Idzie luty, szykuj buty – mówiło stare polskie przysłowie. Nic dziwnego, według statystyk to najzimniejszy miesiąc w naszej części świata. Wiele mam nie jest zadowolonych z takiego terminu porodu: nie można z malcem od razu wyjść na spacer, łatwiej o przeziębienie (z uwagi na duże różnice temperatury na dworze i w pomieszczeniach) oraz o infekcje, tak częste o tej porze roku.
Nie powinnaś jednak martwić się na zapas. W ostatnich tygodniach ciąży twoje dziecko otrzymuje przeciwciała, które będą je chronić przez pierwsze miesiące po narodzinach. Dodatkowym zabezpieczeniem po porodzie będzie twój pokarm, który zawiera czynne substancje o działaniu immunologicznym. Ich ilość zwiększy się, gdy ty sama ulegniesz jakiemuś wirusowi. W przypadku infekcji twój układ odpornościowy zareaguje, wytwarzając specyficzne przeciwciała i wydzielając je wprost do twojego pokarmu.
Zobacz, jak przeżyć ostatnie tygodnie ciąży oraz poród w prawdziwie zimowej aurze
Spis treści
- Rodzisz w lutym? Unikaj wirusów
- Ciąża w zimie - kup dobre buty
- Zimą potrzebne odśnieżanie
- Jak spędzić Walentynki z ukochanym?
- Szok temperaturowy po porodzie
- Poród w lutym - ciepło i przytulnie
Rodzisz w lutym? Unikaj wirusów
Luty może być nie tylko śnieżny, ale też mroźny. Dlatego uważaj, żeby w ostatnich dniach ciąży nie złapać jakiegoś wirusa. Każda infekcja powoduje osłabienie organizmu, a siła w czasie porodu to to, czego trzeba ci najbardziej. Katar i kaszel nie są przeciwwskazaniem np. do cesarki, jednak infekcje bakteryjne mogą być już pewnym problemem – np. powodem do przełożenia planowego zabiegu. Dlatego lepiej uważaj na siebie i zadbaj o profilaktykę: jedz miód, czosnek i inne naturalne antybiotyki.
Czytaj także: Domowe sposoby na przeziębienie w ciąży
Sposoby na kaszel w ciąży - co na uciążliwy kaszel w ciąży?
Ciąża w zimie - kup dobre buty
Oblodzone i zaśnieżone chodniki zwiększają ryzyko poślizgnięcia się i upadku. Zwłaszcza w twoim przypadku – tuż przed porodem, kiedy twój brzuszek jest już bardzo duży, a twoja zwinność i poczucie równowagi dużo mniejsze. Upadek mógłby być niebezpieczny i dla ciebie, i dla maluszka, dlatego noś porządne, stabilne buty z „traktorami”. To ważne, bo nawet w ostatnich tygodniach ciąży nie powinnaś rezygnować z ruchu i aktywności fizycznej. Spacery na świeżym powietrzu, o ile oczywiście nie ma trzaskającego mrozu, zahartują cię i pomogą w utrzymaniu dobrej kondycji.
Zimą potrzebne odśnieżanie
Zimą ulice w dużych miastach są zwykle posypywane solą, więc nie ma problemu z dotarciem do szpitala nawet w największy śnieg. Gorzej z drogami poza miastem lub na wsi – czasem, żeby wydostać się z domu, trzeba przekopać się przez zaspy śniegu. Dlatego jeśli nie mieszkasz przy ulicy pierwszej kolejności odśnieżania, zadbaj o to, by trasa z domu do głównej drogi była zawsze przejezdna.
Oczywiście nie rób tego osobiście – odśnieżaniem musi zająć się twój mąż, przypominaj mu jednak o tym na bieżąco, gdy tylko zacznie padać śnieg, bo przecież możesz zacząć rodzić w każdej chwili. Uczul go też na to, by co jakiś czas sprawdził akumulator w samochodzie. W mróz może spłatać wam nieoczekiwanego i niepożądanego figla.
Czytaj także: Kiedy na pierwszy spacer z noworodkiem?
6 rad na udany zimowy spacer z niemowlakiem
Jak spędzić Walentynki z ukochanym?
Pamiętasz, że 14 lutego to święto zakochanych? Jeśli jesteś jeszcze przed porodem, wyrwij się z mężem na romantyczny wieczór tylko we dwoje – prawdopodobnie w najbliższym czasie nie uda wam się tego powtórzyć, więc korzystajcie, póki się da. A jeżeli już macie w domu maleństwo, mimo zmęczenia i niewyspania postarajcie się chociaż zjeść wspólną kolację w domu. Celebrowanie tej drobnej uroczystości przypomni wam, że jesteście nie tylko rodzicami...
Szok temperaturowy po porodzie
W szpitalach położniczych panuje zwykle wysoka temperatura – wiadomo, malutkie dzieci potrzebują ciepła. Nadchodzi jednak moment, w którym będziecie musieli opuścić szpital i wyjść na mróz. Zmiana temperatury mogłaby być szokiem dla maluszka, dlatego ciepło go ubierz, ale opatul go i pozapinaj dopiero w ostatniej chwili, by nie zgrzał się na szpitalnym korytarzu. Poproś męża, by wcześniej ogrzał samochód (niech wyjdzie parę minut przed wami i włączy w aucie ogrzewanie). Potem jednak zmniejszcie nawiew i rozepnijcie kombinezon malca, by nie spocił się w czasie jazdy.
Czytaj także: Powrót do domu z noworodkiem: jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala i jak podróżować z noworodkiem?
Czy dziecko może podróżować w foteliku ubrane w kombinezon lub kurtkę?
Poród w lutym - ciepło i przytulnie
Swoją pierwszą w życiu podróż noworodek odbędzie prawdopodobnie w foteliku samochodowym. Jeśli na dworze jest wiatr lub silny mróz, zakryj fotelik kocykiem lub specjalnym pokrowcem, który osłoni maluszka przed chłodem.