Chcesz rodzić siłami natury? Nawet nie wiesz jak pomocny może okazać się… wibrator

2022-03-15 15:17

Uroginekolodzy, fizjoterapeuci i położne polecają użycie wibratorów w przygotowaniach do porodu naturalnego. Szczególnym jego rodzajem jest "miednicowa różdżka" - specjalny masażer wibrujący, który ma pomóc w usprawnieniu mięśni dna miednicy, tak by wydanie na świat dziecka, było jak najbardziej sprawne i jak najmniej bolesne.

przygotowanie dna miednicy do porodu

i

Autor: Getty Images/ Instagram @kasiapiotrowska_fizjoterapia Przygotowanie do porodu: jak pomóc ci może wibrator?

Uroginekolodzy i fizjoterapeuci uroginekologiczni od dawna wykorzystują w swojej pracy wibratory terapeutyczne. Pomagają one pacjentkom cierpiącym na nawracające infekcje intymne, zaparcia, czy bolesne stosunki. Takie problemy bywają bowiem związane z nadreaktywnym, napiętym dnem miednicy.

Jak się okazuje, wibratory mogą też pomóc w przygotowaniu krocza do porodu. Zastępują masaż krocza, który jest już powszechnie znaną metodą przygotowania do porodu. Na tym jednak nie koniec. Wibratory terapeutyczne mogą też pomóc w regeneracji po nacięciu lub pęknięciu krocza. 

Spis treści

  1. W czym lepszy będzie wibrator od klasycznego masażu krocza?
  2. Rozluźnianie mięśni łonowo-odbytniczych
  3. Jak dobrać wibrator terapeutyczny?
Najważniejsze rzeczy do zrobienia przed porodem

W czym lepszy będzie wibrator od klasycznego masażu krocza?

Wykonywanie masażu krocza chroni je przed pęknięciem w trakcie porodu naturalnego. Zaleca się stosowanie go od 34. tygodnia ciąży, 4-5 razy w tygodniu przez około 5 minut. Za jego pomocą rozluźniamy krocze i poprawiamy jego ukrwienie, a to bezpośrednio zmniejsza ryzyko pęknięcia, czy konieczności nacięcia krocza

Dowiedz się: 6 rad, jak uniknąć zabiegu nacięcia krocza przy porodzie

Fizjoterapeuci uroginekologiczni twierdzą jednak, że masażery terapeutyczne mogą rozmasować miesca, które są trudniej dostępne, a równie istotne w trakcie porodu naturalnego. Chodzi o struktury głębokie, takie jak dźwigacz odbytu. Rozluźnienie najgłębszej warstwy dna miednicy znacznie usprawni poród naturalny. 

Rozluźnianie mięśni łonowo-odbytniczych

Dzięki masażerom  docieramy w najgłębsze i najtrudniej dostępne rejony mięśni łonowo-odbytniczych. Pomogą one także tym kobietom, które odczuwają barierę psychiczną przed masowaniem tych miejsc własnoręcznie.

Urządzenia te nie tylko rozloźniają mięśnie ale też uczą odpowiedniej pracy na skurczach. Ta umiejętność zdecydowanie przyda się w trakcie porodu naturalnego. Część urządzeń zalecanych przez fizjoterapeutów ma połączenie z aplikacją na telefonie, na której widać dokładny przebieg treningu mięśni dna miednicy. 

Dowiedz się: Masaż szyjki macicy: sposób na wywołanie porodu

Kształtów wibratorów terapeutycznych jest wiele. Jednak położne, uwagę zwracają głównie na masażer Pelvic Wand, czyli "miednicową różczkę". Specjalnie wygięty, zaprojektowany przez lekarzy wibrator, dzięki haczykowatemu kształtowi przez pochwę masuje drogi rodne nie tylko w kanale pochwy ale także docierając do tylnej ściany w stronę dźwigacza odbytu.

Te okolice często są pomijane podczas przygotowań do porodu. To źle, bo dźwigacz odbytu, przez nadmierne napięcie, bywa uszkadzany podczas 3 na 10 porodów. Może to skutkować wypadaniem narządów miednicy, nietrzymaniem moczu, czy stolca.  

Jak dobrać wibrator terapeutyczny?

Masażer terapeutyczny zdecydowanie różni się od wibratorów, które dostępne są w sklepach z gadżetami erotycznymi. Aby był bezpieczny, musi być wykonany z sylikonu medycznego, a także użyty przy pomocy lubrykantu zalecanego dla ciężarnych. Najlepiej jego użycie skonsultować z uroginekologiem lub położną podczas szkoły rodzenia. 

Bardzo wiele o masowaniu krocza za pomocą wibratorów i ich roli w przygotowaniu do porodu naturalnego mówią specjaliści na swoich kanałach społecznościowych. Jedno z takich szkoleń udostępniła położna Izabela Dembińska wraz z fizjoterapeutką uroginekologiczną Katarzyną Piotrowską na swoim Instagramie.