Odpowiednia pozycja w czasie porodu ułatwia wychodzenie dziecka na świat. I nie chodzi tylko o pozycję wertykalną w czasie parcia, wykorzystującą przyciąganie ziemskie. Doświadczone położne wiedzą, że ważne jest również ustawienie nóg, a nawet stóp, bo ich płożenie wpływa na ustawienie kości miednicy. A te w czasie porodu stanowią barierę dla rodzącego się dziecka.
Odpowiednio ułożone nogi rozszerzają kości miednicy o otwierają dziecku drogę na świat. Co to znaczy "odpowiednio"? Zobacz filmy, na których dobrze tłumaczą to dwie ekspertki. Jeśli właśnie szykujesz się do porodu, zapamiętaj ich instrukcje.
Pozycja siedząca: skieruj lekko kolana ku sobie
Na pierwszym filmie prezentowanym na profilu @nowbaby położna pokazuje, jak ustawienie ud w czasie porodu na siedząco wpływa na ułożenie kości miednicy. Na nagraniu widać kobietę siedząca w rozkroku - model kości miednicy ułożony jest tak, że lalka udająca dziecko nie ma szans, aby przedostać się przez nią na zewnątrz.
Wystarczy jednak, że kobieta rozsunie stopy na boki, powodując przesunięcie kolan do środka, aby miednica zupełnie zmieniła swój układ i otworzyła się, umożliwiając główce przeciśnięcie się przez kanał rodny.
"To wideo demonstracyjne. Nie chciałam określać w milimetrach, jak porusza się miednica, bo nie o to chodzi. Ta przesadna nieco demonstracja ma ci pomóc, jak ruch stawów zmienia położenie miednicy. Nie chodzi tylko o przybieranie odpowiedniej pozycję do rodzenia, ale również o swobodę ruchów!" - pisze w komentarzu położna.
Czytaj również: Parcie spontaniczne czy parcie sterowane - wiesz, że możesz wybrać?
Poród bez bólu? 10 sposobów na lekki poród bez traumy
Pozycja klęcząca: Rozstaw stopy szerzej niż kolana
Kolejny film pokazał się na instagramie fizjoterapeutki o niku @mamastefit. Trenerka pokazuje, jak zmienia się układ miednicy w czasie porodu w pozycji klęczącej. Przekonuje, że ustawienie stóp szerzej niż pozycja kolan, pomaga otworzyć przestrzeń w miednicy podczas parcia.
"Jak możesz bardziej otworzyć miednicę podczas parcia? Zwykle mówi się, że trzeba szeroko rozstawiać kolana, aby otworzyć miednicę. Ale jaka część miednicy się wówczas otwiera? - pyta retorycznie fizjoterapeutka? zaraz wyjaśnia: - Kiedy kolana się rozchylają, powoduje to obrót kości udowej na zewnątrz, która otwiera górną część miednicy. Ale zamyka jej wyjście, czyli miejsce, przez które dziecko przeciska się podczas parcia. Co więc zrobić, aby podczas parcia stworzyć odpowiednią przestrzeń?
Postaraj się o wewnętrzną rotację kości udowej i ustawienie kostek dalej niż twoje kolana. Kolana nadal mogą być rozstawione szeroko, ale skup się na wysunięciu stóp szerzej niż wysokość kolan! Można to zrobić w pozycji na plecach, boku, na czworakach."