Od czego zależy, czy urodzisz w terminie porodu? Niektórzy mówią, że pierwsze dziecko rodzi się po terminie, inni, że szybciej na świat przychodzą chłopcy. Tak naprawdę termin porodu zależy od wielu czynników i tak naprawdę jest nieprzewidywalny. Zobacz, od czego zależy termin porodu i sprawdź, czy urodzisz o czasie?
Spis treści
Jak oblicza się termin porodu?
Termin porodu obliczamy zgodnie z regułą Naegelego, która liczy początek ciąży od pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Według tej reguły ciąża trwa 40 tygodni. Dotyczy to kobiet, które miały regularne 28-dniowe cykle. Jeśli były dłuższe, należy dodać liczbę dni, o które długość cyklu różniła się od 28 dni, jeśli krótsze – trzeba odjąć odpowiednią liczbę dni. Inaczej jest, gdy znamy datę zapłodnienia – wtedy ciąża trwa 38 tygodni, a jej początek liczymy od daty zapłodnienia.
Co to znaczy "urodzić o czasie"?
Tylko 4 proc. kobiet rodzi dzieci dokładnie w wyznaczonym terminie porodu. Ważne, by ciąża trwała minimum 37 tygodni – wtedy traktuje się ją jako donoszoną. Za poród terminowy uznaje się przyjście dziecka na świat między 38. a 42. tygodniem ciąży.
Urodzenie dziecka w ciągu 2 tygodni po terminie nie stwarza zagrożenia ani dla mamy, ani dla dziecka. Jednak nie ma się czym martwić – ciąże przenoszone, czyli trwające dłużej niż 42 tygodnie i są wskazaniem do wywołania porodu, stanowią tylko 3 proc. wszystkich ciąż.
Kalkulator ciąży
Dla każdej przyszłej mamy ważna jest informacja, w którym tygodniu ciąży właśnie się znajduje. Jeżeli chcesz obliczyć tydzień ciąży oraz termin porodu, wykorzystaj nasz kalkulator.
Co chcesz wiedzieć:
Od czego zależy termin porodu?
Statystyki pokazują, w terminie rodzi zaledwie kilka proc. kobiet, 70 proc. przyszłym mam rodzi kilka dni przed lub klika dni po terminie.
Długość ciąży jest sprawą indywidualną i zależy od wielu czynników: długości cyklu miesięcznego, rasy, wieku, trybu życia, sytuacji materialnej, tego, czy to pierwsza ciąża. Kobiety, które urodziły pierwsze dziecko przed terminem, również kolejne rodzą nieco wcześniej.
Ludowe tradycje mówią, że wcześniej rodzą się dzieci kolejne oraz noworodki płci męskiej. Tak naprawdę płeć nie ma znaczenia, ale już kolejność dzieci - tak. Amerykańskie badania z 2002 roku wykazały, że pierworodne dzieci przychodziły na świat rzeczywiście później w stosunku do ich młodszego rodzeństwa.
Warto jednak podkreślić, że w przypadku, gdy data poczęcia nie jest dokładnie znana, nie można mówić o "dokładnym" terminie porodu. Wyznaczone przez lekarzy daty opierają się na szacunkowych datach miesiączki, owulacji itd, nie biorą pod uwagę indywidualnych predyspozycji. Nieco bardziej dokładne pod tym względem są terminy wyznaczane podczas badania USG, na podstawie rozmiarów i wagi płodu.
Wiadomo za to, że istnieją czynniki, które mogą przyspieszyć poród. Porody przedwczesne są związane z dietą, ciężką pracą, miejscem zamieszkania (kobiety z okręgów przemysłowych rodzą często wcześniej), stanem zdrowia (wysokim ciśnieniem, niektórymi chorobami serca, anemią, nadczynnością tarczycy, stanami zapalnymi pochwy i szyjki macicy, mięśniakami, łożyskiem przodującym, wielowodziem).
Czytaj również: Czy urodzę o czasie? Od czego zależy termin porodu?
Termin porodu z USG - czy jest bardziej wiarygodny niż termin porodu z miesiączki?
Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny
www.dlarodzinki.pl