2 Zapoznaj się z fazami porodu

Każdy z nas boi się tego, czego nie zna, dlatego warto zdobyć jak najwięcej informacji o przebiegu porodu, by pokonać obawy i lęki. Znajomość etapów porodu to jeden z tematów zajęć szkoły rodzenia. Nie chodzi o to, by zdać z tego teoretyczny egzamin, ale żeby już w szpitalu wiedzieć, co dzieje się z twoim ciałem.

Świadomość tego, co przeżywasz i co dzieje się z dzieckiem, pomaga w rodzeniu. Będziesz wiedziała, czego wymagać od innych, a czego od siebie samej, kiedy trzeba poprosić o znieczulenie, skorzystać z piłki lub prysznica, kiedy nadchodzi moment parcia, a kiedy trzeba poczekać na pomoc położnej. Taka wiedza sprawi, że poczujesz się pewniej.

3 Naucz się prawidłowo oddychać

Sposób oddychania podczas porodu wpływa na jego przebieg i sprawia, że kobieta znosi go dużo lepiej. Głębokie oddychanie i długi wydech sprawiają bowiem, że rozluźniają się mięśnie, a to oznacza zmniejszenie bólu.

Prawidłowe oddychanie dotlenia również noworodka, który w momencie przyjścia na świat bardzo tego potrzebuje - w czasie skurczów nie dostaje odpowiedniej dawki tlenu, dlatego po ich ustąpieniu musisz zaoferować mu największą jego porcję, jaką tylko możesz. Każda faza porodu wymaga nieco innego sposobu oddychania, dlatego warto poznać je i nauczyć się stosować.

Oddychanie przeponą rozluźnia ciało w początkowej fazie rozwarcia, nieco szybsze i płytsze pomaga w fazie skurczów, a dyszenie - w chwili gdy trzeba jeszcze poczekać z parciem. W ostatnim momencie porodu wstrzymanie oddechu pozwala wypchnąć maluszka na świat.

Czytaj również: Co zrobić, żeby poród był łatwy? Ćwiczenia w ciąży

Depilacja przed porodem - u kosmetyczki czy w domu? [PORADY]

4 Wybierz szpital do porodu

Wybór szpitala to podstawowe zadanie każdej przyszłej mamy. Możesz kierować się opiniami znajomych lub kobiet z forów internetowych albo rodzić w szpitalu, w którym pracuje twój ginekolog. Warto też przejść się do kilku placówek, by zobaczyć, jak wyglądają i jakie panują w nich warunki.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze szpitala do porodu?

  • Sprawdź, na ile szpital pozwala decydować rodzącej o przebiegu porodu (np. pozycji, którą chce przyjąć)
  • Dowiedz się, czy placówka respektuje plan porodu
  • Zapytaj, czy można wynająć własną położną
  • Sprawdź, czy jest możliwy poród rodzinny
  • Przekonaj się, czy możliwe jest zastosowanie znieczulenia zewnątrzoponowego
  • Spytaj, czy możesz liczyć na ochronę krocza. Jeśli to dla ciebie ważna sprawa, rozważ zakup żelu położniczego, który nie tylko zmniejszy ból i usprawni poród, ale też chroni narządy rodne przed urazami.

5 Przygotuj plan porodu

Jest to spis twoich życzeń i oczekiwań dotyczących sposobu rodzenia. Powinnaś go ułożyć jeszcze w domu i przedstawić personelowi szpitala w momencie przyjęcia na oddział. Co powinno się w nim znaleźć?

  • wytyczne odnośnie do sali porodowej (pojedyncza czy zbiorowa)
  • możliwości korzystania z kąpieli w trakcie porodu, używania własnego lub szpitalnego ubrania
  • informacja, czy chcesz rodzić sama, czy z osobą towarzyszącą
  • informacja, czy zgadzasz się lub nie na zabiegi przygotowujące (golenie krocza, lewatywa)
  • czy wyrażasz zgodę na podanie oksytocyny
  • czy nie przeszkadza ci obecność stażystów
  • możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego
  • twój wybór pozycji do porodu (poród na leżąco, poród na stojąco) itd.

W planie porodu masz też prawo zażądać, by lekarze i położne informowali cię o wszystkich decyzjach, które podejmują, oraz aby pytali cię o zgodę na nie. Dokument może zawierać również oczekiwania dotyczące dziecka, np. to, że chciałabyś, by ocena jego stanu zdrowia odbyła się, gdy malec leży na twoim brzuchu, a nie z dala od ciebie i abyś miała możliwość natychmiastowego przystawienia go do piersi.

Czytaj również: Lewatywa w domu: z kawy, z cytryny... 5 sposobów na lewatywę

Poród rodzinny: jak zaplanować poród z partnerem?

Gdzie rodzić w Warszawie? Szpitale położnicze w stolicy

6 Podejmij decyzję w sprawie znieczulenia

Jeśli jesteś zdecydowana na rodzenie za pomocą środków uśmierzających ból, dowiedz się, z jakich metod możesz skorzystać. Do wyboru masz m.in.:

Najskuteczniejsze jest znieczulenie zewnątrzoponowe - jeśli szpital je oferuje, dowiedz się, co musisz zrobić, aby je otrzymać.

Być może lekarz anestezjolog będzie chciał wcześniej przeprowadzić z tobą wywiad lekarski, ewentualnie zleci ci badania, które stwierdzą czy wykonanie znieczulenia jest dopuszczalne z medycznego punktu widzenia (przeciwwskazaniem mogą być choroby serca lub układu nerwowego czy słaba krzepliwość krwi).

7 Zdecyduj, czy pobierzesz krew pępowinową

To bardzo istotna decyzja - poród to jedyna okazja, aby pobrać i zdeponować krew pępowinową. Dlatego decyzję musisz podjąć jeszcze przed porodem.

W Polsce działa kilka banków krwi pępowinowej, w których można zdeponować komórki macierzyste. Zasięgnijcie o nich informacji, oceńcie profesjonalizm, porównajcie ceny, zasięg działania (liczba szpitali, z którymi bank ma podpisane umowy) i dokonajcie wyboru.

Gdy będziecie już zdecydowani na usługę – podpiszecie umowę. Po podpisaniu umowy otrzymacie oznakowany i przygotowany specjalnie dla waszego dziecka tzw. zestaw pobraniowy, zawierający wszystkie niezbędne elementy służące do pobrania krwi pępowinowej.

Gdy będziecie wybierać się do porodu, musicie koniecznie pamiętać o zabraniu ze sobą zestawu pobraniowego. Przekażecie go położnej, która będzie towarzyszyć wam podczas porodu.

Czytaj również: Krew pępowinowa - ważne pytania, które musisz zadać

Komórki macierzyste ze sznura pępowiny: pobierz i przechowaj na przyszłość

Czy jesteś dobrze przygotowana do porodu?
Pytanie 1 z 12
Powinnaś pojawić się w szpitalu, gdy: