Pierwsze objawy porodu naprawdę trudno przeoczyć, ale zdenerwowane mamy, szczególnie te rodzące po raz pierwszy, są pełne niepokoju i pytań, jak i kiedy rozpoznać poród. Doświadczone położne i ginekolodzy często mówią o tym, że uważnie obserwując swoje ciało, możesz dużo wcześniej zorientować się, że moment porodu nadchodzi.
Oto pierwsze objawy porodu (niektóre pojawiają się nawet na miesiąc przed narodzinami dziecka), które wskazują, że malec szykuje się na świat.
Czytaj: Ciąża prowadzona przez położną - czy położna może zastąpić lekarza?
Rodzisz po raz pierwszy? Zobacz, jak wygląda poród naturalny
Spis treści
- Częste oddawanie moczu
- Biegunka przed porodem
- Przed porodem przestałaś przybierać na wadze
- Wijesz gniazdo
- Jesteś bardzo skupiona na sobie
- Masz przeczucia
- Pojawiły się skurcze, ale dość nieregularne
- Objawy porodu - wspomnienia mam
- Objawy porodu - kiedy jechać do szpitala?
- Zobacz niezwykłe zdjęcia porodów naturalnych:
Częste oddawanie moczu
Jednym z objawów porodu jest częsta potrzeba oddawania moczu. Na 3-4 tygodnie przed porodem twoja macica i brzuch obniżą się. To jeden z pierwszych objawów bliskiego rozwiązania. Dziecko przygotowuje się do wyjścia na świat, więc obniżyło swoje położenie.
W 36. tygodniu ciąży macica znajduje się na wysokości łuków żebrowych, po czym obniża się na 2-3 palce. Macica uciska na pęcherz moczowy, stąd częstsze wycieczki do toalety.
Jeśli zamierzasz ograniczyć ilość wypijanych płynów, by rzadziej siusiać, zrezygnuj z tego. I tobie, i dziecku potrzeba teraz dużo sił. Podobno poród kosztuje organizm tyle energii, co wejście na ośmiotysięcznik. Wyobrażasz sobie odwodnionego alpinistę, który zdobywa szczyt?
Biegunka przed porodem
Pod koniec 9. miesiąca ciąży biegunka nie oznacza z reguły zatrucia pokarmowego – to kolejny sygnał, że poród już blisko. Twój organizm przed porodem chce pozbyć się niepotrzebnego balastu, aby dzidziuś bez przeszkód mógł opuszczać się w dół.
Przed porodem przestałaś przybierać na wadze
Choć przez ostatnie miesiące ciąży tyłaś systematycznie, twoja waga w ciąży nagle się zatrzymuje. Możesz to zauważyć już 2-3 tygodnie przed porodem. To naturalne zjawisko, świadczące o tym, że dziecko w twoim brzuchu jest już całkowicie ukształtowane i osiągnęło właściwą wagę, a twój organizm „wstrzymał oddech” przed wielkim wydarzeniem.
- Pierwsze objawy porodu takie jak obniżenie brzucha, skurcze przepowiadające, odejście czopa śluzowego, a nawet odejście wód płodowych nie oznaczają, że poród za chwilę się rozpocznie. Przyszła mama nie musi spieszyć się do szpitala. Do porodu zostało przynajmniej kilka godzin.
- Częste i regularne skurcze, a także postępujące rozwarcie szyjki macicy zwiastują rozpoczęcie porodu.
Wijesz gniazdo
Wprawdzie instynkt wicia gniazda pojawił się u ciebie już kilka miesięcy temu, ale tuż przed narodzinami dziecka jest on bardzo silny. Czujesz, że musisz działać, rozpiera cię energia - to syndrom wicia gniazda. W twoim organizmie zachodzą zmiany przygotowujące cię do porodu.
Zmniejsza się ilość podtrzymującego ciążę progesteronu, wzrasta poziom oksytocyny – hormonu powodującego skurcze macicy, oraz adrenaliny, która daje siły potrzebne do porodu i opieki nad noworodkiem. Natura bierze sprawy w swoje ręce. Zmusza cię do krzątania się, stwarzania przestrzeni dla dziecka.
Sprawdzasz, czy w walizce do szpitala nic nie brakuje, profilaktycznie zwracasz uwagę mężowi, by nie zapomniał Twojej torby z rzeczami. Po porodzie, gdy dostajesz na ręce swoje dziecko wiesz już że jest to istota, którą kochasz najbardziej na świecie, że zrobisz dla niej wszystko.
Jesteś bardzo skupiona na sobie
Bliscy cię irytują, bo nie rozumiesz, jak mogą myśleć o czymś innym niż poród. Ty już dłużej nie chcesz czekać. Przechodzisz od zainteresowania światem do skupienia na sobie i swoim domu. Wsłuchujesz się we własne ciało, dystansujesz do spraw, które jeszcze niedawno wydawały ci się pierwszoplanowe. Wszystko po to, byś w natłoku spraw, pochłonięta pracą, nie zapomniała zatrzymać się i przygotować do porodu oraz przyjęcia niemowlęcia.
Masz przeczucia
Próżno by szukać naukowego wyjaśnienia przeczuć przyszłej mamy. Teraz za nic w świecie nie chcesz nigdzie wychodzić. Jesteś nerwowa, bo wydaje ci się, że zaczniesz rodzić właśnie wtedy, gdy będziesz daleko od domu. Masz wewnętrzne przekonanie, że to nastąpi już niedługo.
Czytaj: Karetką do porodu - można, ale czy warto?
Akcja porodowa: kiedy jechać do szpitala?
Porodówka: jak wygląda przyjęcie do porodu? Aktualizacja na czas pandemii
Pojawiły się skurcze, ale dość nieregularne
Po co tak naprawdę są skurcze? Napinające się i rozluźniające mięśnie macicy wypchną twoje dziecko na świat. Zanim to jednak nastąpi, szyjka macicy musi skrócić się i osiągnąć rozwarcie 10 cm. Do tego też potrzebne są skurcze. Pierwszy etap porodu (tzw. faza utajona), gdy rozwarcie osiąga 3 cm, może trwać przez kilka dni, a nawet tygodni. Dlatego nie musisz pędzić na sygnale do szpitala, gdy pojawi się pierwszy skurcz.
Możesz odczuwać ucisk, skurcze w okolicy miednicy, ból pachwin i krzyża, bolesne dźgnięcia w okolicy nerwu kulszowego. Gdy poczujesz podobne skurcze, spokojnie usiądź, wycisz się i sprawdź z zegarkiem w ręku, jak często pojawiają się skurcze i czy są regularne. Zazwyczaj skurcz zaczyna się od dna macicy, powoli przesuwając się ku dołowi.
Skurcze mogą występować nawet co 20-30 minut i trwać 2 minuty. To jeszcze jednak nie świadczy o rychłym porodzie. Wsłuchaj się w siebie – jeśli skurcze nie przybierają na sile ani na częstotliwości, przy ruchu i zmianie pozycji słabną, czujesz ból tylko w podbrzuszu (nie towarzyszy im uczucie rozpierania, ból pleców), podczas odczuwalnego skurczu dziecko jest bardziej aktywne, wszystko to oznacza, że nie ma co się spieszyć do szpitala.
Objawy porodu - wspomnienia mam
MARTA, 36 lat: Przez dwa tygodnie przed porodem kilka razy dziennie odczuwałam silny, nagły ból miednicy. Pojechałam do szpitala, kiedy pojawiło się różowe plamienie. Okazało się, że mam już 4 cm rozwarcia. Przebito mi pęcherz płodowy i po godzinie pojawiły się regularne skurcze. Urodziłam po pięciu godzinach.
ANNA, 29 lat: Obudziłam się o 4 rano. Czułam dziwne napięcie brzucha. Po dwóch godzinach skurcze stały się wyraźniejsze, a odstępy między nimi w miarę równe. Gdy ból pojawiał się co 10 minut, pojechaliśmy z mężem do szpitala. Lekarz stwierdził 3 cm rozwarcia i zostałam przyjęta na oddział. Skurcze były coraz silniejsze. Po godzinie miałam już 8 cm rozwarcia, a potem poczułam skurcze parte i zaczęłam rodzić!
EWA, 32 lata: To był 38. tydzień ciąży. Poczułam ostry ból w dole brzucha, ale pomyślałam, że na poród za wcześnie. Pół godziny później zaczęły odchodzić mi wody płodowe. Pojechałam do szpitala. Pojawiły się słabe, ale regularne skurcze, co 10 minut. Po trzech godzinach takich skurczów rozwarcie miało zaledwie 3 cm. Podano mi oksytocynę. Skurcze stały się bolesne. Po kolejnych trzech godzinach moje dziecko przyszło na świat...
Choć porody Marty, Anny i Ewy zaczynały się zupełnie inaczej, to żadna z nich nie spóźniła się do szpitala, a ich dzieci przyszły bezpiecznie na świat. Ty też na pewno zdążysz na czas, bo twój organizm wyśle ci sygnały, które trudno przegapić.
Objawy porodu - kiedy jechać do szpitala?
- Skurcze są regularne
Gdy skurcze powtarzają się regularnie, przy ruchu i zmianie pozycji nasilają się, czujesz przy tym ból krzyża, bolesność ud, to pewny sygnał, że zaczyna się poród. Prawdopodobnie, tak jak Anna, masz jeszcze parę godzin przed sobą, zanim rozwarcie szyjki macicy osiągnie wymagane 10 cm. Pora jednak spakować torbę (jeśli wcześniej tego nie zrobiłaś) i pojechać do szpitala.
- Pojawiło się różowe plamienie lub śluz z pasemkami krwi
To znak, że proces rozwierania się i skracania szyjki macicy na pewno się rozpoczął. Statystycznie jest duże prawdopodobieństwo, że skurcze porodowe rozpoczną się w ciągu 24–48 godzin. Może też nastąpić wypadnięcie czopa śluzowego – to galaretowaty korek, który zabezpiecza szyjkę macicy przed infekcjami i zwykle wypada przed porodem.
Jest to (podobnie jak zabarwiony śluz) sygnał, że szyjka macicy zaczęła stopniowo skracać się i rozwierać. Jeśli oprócz wypadnięcia czopu śluzowego zaczniesz odczuwać regularne skurcze, zadzwoń do lekarza. Nie można wykluczyć, że w ten sposób rozpoczął się poród.
- Odeszły wody płodowe
Możesz mieć wrażenie, że się posiusiałaś (wody płodowe mają słodkawy zapach), ale nie zawsze wód płodowych jest bardzo dużo i mogą sączyć się powoli. U większości kobiet pierwsze skurcze pojawiają się 20–24 godziny po odejściu wód płodowych.
Ten objaw świadczy o tym, że poród niedługo się zacznie, jedź do szpitala i staraj się utrzymać okolice pochwy w sterylnej czystości. Prawdopodobnie poród będzie wywoływany za pomocą syntetycznej oksytocyny.
Uwaga! Jeśli wody płodowe mają nieprzyjemny zapach, są zielonkawe, brunatne lub podbarwione krwią – to znak, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Natychmiast jedź do szpitala!
Czytaj: Torba do szpitala – jaką kupić? Szukamy tych praktycznych, ładnych i zgodnych z wymogami
Zielone wody płodowe - czy zawsze są groźne dla dziecka?
Przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego - co robić?
Zobacz niezwykłe zdjęcia porodów naturalnych:
miesięcznik "M jak mama"