Dziś lewatywę wykonuje się znacznie rzadziej, niż kiedyś, lecz powoli zabieg ten znów zyskuje na popularności, mimo że brakuje naukowych dowodów na to, że lewatywa usuwa zalegające latami w jelitach złogi kałowe, dzięki czemu pacjent odzyskuje zdrowie i siły.
Wiadomo natomiast, że jest ona skutecznym sposobem na zaparcia. Coraz częściej stosuje się ją przy zaparciach w ciąży, jednak nie każdy rodzaj płynu do lewatywy jest wskazany, dlatego wcześniej warto skonsultować się z lekarzem.
Choć przyzwyczajeni jesteśmy do tego, że lewatywę wykonuje się głównie w szpitalu, rośnie liczba zwolenników wykonywania lewatywy w domu, robionej przy wykorzystaniu różnych substancji, np. lewatywa z kawy. Przedstawiamy te najpopularniejsze.
Spis treści:
- Lewatywa z kawy
- Lewatywa z cytryny
- Lewatywa z czosnku
- Lewatywa z rumianku lub szałwii
- Lewatywa z mydła
Lewatywa z kawy
Przepis na płyn do lewatywy z kawy nie jest skomplikowany:
- Należy zagotować litr wody.
- Do gotującej wody wsypać 3 łyżki świeżo zmielonej kawy.
- Na małym ogniu gotować tę mieszankę jeszcze przez piętnaście minut.
- Po tym czasie należy ją odcedzić – fusy wyrzucamy, a płyn studzimy do temperatury ciała.
Zdaniem specjalistów od medycyny naturalnej lewatywa z kawy usuwa z jelit bakterie (niestety – również te dobre), grzyby i toksyny.
Kawa w ciąży nie jest wskazana, dlatego nie poleca się tego rodzaju lewatywy przyszłym mamom ze względu na to, że zawartą w takiej dawce kawy kofeinę łatwo przedawkować (mimo, że dostaje się do organizmu inną drogą), co nie jest korzystne dla ciężarnej.
Zobacz 5 sposobów na zaparcia w ciąży
Lewatywa, inaczej określana także jako wlew doodbytniczy, to zabieg znany od wieków. Wykonywano go już w starożytnym Egipcie – jego mieszkańcy wierzyli, że ma on lecznicze moce i jest darem zesłanym przez boga Ozyrysa.
W starożytności i w średniowieczu wykorzystywano do niego głównie wodę i mleko, wierząc, że w ten sposób można oczyścić organizm z tego, co w nim zalega, by uniknąć problemów ze zdrowiem.
Ciekawe jest to, że znano go – i wykonywano – nie tylko w Europie, krajach basenu Morza Śródziemnego czy w bliskiej Afryce, ale też nad Amazonką: to właśnie amazońscy Indianie skonstruowali pierwsze gruszki do lewatywy, które wypełniali wodą zmieszaną z olejami i substancjami pozyskanymi z leczniczych ziół.
Zobacz:
Czy wykonywać lewatywę przed porodem?
Lewatywa i golenie przed porodem - co musisz wiedzieć
7 spraw, które powinnaś załatwić przed porodem
Depilacja przed porodem - u kosmetyczki czy w domu? [PORADY]
Lewatywa z cytryny
Zdaniem osób zajmujących się terapiami naturalnymi lewatywa z cytryny reguluje odczyn pH jelit, stymuluje florę bakteryjną, w związku z czym zwiększa odporność, zmniejsza skłonność do zaparć, hamuje zachodzące w jelitach procesy gnilne i fermentację.
Przygotowanie:
Przepis na lewatywę z cytryny również nie jest skomplikowany: do litra przegotowanej, przestudzonej wody należy dodać sok wyciśnięty z dwóch dorodnych cytryn, a przed wtłoczeniem płynu do odbytu przecedzić go.
Lewatywa z czosnku
Do lewatywy z czosnkiem wykorzystuje się płyny przyrządzone na bazie zgniecionego czosnku, zalanego litrem wody z kranu (lub przegotowanej, jeśli zabieg ma mieć dodatkowo działanie przeczyszczające).
Przygotowanie:
- Kilka – najlepiej 4 – duże ząbki czosnku należy dokładnie zgnieść, lub jeszcze lepiej przepuścić przez specjalną praskę.
- Przygotowany czosnek zalać litrem wody.
- Zostawić na osiem godzin w temperaturze pokojowej.
- Następnie odcedzić i wykorzystać jako płyn do lewatywy.
Czosnek stosowany doodbytniczo wchłania się do krwi przez ścianki jelit. Ponieważ zawarte w nim substancje są nazywane naturalnymi antybiotykami, zdaniem osób zajmujących się medycyną naturalną, lewatywa z czosnku ma leczniczy wpływ na cały organizm. Nikt jednak nie badał wpływu lewatywy z czosnku na organizm podczas ciąży.
Lewatywa w ciąży nie jest zabroniona, lecz nie każdy rodzaj płynu do lewatywy jest obecnie wskazany. Dlatego przed jej wykonaniem wskazana jest konsultacja z lekarzem, zwłaszcza, jeśli zamierzasz użyć do lewatywy substancji innych, niż te zalecane przez lekarzy, zwłasza takich, które mogą budzić kontrowersje (np. kawa, chili czy uryna).
Lewatywa z rumianku lub szałwii
Zabieg z wykorzystaniem obu tych ziół łagodzi skurcze jelit, bywa więc pomocny w bólach związanych z ich stanem zapalnym zwłaszcza, jeśli do płynu dodamy również łyżkę siemienia lnianego.
Warto jednak pamiętać, że rumianek bywa też silnym alergenem, i w okresie ciąży, gdy zmienia się gospodarka hormonalna, a więc i reakcje organizmu na różne bodźce, podchodzić do niej ostrożnie.
Przygotowanie:
Przepis na lewatywę z rumianku również jest prosty:
- Dwie saszetki rumianku lub szałwii należy zalać 500 ml wody,
- gotować wywar przez dwie minuty,
- odstawić na 20 minut do zaparzenia.
- Po tym czasie z płynu należy wyjąć saszetki i dolać litr wody.
Zobacz: Przewodnik po ziołach dla kobiet w ciąży
Lewatywa z mydła
Ten rodzaj lewatywy stosuje się przy chronicznych zaparciach, gdyż pomaga ona rozmiękczyć i usunąć stwardniałe masy kałowe. Najlepiej użyć do niej mydła szarego, które nie zawiera barwników i substancji zapachowych – lub jakiegokolwiek innego o podobnych właściwościach.
Przygotowanie:
Łyżkę mydła rozpuszczamy w litrze ciepłej wody, a następnie dodajemy po łyżce stołowej oliwy i gliceryny.