Doula – czy zawód douli zdobędzie popularność w Polsce?

2013-10-07 16:35

Doula, czyli doświadczona osoba wspierająca matkę w okresie okołoporodowym, to w Polsce wciąż nowość. Pierwsze doule pojawiły się u nas niespełna 10 lat temu. Wciąż jednak jest ich niewiele i w innych krajach Europy korzystanie z ich pomocy jest znacznie popularniejsze.

doula czy zawod douli zdobedzie popularnosc w polsce

i

Autor: _photos.com|photos.com

Doula to osoba, która pomaga i wspiera kobietę w okresie okołoporodowym, ale nie jest profesjonalistką w sensie medycznym. Jak wyjaśnia Izabela Frankowska, doula wcale nie chce zastępować wykwalifikowanej położnej czy lekarza.
Doula to doświadczona matka, która wspiera inne kobiety oraz ich rodziny w okresie okołoporodowym – mówi Frankowska ze Stowarzyszenia "Doula w Polsce" i tłumaczy, że głównym celem douli jest wsparcie emocjonalne, fizyczne i informacyjne przyszłych rodziców i ich najbliższych.
– W centrum stoi kobieta i jej dobrostan psychiczny, fizyczny, emocjonalny. Nie strona medyczna porodu czy w ogóle macierzyństwo – wyjaśnia Izabela Frankowska w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Lifestyle.

Doula w Polsce nie jest jeszcze zajęciem popularnym

W Polsce funkcja douli dopiero zdobywa popularność, ale zainteresowanie z roku na rok rośnie.
– Mamy 107 członkiń, jak na razie kolejne podstawowe szkolenia przed nami – mówi Izabela Frankowska ze Stowarzyszenia "Doula w Polsce". Instytucja douli prężnie działa m.in. USA, Irlandii, Holandii, Australii, Francji oraz w Wielkiej Brytanii. – Doule w Wielkiej Brytanii pracujące od 1993 r. są bardzo prężną organizacją skupiającą 650 doul. Współpracują ze szpitalami, które są otwarte na ich obecność – opowiada Izabela Frankowska.

Od roku polskie stowarzyszenie jest oficjalnym członkiem European Doula Network.

Newseria