Standardy opieki okołoporodowej. 10 praw każdej rodzącej [PORADNIK]

2021-11-22 10:12

Mimo że standardy opieki okołoporodowej reguluje rozporządzenie ministra zdrowia, wiele kobiet nie zna swoich praw. Sprawdźcie, jak powinna wyglądać prawidłowa opieka okołoporodowa i czego możesz oczekiwać od personelu medycznego w 2019 roku.

opieka okoloporodowa w szpitalu

i

Autor: thinkstockphotos.com

Rozporządzenie dotyczące opieki nad kobietami w ciąży zmieniają się. Pierwsze wydano w 2012 roku, ale z myślą o ciągłym podnoszeniu jakości opieki okołoporodowej Ministerstwo Zdrowia ogłosiło nowe standardy organizacyjne opieki okołoporodowej. Weszły one w życie z początkiem 2019 roku i obowiązują do tej pory.

Sprawdź, co znajduje się w standardach opieki okołoporodowej i co jest ważne dla ciebie jako przyszłej rodzącej.

Spis treści

  1. Kontrola ryzyka depresji poporodowej
  2. Likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży
  3. Kompleksowa informacja na temat metod łagodzenia bólu porodowego
  4. Wybór położnej
  5. Opieka nad kobietą w sytuacji szczególnej
  6. Zapoznanie się ciężarnej z miejscem porodu
  7. Spożywanie posiłków w trakcie porodu
  8. Wsparcie prawidłowej laktacji
  9. Kobieta i dziecko w centrum uwagi
  10. Kontakt skóra ze skórą
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Kontrola ryzyka depresji poporodowej

Według nowych standardów opieki okołoporodowej, osoba sprawująca opiekę nad ciężarną ma obowiązek kontroli pod kątem ryzyka depresji poporodowej. Kontrola będzie odbywała się w trzech etapach. Pierwszy etap będzie odbywał się w 11.-14. tygodniu ciąży, drugi w 33.-37. tygodniu, ostatni zaś już po porodzie, podczas wizyty położnej w miejscu pobytu matki i dziecka.

Czytaj: Pobyt rodzącej w szpitalu. Co warto wiedzieć o oddziale położniczym?

CIĄŻA naszych przodkiń, czyli co się zmieniło od czasów, kiedy rodziły nasze prababki?

Wyprawka dla niemowlaka - lista rzeczy dla noworodka [DO POBRANIA]

Likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41. tygodniu ciąży

W zaktualizowanych standardach usunięto zapis o przymusowej hospitalizacji kobiet po ukończeniu 41. tygodnia ciąży. Co prawda stan kobiety będzie pod wzmożona kontrolą, a konieczność zakończenia ciąży przed 42. tygodniem. Celem nowego zapisu jest ograniczenie wykonywania porodów zabiegowych.

Kompleksowa informacja na temat metod łagodzenia bólu porodowego

Obowiązkiem personelu szpitala jest dokładne powiadomienie ciężarnej o możliwych sposobach łagodzenia bólu porodowego oraz o wszelkich skutkach ubocznych danych metod, tak aby przyszła mama mogła świadomie wybrać metodę spośród zarówno metod niefarmakologicznych, czyli różnych technik relaksacyjnych oraz metod farmakologicznych.

Wybór położnej

Do tej pory lekarz ginekolog miał obowiązek skierować ciężarną do położnej, jednak ten zapis okazał się niewystarczający dlatego według nowych zasad położna podstawowej opieki zdrowotnej ma obowiązek potwierdzić przyjęcie pacjentki do opieki po porodzie poprzez odpowiedni wpis w planie opieki przedporodowej i karcie przebiegu ciąży. Chodzi o to, aby kobieta mogła wybrać i poznać swoją położną jeszcze przed porodem.

Opieka nad kobietą w sytuacji szczególnej

Nowe zapisy wskazują na właściwą organizację opieki nad kobietą, która znalazła się w trudnej sytuacji, czyli rozpoznano w trakcie ciąży ciężkie choroby lub wady dziecka, doszło do poronienia lub urodzenia dziecka martwego, niezdolnego do życia, ciężko chorego.

Zapoznanie się ciężarnej z miejscem porodu

Obowiązkiem personelu będzie wcześniejsze zapoznanie ciężarnej z miejscem porodu, wypełnienie dokumentacji medycznej, a także odbycie konsultacji anestezjologicznej przed porodem.

Spożywanie posiłków w trakcie porodu

Nowe zapisy nie wykluczają spożywania przez rodzącą posiłków w trakcie porodu. Jednak decyzję o możliwości przyjmowania pokarmu będzie podejmował wyłącznie lekarz, do tej pory decydować mogły również położne.

Wsparcie prawidłowej laktacji

Nowe standardy opieki okołoporodowej kładą duży nacisk na karmienie piersią oraz na podawanie dziecku mleka z banków mleka kobiecego w przypadku wcześniaków, które nie mogą być karmione mlekiem biologicznej matki.

Do wsparcia laktacji zaliczono również edukację przedporodową, wzmocnienie znaczenia nieprzerwanego kontaktu matki z dzieckiem bezpośrednio po porodzie, dostarczanie matce przez położną spójnych informacji w zakresie laktacji, a nawet podawanie dziecku na zlecenie lekarza lub zgodnie z decyzją matki sztucznego mleka.

Czytaj również: Co jeść i pić w czasie porodu? Zdrowe przekąski na porodówkę

Kangurowanie zdrowego noworodka – czy jest potrzebne i dlaczego?

Kobieta i dziecko w centrum uwagi

Według nowych standardów opieki okołoporodowej kobieta i jej dziecko są w centrum zainteresowania personelu medycznego, a matka ma prawo być obecna przy swoim dziecku przy wszystkich zabiegach pielęgnacyjnych i podczas standardowych procedur wobec noworodka.

Kontakt skóra ze skórą

Personel medyczny ma obowiązek zapewnić dwugodzinny, nieprzerwany kontakt "skóra do skóry" matce z dzieckiem tuż po porodzie.

Więcej informacji oraz treść rozporządzenia o standardach opieki okołoporodowej znajdziesz TUTAJ

Sprawdź swoją wiedzę o opiece okołoporodowej i pielęgnacji niemowlęcia

Pytanie 1 z 7
Jakie akcesoria pomagają karmiącym mamom?
Zdjęcie