Jak wygląda odejście wód płodowych przed porodem? Sprawdź, co wtedy poczujesz

2022-06-15 9:37

Zastanawiasz się, jak wygląda moment odejścia wód płodowych? Czy dzieje się to nagle i szybko, czy też wody sączą się kilka godzin lub dni. Czy może się zdarzyć, że nie rozpoznasz odejścia wód płodowych. Jak wygląda odejście wód płodowych? Odpowiadamy na wasze pytania.

Odejście wód płodowych

i

Autor: Getty images Odejście wód płodowych może nastąpić w różnych okolicznościach i nie sposób się na to przygotować.

Jak wygląda odejście wód płodowych? Czy będzie to wielkie chluśnięcie czy po prostu uczucie wilgoci na bieliźnie? Czy jest to doznanie bolesne albo nieprzyjemne? I co należy zrobić, gdy odejście wód stanie się już faktem? Odpowiadamy, czy odejście wód boli i wyjaśniamy inne wątpliwości.

Spis treści

  1. Kiedy następuje odejście wód płodowych?
  2. Jak wygląda odejście wód płodowych?
  3. Skąd wiadomo, że to wody płodowe, a nie mocz?
  4. Czy pęknięcia worka owodniowego i odejście wód jest bolesne?
  5. Czy jechać do szpitala, gdy odejdą wody?
Jak rozpoznać odejście wód płodowych?

Kiedy następuje odejście wód płodowych?

Wody płodowe to płyn wypełniający worek owodniowy, w którym rozwija się dziecko. Płyn ten otacza i amortyzuje maluszka żyjącego w łonie matki, chroniąc go przed urazami. Gdy zbliża się termin porodu, worek pęka i płyn wypływa na zewnątrz – to normalny etap procesu porodu i sygnał, że dziecko napiera na kanał rodny i niedługo rozpocznie się poród.

Odejście wód płodowych może to nastąpić w różnych okolicznościach i nie sposób się na to przygotować – nie ma żadnych objawów ani sygnałów poprzedzających moment pęknięcia worka i odejścia wód.

W filmach odejście czy też odpłynięcie wód płodowych jest zawsze pierwszym sygnałem porodu i zdarza się nagle, często publicznie – wywołując dyskomfort u ciężarnej i popłoch w jej otoczeniu. W prawdziwym życiu często jest inaczej – owszem, błony płodowe mogą pęknąć przed przyjazdem do szpitala, ale równie często są przebijane dopiero na porodówce przez położną, aby przyspieszyć poród, który już się zaczął.

Czytaj: Kanał rodny: budowa, schodzenie dziecka do kanału rodnego

Poród krok po kroku: zobacz, co cię czeka w kolejnych etapach porodu

Jak wygląda odejście wód płodowych?

Niestety, nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, bo może to wyglądać różnie. U jednych kobiet wody sączą się niewielką strużką – czuje się wtedy narastającą wilgoć, bielizna staje się mokra, ale nie ma się poczucia, że coś się nagle wydarzyło.

Zwłaszcza, że pod koniec ciąży wilgotność w pochwie się zwiększa (bo odchodzi czop śluzowy), bywa więc tak, że kobieta nie zauważa, że pęcherz jest już nieszczelny (wiele kobiet zwraca jednak wówczas uwagę na charakterystyczny zapach, który mają wody płodowe), a nadejście porodu rozpoznaje dopiero po bólach (skurczach macicy).

Skurcze często występują wkrótce po przedwczesnym pęknięciu pęcherza, ponieważ jest ono sygnałem dla macicy, że nadszedł czas, by wypchnąć dziecko na świat.

Uwaga! Gdy podejrzewasz powolne odpływanie wód przed terminem porodu, jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem prowadzącym lub jedź prosto do szpitala. Chodzi o to, aby upewnić się, że dziecko nadal jest chronione przez płyn owodniowy.

Skąd wiadomo, że to wody płodowe, a nie mocz?

Rzeczywiście, wiele kobiet ma takie wątpliwości. Ale jest kilka różnic, dzięki którym można rozpoznać oba te płyny. Różnią je:

  • zapach – wody płodowe przeważ nie nie mają zapachu albo pachną lekko słodkawo, czasami mogą przypominać woń świeżej ryby, podczas gdy mocz ma ostrą, nieprzyjemną woń, którą wszyscy znamy.
  • kolor – mocz jest w różnych odcieniach żółtego lub pomarańczowego, a płyn owodniowy może być bezbarwny lub delikatnie różowawy (prawidłowy kolor) albo zielony, brunatny, podbarwiony krwią.
  • możliwość powstrzymania – strumień moczu jesteśmy w stanie powstrzymać, zaciskając mięśnie zwieraczy i dna miednicy, ale odpływania wód płodowych zatrzymać się nie da, nawet jeśli kobieta będzie się bardzo starać – to niemożliwe.

Warto wiedzieć, że w aptece można kupić specjalne testy na rozpoznanie wód płodowych – paski lakmusowe, dzięki którym można stwierdzić, czy to, co sączy się na bieliznę, to mocz czy wody płodowe (świadczy o tym kolor , na jaki wybarwi się pasek).

Czytaj: Odejście wód płodowych - kiedy jechać do szpitala?

Cewnik Foleya – kiedy się go stosuje?

Cesarskie cięcie - czy dzieci urodzone przez cc różnią się od noworodków urodzonych naturalnie?

Czy pęknięcia worka owodniowego i odejście wód jest bolesne?

Nie, odejście wód i pęknięcie worka nie powinno boleć – worek owodniowy to struktura, w której nie ma receptorów bólu, a to one sprawiają, że człowiek odczuwa ból. Niektóre kobiety twierdzą, że bolało je przebicie worka w szpitalu przez położną – zabieg ten (fachowo zwany amniotomnią) polega na przekłuciu worka owodniowego narzędziem podobnym do igły.

Może to wyglądać nieco odstraszająco, ale to naprawdę nie boli – z przyczyn, które już wyjaśniliśmy. Jeśli jakaś kobieta poczuła ból, to prawdopodobnie bolało coś innego.

Czy jechać do szpitala, gdy odejdą wody?

Odejście wód płodowych nie jest powodem do paniki, bo jest to normalny, fizjologiczny etap porodu. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stanie się to przed upływem 37. tygodnia ciąży – wówczas jest to klasyfikowane jako przedwczesne pęknięcie błon płodowych i wymaga pilnej, jak najszybszej wizyty w szpitalu położniczym.

Warto wiedzieć

Po otwarciu worka owodniowego mogą się do niego dostać bakterie, dlatego dziecko jest zagrożone infekcją. Aby kontrolować, czy w macicy nie rozwija się infekcja, warto mierzyć temperaturę ciała – jej wzrost powyżej 37,5°C oznacza, że trzeba pojechać do szpitala. Inne objawy infekcji to: zmiany koloru lub zapachu płynu, uczucie gorąca, dreszcze.

Jeśli pęcherz pęka stanowczo za wcześnie, lekarze starają się jak najdłużej powstrzymać skurcze macicy. Dobra wiadomość jest taka, że nawet gdy pęcherz pęknie w 21. czy 22. tygodniu, są szanse na podtrzymanie ciąży i urodzenie zdrowego dziecka. Znane są przypadki, kiedy w takich sytuacjach ciążę udało się wydłużyć nawet jeszcze o osiem–dziewięć tygodni.

Czy to już poród?
Pytanie 1 z 9
W którym tygodniu ciąży jesteś?