Druga ciąża trwa krócej niż pierwsza? Oto, co trzeba wiedzieć o kolejnym porodzie i jego terminie

2022-11-02 14:57

Często mówi się, że drugie dziecko rodzi się wcześniej niż pierwsze. Ale czy to prawda? I czy ta teoria ma uzasadnienie medyczne? Odpowiadamy na pytanie, czy druga ciąża jest krótsza i sprawdzamy inne mity na temat drugiego porodu.

Dziewczynka przytulająca się do ciążowego brzucha mamy

i

Autor: Getty images Czy drugie dzieci rodza się wcześniej? Oto, co musisz wiedzieć o drugim porodzie

Wokół ciąży i porodu krąży wiele mitów, a jednym z nich jest ten, że poród drugiego dziecka trwa krócej i że zwykle następuje wcześniej niż przewidywany termin. O ile ta pierwsza teoria może mieć przesłanki medyczne, o tyle druga - jest uważana wyłącznie za mit. Wyjaśniamy, czy druga ciąża rzeczywiście trwa krócej i czy dziecko rodzi się wcześniej niż starszy brat lub siostra.

Spis treści

  1. Czy druga ciąża trwa krócej niż pierwsza?
  2. Co wpływa na termin drugiego porodu?
  3. Czego spodziewać się po drugim porodzie?
Fazy porodu: pierwszy okres porodu

Czy druga ciąża trwa krócej niż pierwsza?

Nie ma żadnych dowodów medycznych na to, że kolejne dziecko rodzi się wcześniej. Każdy poród jest inny, a czynników wpływających na jego termin i przebieg tak dużo, że nie da się jednoznacznie powiedzieć, czy drugie dziecko rodzi się wcześniej niż pierwsze, a także czy sama akcja porodowa jest sprawniejsza i krótsza.

Nie zawsze tak jest, choć wśród mam panuje takie przekonanie. Ciąża donoszona trwa zwykle od 38. tygodnia do 40. tygodnia i 6 dni, co oznacza, że termin porodu o czasie rozciąga się na kilkanaście dni. W oparciu o niepotwierdzone dowody większość kobiet w ciąży twierdzi, że ich drugie dziecko przychodzi wcześniej niż przewidywany termin porodu i że jest to sytuacja odwrotna do pierwszego porodu, kiedy dziecko urodziło się po terminie wyliczonym przez lekarza ( mówi się, że pierwszy poród ma miejsce średnio osiem dni po terminie i zwykle nie przed 41 tygodniem).

Jaka jest prawda, nie wiadomo, bo przeprowadzane na świecie obserwacje dają sprzeczne wyniki. Jedno z badań opublikowanych w 2001 roku mówiło, że u 1514 ankietowanych zdrowych ciężarnych kobiet drugi poród wypadał średnio dwa dni wcześniej.

Potwierdziło to też badanie z 2016 roku. Tutaj udowodniono, że druga ciąża jest krótsza i częściej trwa "przepisowe" 280 dni niż pierwsza ciąża, która często jest przenoszona. Wyraźnie krótsza druga ciąża występowała u kobiet, które pomiędzy pierwszym a kolejnym porodem miały przerwę krótszą niż 12 miesięcy.

Ale już najnowsze badanie z 2022 r. zaprzecza poprzedniemu. Według specjalistów, którzy zmierzyli długości ciąży u matek po raz pierwszy, drugi i trzeci, drugie dziecko rodzi się mniej więcej w tym samym czasie, co pierwsze. W badaniu tym przeanalizowano przypadki 2437 matek.

Wspomniane badanie wykazało również, że:

  • Przeciętnie pierwszy poród ma miejsce w 39. tygodniu i 5. dniu. 54,7% kobiet po raz pierwszy urodziło swoje dzieci w terminie lub przed terminem porodu (na podstawie 8660 przypadków)
  • Przeciętnie drugi poród ma miejsce w 39. tygodniu i 5. dniu. 56,2% matek po raz drugi urodziło swoje dzieci w terminie lub przed terminem porodu (na podstawie 2437 przypadków)

Czytaj również: Po cesarce poczekaj z kolejną ciążą. Przeczytaj, kiedy znów możesz zacząć starać się o malca

Jak się przygotować na przyjście na świat drugiego dziecka?

Co wpływa na termin drugiego porodu?

Jest wiele czynników, które wpływają na termin porodu, także tego kolejnego. Lekarze wiedzą, że jeśli kobieta urodziła swoje pierwsze dziecko przedwcześnie, zwiększa to jej szanse na kolejnego wcześniaka. Ale jeśli pierwsze dziecko przyszło na świat w terminie lub trochę wcześniej, ale nie przed 37. tygodniem ciąży, nic nie wskazuje na to, że drugie przyjdzie wcześniej.

Wpływ na wcześniejszy drugi poród może mieć też stan zdrowia mamy, to, czy oczekuje ona bliźniąt czy nieprawidłowy styl życia (zła dieta, używki, ciężka praca itd).

Czego spodziewać się po drugim porodzie?

Jedną z popularnych teorii dotyczących kolejnego dziecka jest też to, że drugi poród trwa krócej i jest szybszy niż pierwszy. Obserwacje pokazują, że tak jest rzeczywiście - średnio pierwszy poród trwa od 12 do 18 godzin, a drugi - tylko 6 do 8 godzin. To dlatego, że szyjka macicy rozwiera się za kolejnym razem sprawniej, bo jej tkani nie są już tak napięte - "rozciągnęły" się w czasie pierwszych narodzin.

Szczególnie dotyczy to pierwszej fazy porodu, dlatego pamiętaj, aby nie zwlekać z wyjazdem do szpitala po rozpoczęciu się akcji skurczowej, co jest zwykle zalecane pierworódkom.

Warto też mieć na uwadze to, że niektóre problemy ciążowe powtarzają się przy kolejnych dzieciach. Istnieje ponowne ryzyko wspomnianego już wcześniactwa (jeśli pierwsze dziecko urodziło się między 22. a 30. tygodniem, istnieje co najmniej 20-krotnie większe ryzyko przedwczesnego porodu drugiego dziecka), ale lubi się powtarzać również stan przedrzucawkowy, cukrzyca ciążowa.

Możesz odczuwać większy lub mniejszy strach przed drugim porodem - wszystko zależy od twoich doświadczeń. Dla wielu kobiet trauma spowodowana pierwszymi pobytem na porodówce może nasilić lęk i odwrotnie - miłe doświadczenie może złagodzić obawy przed bólem.