Skurcze porodowe - jak rozpoznać? Jak liczyć i ile trwają skurcze przedporodowe?

2024-03-15 10:48

Jak przebiegają skurcze przed porodem? Jak liczyć skurcze porodowe? Czy zawsze ból przed porodem oznacza zbliżające się rozwiązanie? Przeczytaj, jak przebiegają skurcze porodowe, jak wyglądają i jak liczyć skurcze porodowe?

Skurcze przed porodem

i

Autor: Getty Images

Jak rozpoznać skurcze porodowe?

Skurcze przed porodem to charakterystyczny objaw rozpoczynającego się porodu. Choć nie jedyny: pod koniec ciąży można zaobserwować kilka objawów zwiastujących zbliżające się rozwiązanie. Dziecko obraca się w dół, tak aby jego główka schodziła w stronę kanału rodnego.

Możemy zaobserwować wyraźne obniżenie się brzucha i utratę jego wcześniejszego kształtu. Nie wcześniej niż kilka dni przed porodem następuje wydalenie czopa śluzowego, zamykającego dotychczas wnętrze macicy przed zanieczyszczeniami i szkodliwymi drobnoustrojami. U wielu kobiet pojawia się biegunka - organizm oczyszcza się, aby ułatwić przebieg akcji porodowej.

Najbardziej charakterystycznym symptomem zbliżającego porodu są skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa i skurcze Alvareza). Są to stosunkowo łagodne bóle, trwają ok. 15 – 20 sekund i występują nieregularnie. Nie nasilają się i ustępują samoistnie. Mogą spowodować rozwarcie szyjki macicy na szerokość 3 cm.

Czytaj także: Fazy porodu, czyli podróż dziecka na świat [3 FAZY]

Spis treści

  1. Jak rozpoznać skurcze porodowe?
  2. Jak wyglądają skurcze porodowe?
  3. Skurcze porodowe - gdzie boli? Jakie to uczucie?
  4. Skurcze porodowe - co ile się pojawiają?
  5. Ile trwają skurcze porodowe?
  6. Jak liczyć skurcze przedporodowe?
  7. Czy skurcze porodowe mogą ustąpić?
  8. Skurcze porodowe - kiedy do szpitala?
  9. Co wydarzy się po dotarciu do szpitala?
Sprawdź, 10 sposobów na lekki poród

Rodzisz w roku 2024? Szukasz wsparcia innych przyszłych mam, chcesz wymienić się z nimi swoimi doświadczeniami? Dołącz do grupy na FB "Rodzę w 2024 roku! Grupa dla mam (BEZ HEJTU)

Jak wyglądają skurcze porodowe?

Skurcze porodowe, pojawiające się w pierwszej fazie porodu, odczuwalne są jako rozległe bóle w okolicy krzyżowej, lędźwiowej i w podbrzuszu. Są regularne, a z czasem ich trwanie wydłuża się.

Pierwsze skurcze porodowe - jak wyglądają?

Skurcze przepowiadające a porodowe - jak je odróżnić? Bóle przed porodem przypominają z początku silne dolegliwości menstruacyjne i nasilają się z upływem czasu. Ich zadaniem jest rozwarcie szyjki macicy na szerokość 10 cm.

Skurczom porodowym może towarzyszyć biegunka, plamienia, odejście czopa śluzowego i wód płodowych.

Skurcze porodowe - gdzie boli? Jakie to uczucie?

Z rozpoznaniem pierwszych skurczów porodowych ciężarna może mieć problem. Tuż przed porodem zwykłe skurcze Braxtona Hicksa mogą stać się bolesne, jednak tym, co odróżnia je od porodowych jest nieregularność i fakt, że nie przybierają na sile. Jakie to uczucie, gdy pojawiają się pierwsze skurcze porodowe? Możesz mieć wrażenie, że to dziecko przeciąga się w brzuchu, przez co naciska na jego dolne partie.

Z czasem ich częstotliwość wzrasta i czas trwania wydłuża się.

Czy podczas skurczy porodowych dziecko się rusza?

Tak, dziecko nie tylko się rusza, lecz także może wydawać się bardziej ruchliwe niż w czasie pomiędzy skurczami. Wszystko przez dyskomfort, który odczuwa w czasie skurczu.

Skurcze porodowe - co ile się pojawiają?

  • skurcze co 20 minut - ile do porodu? - na początku częstotliwość pierwszych skurczy to od 10 do 30 minut. To znak, że do porodu jeszcze sporo czasu,
  • skurcze co 10 minut - skurcze pojawiają się wyraźnie coraz częściej (w tym czasie skurcz trwa około 40 sekund)
  • skurcze co 7-10 minut - ile czasu zostało do porodu? Najpewniej coraz mniej, dlatego jeśli skurcze występują regularnie w odstępie od 7 do 10 minut, możesz już zbierać się do szpitala,
  • skurcze co 5-7 minut - mogą trwać nawet do 90 sekund,
  • skurcze co 2-5 minut - są już bardzo mocne, bolesne zwłaszcza w szczycie skurczu,
  • skurcze co 2 minuty - oznaczają koniec pierwszego etapu porodu.

Od czasu pierwszego skurczu aż do uzyskania pełnego rozwarcia szyjki macicy minąć może od kilku do kilkunastu godzin.

Ile trwają skurcze porodowe?

Pierwsze skurcze trwają około 15 sekund każdy, następnie wydłużają się, a odstępy pomiędzy nimi się zmniejszają. Pod koniec pierwszej fazy porodu, skurcze mogą pojawiać się już co 2-5 minut i trwać nawet 90 sekund.

Jak liczyć skurcze przedporodowe?

Od momentu pojawienia się pierwszych skurczów należy obserwować dynamikę czynności skurczowej, mierząc odstępy czasowe od momentu pojawienia się skurczu do chwili nadejścia kolejnego. Początkowo skurcze pojawiają się co ok. 15 minut i trwają 10- 15 sekund. Stopniowo nasilają się i wydłuża się czas ich trwania.

U pierworódki pierwsza faza porodu trwa ok. 10 – 16 godzin, przy kolejnych porodach skraca się zazwyczaj do 8-9 godzin.

W drugiej fazie porodu skurcze pojawiają się co 3-4 minuty i trwają około 60-90 sekund. Natomiast na ostatnim etapie skurcze występują już co 2 minuty - taka częstotliwość oznacza rychły poród.

Czy skurcze porodowe mogą ustąpić?

Skurcze porodowe nie ustępują z czasem, ale przybierają na sile. Warto jednak wiedzieć, że w pierwszej fazie porodu, gdy działa adrenalina, może się zdarzyć, że skurcze porodowe na jakiś czas zupełnie ustąpią. Nazywa się to niekiedy "efektem izby przyjęć". Gdy adrenalina już opadnie, skurcze powracają.

Skurcze porodowe - kiedy do szpitala?

  • Jeżeli przerwy pomiędzy kolejnymi skurczami wynoszą 5 minut
  • Wydłuża się czas trwania skurczów
  • Są one coraz bardziej bolesne
  • Odeszły wody płodowe
  • Jeżeli zauważasz zmniejszenie nasilenia ruchów dziecka
  • Gdy czujesz silny niepokój i uznasz, że lepiej poczujesz się na porodówce

Czytaj także: Pocałunki w fazie parcia pozwalają uniknąć nacięcia krocza?

39 tydzień ciąży - co się dzieje z mamą i dzieckiem w brzuchu?

Jak wygląda poród naturalny? Zobacz niesamowite zdjęcia:

Co wydarzy się po dotarciu do szpitala?

Po przyjeździe do szpitala na początek czeka nas dopełnienie formalności. Należy mieć ze sobą całą dokumentację przebiegu ciąży i dokumenty tożsamości. Następnie lekarz oceni rozwarcie szyjki macicy, zmierzy ciśnienie i temperaturę. W dalszej kolejności zostanie wywołane badanie KTG, monitorujące akcję serca dziecka i czynność skurczową macicy. Badanie KTG pokaże jak silne są skurcze macicy w ciąży.

Jeżeli zapadnie decyzja o pozostaniu na oddziale, pacjentka zostaje poproszona o wypełnienie zgody na ewentualne badania i zabiegi. Należy również zdeklarować chęć zastosowania znieczulenia zewnątrzoponowego. Po dopełnieniu formalności przyszła mama zostaje przewieziona do sali porodowej, gdzie pozostaje pod opieką przydzielonej położnej.