Czy to prawda, że szczupłe kobiety rodzą trudniej i wolniej?

2022-02-09 11:56

Nieraz można spotkać się z opinią, że szczupłe, filigranowe kobiety mogą mieć problemy z urodzeniem dziecka, a kobiety duże, o szerokich biodrach, na pewno urodzą łatwo i szybko. Czy to prawda? Spytaliśmy eksperta, czy to prawda, że szczupłe kobiety rodzą trudniej i wolniej?

Czy to prawda, że szczupłe kobiety rodzą trudniej i wolniej?

i

Autor: Getty images Czy to prawda, że szczupłe kobiety rodzą trudniej i wolniej?

Czy to prawda, że szczupłe kobiety rodzą trudniej i wolniej? Zdaniem ekspertów, wcale tak być nie musi. Pogląd ten jest obecnie uważany za historyczny i nie ma pokrycia w rzeczywistości.

Okazuje się, że często szczupłe kobiety z wąską miednicą rodzą z zaskakującą łatwością – w przeciwieństwie do kobiet z szerokimi biodrami. Budowa zewnętrzna ciała kobiety nie jest bowiem decydującym czynnikiem mającym wpływ na przebieg porodu.

Spis treści

  1. Które wymiary decydują o łatwym porodzie? 
  2. Inne czynniki wpływające na poród
  3. Zewnętrzne wymiary bioder o niczym nie decydują
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Które wymiary decydują o łatwym porodzie? 

Przy rodzeniu dziecka ma znaczenie wielkość miednicy, ale nie zewnętrzna, tylko wewnętrzna. Wszystkie zewnętrzne wymiary – a więc to, co postrzegamy jako np. szerokie biodra – są wymiarami miednicy większej.

A dla przebiegu porodu ważniejsze są wymiary miednicy mniejszej. Nie da się ich jednak zobaczyć ani zmierzyć (umożliwia to tylko RTG), dlatego nikt, kto widzi kobietę, nie będzie w stanie określić, czy ma ona wąską, czy szeroką miednicę mniejszą. Wylicza to przed porodem lekarz położnik na podstawie pomiarów tzw. miednicomierzem. 

I może być tak, że filigranowa kobieta ma szerszą miednicę mniejszą niż jej duża, mocno zbudowana koleżanka. Poza tym wymiary miednicy tak naprawdę mają znaczenie tylko wtedy, gdy dziecko jest bardzo duże, bo wówczas istnieje ryzyko dysproporcji pomiędzy główką płodu a miednicą matki i należy wykonać cesarskie cięcie.

Jeśli masa dziecka jest w normie, wielkość i budowa miednicy kostnej matki nie mają decydującego znaczenia w przebiegu porodu.

Czytaj równieżNiewspółmierność porodowa - co to jest i dlaczego do niej dochodzi?

Planowana cesarka: jakie są wskazania do cesarskiego cięcia?

Aktywność w ciąży: jaki wysiłek fizyczny w ciąży jest zdrowy?

Inne czynniki wpływające na poród

Na sprawny przebieg porodu wpływają głównie mięśnie dna miednicy i więzadła macicy – wiele zależy od rozciągliwości tych więzadeł. A także od tego, jak główka dziecka wpasuje się w kanał rodny. Poza tym w ciąży hormon relaksyna wpływa na rozluźnienie stawów, co zwiększa ruchomość kości miednicy.

Ważna jest też ogólna sprawność fizyczna kobiety i jej przygotowanie do porodu. Kobiety aktywne – chodzące do szkoły rodzenia i wykonujące ćwiczenia – mają lepszą kondycję i lepiej rokują niż te, które takiej aktywności nie przejawiają. Duże kobiety często unikają ruchu, co wiąże się z nadwagą lub otyłością. A zwiększona masa ciała wpływa niekorzystnie na przebieg ciąży oraz utrudnia poród.

dr Joanna Bonarek-Sztaba, ginekolog położnik, Szpital im. Świętej Rodziny wWarszawie

Zewnętrzne wymiary bioder o niczym nie decydują

Niesłuszny jest dość powszechnie panujący pogląd, że kobieta duża, z szerokimi biodrami, będzie miała łatwiejszy poród, natomiast kobiety o szczupłej sylwetce będą przechodzić poród gorzej. Pacjentki z szeroką miednicą i otyłością mają problemy z oddychaniem podczas porodu, jak również utrudnione poruszanie się, co niekorzystnie wpływa na przebieg porodu.

Szczupłe kobiety, aktywne fizycznie, mają lepszą wydolność, lepszą tolerancję wysiłku i lepiej znoszą poród. Same zewnętrzne wymiary ciała kobiety nie są decydującym elementem wpływającym na przebieg porodu. Głównym czynnikiem są mięśnie dna miednicy i więzadła macicy.

Niebagatelne znaczenie ma też fakt, że kości główki dziecka podczas przechodzenia przez kanał rodny mają zdolność adaptacji, nachodzenia na siebie, i tym samym zmniejszania obwodu główki. Ostatecznie prawidłowy nadzór podczas porodu i odpowiednie pozycje rodzącej umożliwiają prawidłowe wstawianie się płodu w kanał rodny.